MojAndroid

Obchodníci na Slovensku patria medzi prvých v Európe, ktorí budú mať možnosť používať smartfón na prijímanie platieb. Novinku využijú najmä malí obchodníci, ktorí môžu prijímať platby za tovar či služby bezhotovostne, pomocou aplikácie. Slovenská sporiteľňa na tejto inovácii spolupracovala so spoločnosťou Global Payments a kartovými asociáciami Visa a Mastercard.

„Počas pandémie narástol počet platobných terminálov našich firemných klientov až o 20 %. Stále však platí, že na Slovensku je potenciál ich počet zdvojnásobiť. No nie každý obchodník potrebuje klasický platobný terminál. Niektorí by prijali jednoduchšie riešenie, bez nutnosti mať ďalšie zariadenie, hlavne, keď ho nepoužívajú nepretržite. Preto prinášame inováciu, ktorá poslúži najmä malým podnikateľom s menším objemom platieb. Navyše, túto digitálnu novinku doplníme do nášho Krízového balíčka na jeden rok zadarmo,“

Martina Zrníková, expertka pre firemné bankovníctvo Slovenskej sporiteľne

Slováci obľubujú platbu kartou

Ľudia sa najmä v súvislosti s koronakrízou v poslednom čase naučili viac platiť kartou. V roku 2019 Slováci minuli bezhotovostne 1,73 miliardy eur, čo je takmer 5 miliónov denne. Aj napriek tomu, že obchody sú dnes zatvorené, Slováci stále zaplatia kartou 4 milióny eur denne.

Zdroj: Slovenská sporiteľňa

Prijímanie platieb mobilom. Ako to funguje?

Pre správne fungovanie aplikácie GP tom je potrebný smartfón s operačným systémom Android 8 a novším s NFC čipom. Platby môžu obchodníci prijímať kdekoľvek na miestach s dátovým signálom. Doklad o platbe si zákazník môže nechať poslať cez SMS, mailom alebo cez QR kód. Takýto spôsobo platenia je vhodný napríklad pre taxikárov, kuriérov, remeselníkov či lekárov.

Je takéto riešenie bezpečné?

Samotný proces platby je veľmi podobný tomu s klasickým terminálom. Obchodník zadá sumu, zákazník priloží kartu alebo iné zariadenie, ktorým bezkontaktne zaplatí. Aplikácia sa spojí s autorizačným centrom a platbu autorizuje. Peniaze prídu obchodníkovi na účet v nasledujúci deň po vykonaní transakcie. Platby do výšky 50 eur nie je potrebné potvrdzovať PIN kódom.

„Čím ďalej tým viac ľudí dnes očakáva pohodlie pri platbe kartami, nech už nakupujú kdekoľvek. Stále však existujú miesta, kde použitie karty nie je možné: vonkajšie trhoviská, stánky s občerstvením, nové rodinné firmy. Milióny živnostníkov a malých firiem na celom svete zápasia s prekážkami spojenými s bežným prijímaním platieb. Visa preto usilovne pracuje na tom, ako digitálne platby, ktoré zákazníci vyžadujú, čo najviac sprístupniť.“ 

Marcel Gajdoš, generálny riaditeľ Visa pre Českú republiku, Slovensko a Maďarsko

Náš tip
Smart Banka 2020: Je online platenie kartou bezpečné?
16.2.2021
Zdroj: Tlačová správa

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+