Každých niekoľko rokov je k svetovým hodinám pridaná sekunda navyše, aby bol vyrovnaný rozdiel medzi našim časom a solárnym časom. Stalo sa tak aj tento rok, pričom sekunda navyše bola pridaná v noci z utorka na stredu. Takáto neštandardná zmena času má potenciál narušiť chod počítačových sietí a najmä v minulosti bola nútená zmena času veľmi veľkým problémom aj pre správcov veľkých sietí. Hoci tentokrát sa správcovia pripravili lepšie, aj tak prestalo o polnoci z utorka na stredu pracovať asi 2 000 sietí v rámci celého internetu.
Viac, ako polovica z nich pochádza z Brazílie. Dôvodom sú zrejme príliš jednoduché routery, ktoré sa nedokážu tejto zmene prispôsobiť a jednoducho prestali pracovať. Vo väčšine prípadov však šlo iba o jednoduchú chybu, ktorú bolo možné odstrániť jednoduchým reštartovaním routeru.
V súčasnosti je globálna internetová sieť zostavená z približne pol milióna menších sietí, a tak 2 000 problémov nepredstavuje ani jedno percento z celku. Problémy v inkriminovanom čase dobre znázorňuje aj priložený graf, ktorý zobrazuje zmeny na sieťach tých poskytovateľov internetových služieb, ktorí používajú BGP (Border Gateway Protocol). Podľa Douga Madoryho, riaditeľa pre internetovú analýzu v spoločnosti Dyn, nie je takáto odchýlka v grafe výnimočná, no jej načasovanie určite nie je náhodné.
Hoci v Brazílii bolo očividne viac problémov, ako v iných častiach sveta, stále sme sa s pridaním sekundy vysporiadali lepšie, ako v roku 2012. Vtedy bola sekunda pridaná naposledy a spôsobila také problémy, ako výrazné spomalenia systémov fungujúcich s OS Linux či dokonca zamrznutie procesorov.
Zdroj: PCWorld