MojAndroid

Z roku 2019 zatiaľ ubehlo ešte iba niekoľko dní a väčšina z toho, čo má pre nás nachystané, je stále záhadou. Tajomstvom ale nie je to, čo od tohto a aj ďalších rokov chceme my – Slováci. Všetko chceme mať hotové rýchlo, lacno a ideálne cez smartfón. Potvrdzuje to aj nedávny prieskum. Do hľadáčika si zobral early adopters, t.j. ľudí, ktorí sa aktívne zapájajú do betatestovania súčasných technológií.

Šetríme iba minimálne, veľkú časť hneď míňame

V tom odpovedali technologicky zdatní Slováci na najrôznejšie otázky ohľadne ich súčasného životného štýlu. Výsledky sú skutočne veľmi zaujímavé. Okrem iného sa potvrdilo to, že dnešní Slováci si oveľa ťažšie našetria väčšiu sumu peňazí a skôr míňajú hneď, ako je to možné. Až vyše 40 % z nich ostane na konci mesiaca na účte 200 EUR alebo menej.

Nejde pritom o sumu, ktorú si každý mesiac šetria. Väčšina má našetrené skutočne iba minimálny obnos potrebný na fungovanie v priebehu niekoľkých týždňov. Až štvrtina dnešných Slovákov má vo svojom “prasiatku” 500 EUR alebo menej. Dôvodov je pritom viacero – tým najväčším sú obrovské možnosti okamžitého míňania, ktoré dnešný svet ponúka. Miesto odkladania peňazí do budúcna si ich radšej ihneď užívame. Mnohí z opýtaných by si pritom určite našetriť dokázali – viac ako polovica opýtaných má mesačný príjem vyšší 1000 EUR a až štvrtina viac ako 1500 EUR. To, že šetriť chcú, dokazuje fakt, že traja zo štyroch by si na niečo radšej našetrili, ako by sa mali zadĺžiť.

Platíme bezhotovostne, financie spravujeme aplikáciou

Na otázky v dotazníku pritom odpovedali Slováci vo veku 18-72 rokov, no takmer 90 % z nich patrí do vekovej skupiny od 24 do 45 rokov. Ide teda o skupinu pracujúcich mladých ľudí, ktorí dokumentujú veľkú zmenu oproti starším generáciám. Naši rodičia či starí rodičia sa v mladšom veku správali úplne inak – šetrili si oveľa viac a míňali menej.

V dnešnej hektickej dobe tiež používatelia preferujú jednoduché riešenia, ktoré sú rýchle a ideálne je, ak sú celkom zadarmo. Veľká zmena nastala aj v používaní bankových služieb. Viac ako polovica opýtaných uviedla, že najčastejšie používa na správu financií mobilnú aplikáciu. Ďalší krok k digitálnej budúcnosti potvrdzuje aj fakt, že až 96,6 % opýtaných preferuje platbu kartou vždy, keď je to možné.

Dnešní Slováci sú “mobile-first” a chcú aj takú banku

Bez ohľadu na to, do ktorej vekovej kategórie patríte, ste sa už s najväčšou pravdepodobnosťou našli aspoň v niektorých z výsledkoch tohto prieskumu. Postarala sa oň 365 banka, ktorá je najmladšou bankou na našom trhu. Zamerieva sa na riešenia, ktoré kopírujú potreby súčasných Slovákov a zároveň im pomáha ľahšie hospodáriť s peniazmi v dnešnom modernom svete plnom rôznych možností.

Napríklad problémy so sporením by mohlo vyriešiť Syslenie – sporenie, ktoré šetrí vaše peniaze za vás. Napríklad pri platení kartou zaokrúhli sumu, ktorú ste zaplatili a rozdiel pošle na sporenie. Takto našetrené peniaze si pritom môžete skryť tak, aby ste ich nemali na očiach a možno ich tak rýchlo neminiete. Okrem toho, že vám môže dopomôcť so šetrením, bude strážiť aj vaše výdavky a presne vám povie, koľko môžete minúť, kým vám nepríde ďalšia výplata.

365 sa snaží pokrývať moderné nároky súčasných digitálne ladených používateľov. Keďže je “mobile-first” bankou, všetko v nej vyriešite cez aplikáciu – od samotného založenia účtu za pár minút z obývačky, až napríklad po nastavenie limitov na platobnej karte priamo v appke.

Ušetriť peniaze môžete aj pri niektorých platbách kartou. V appke 365 uvidíte, na ktoré nákupy môžete dostať zľavu v rámci ich programu Peniaze s5. Napríklad keď cestujete, zarezervujte si ubytovanie na booking.com cez 365 appku, zaplaťte ich kartou a zľava je vaša. Prípadne keď kupujete darček vašej partnerke, na notino.sk ho budete mať tiež so zľavou. Ak je pre vás aj platba kartou archaická, zaplaťte cez Google Pay so svojim smartfónom. A čo je najlepšie, všetky tieto funkcie sú k dispozícii úplne zadarmo. Veď ani za Facebook, WhatsApp či Waze sa neplatí. Účet zadarmo má pritom podľa prieskumu 365.bank viac ako polovica dnešných moderných ľudí. Ak vás už nebaví používať zastarané bankové produkty a platiť zbytočné poplatky, 365banka by mohla byť pre vás ako stvorená.

Verzia: 4.7.3
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 4.7.3
Aktuálna cena: Zdarma

Článok vznikol v spolupráci s 365.bank.

14.1.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+