MojAndroid

Už túto sobotu 16. marca sa na Slovensku uskutočnia prezidentské voľby. My sme sa pri tejto príležitosti rozhodli osloviť súčasných kandidátov na prezidenta Slovenskej republiky s možno trošku netradičnou otázkou. Zaujímalo nás, aké telefóny kandidáti používajú a aké aplikácie na nich využívajú najčastejšie. Oslovili sme všetkých zostávajúcich kandidátov na prezidenta, ozvali sa nám takmer všetci. Toto sú ich odpovede zoradené abecedne podľa priezviska.

Béla Bugár

Béla Bugár je jeden z viacerých kandidátov, ktorí používajú iPhone. Okrem iného na ňom používa aplikácie na sledovanie počtu krokov: “Som verný S. Jobsovi. Čo sa týka aplikácií, tých je viac. Už dlhší čas má dobrý index obľúbenosti krokomer :),” uviedol pán Bugár.

Zuzana Čaputová

Aj Zuzana Čaputová používa zariadenia od spoločnosti Apple: Asi Vás v redakcii portálu MôjAndroid.sk nepoteším, keď Vám poviem, že momentálne používam iPhone. Osobne preferujem jednoduché a príjemné používateľské prostredie, ktoré mi ponúka. Nepotrebujem prispôsobiteľnosť Androidu a zrejme by som veľa možností, ktoré ponúka, nevyužila. iPhone pre mňa poskytuje kompatibilný spoľahlivý systém, ktorý vydrží dlhé roky bez problémov. Mám na ňom rada jeho kompatibilitu s ostatnými Apple zariadeniami. Som používateľka MacBooku a je to pre mňa veľkou výhodou pri práci.

Okrem toho som rada za jednoduchú komunikáciu cez iMessage. Čo sa týka aplikácií, asi najčastejšie využívam aplikácie určené na komunikáciu, ako Gmail a Messenger. Okrem toho cez telefón veľmi často používam bankové aplikácie a asi na dennej báze využívam aplikácie slovenských médií. Suverénne najvyťaženejšia aplikácia, ktorú v telefóne mám, je momentálne Google kalendár. Sama sa divím, že sa tam ešte niečo zmestí :)

Martin Daňo

Martin Daňo je veľkým fanúšikom Androidu a používal každý Nexus smartfón v histórii: “Roky som používal výhradne Google Nexus – každý jeden si aj odkladám. Predtým Nokia NMT, neskôr Ericsson a potom:

• Bang Olufsen Serene
• Nexus One / HTC
• Google Nexus S / Samsung
• Google Galaxy Nexus / Samsung
• Nexus 4 / LG
• Nexus 5 / LG
• Nexus 5x / LG
• Nexus 6p / Huawei

Fotografia kolekcie predchádzajúcich telefónov od Martina Daňa. Foto: Martin Daňo

Všetky skončili na rozbitie – lebo ako novinár som neustále konfrontovaný v krízových situáciach a neraz na mňa útočia aj respondenti, či telefón v rýchlosti vypadne a rozbije sa. Preto dôraz kladiem hlavne na kvalitné púzdra. V súčasnosti som prešiel kvôli financiám na lacnejší, ale aj výkonnejší OnePlus 5T a zostal som ním očarený. Plánujem si kúpiť OnePlus 6T. “

Štefan Harabin

Štefan Harabin je jedným z tých kandidátov, ktorí používajú zariadenie so systémom Android, aj keď špecifický model neuviedol: “Mám telefón značky Motorola. Nie som veľký znalec technológií. Telefón používam len z nutnosti, nie z radosti. Najčastejšie používam aplikácie potrebné pre komunikáciu – správy, WhatsApp a pod., ale aj Facebook.”

Marián Kotleba

Marián Kotleba je fanúšikom obrnených smartfónov. Od Kristíny Laššákovej, asistentky Mariána Kotlebu, nám prišla nasledujúca odpoveď: “Pán predseda Kotleba používa mobil značky CAT S30. Keďže je veľmi časovo zaneprázdnený, mobil mu pomáha pri práci skoro nonstop. Často využíva, samozrejme, SMS správy, rádovo niekoľko tisíc mesačne. Jeho najobľúbenejšia funkcia v mobile je LETOVÝ REŽIM. Pán predseda Kotleba nepatrí k ľuďom, ktorí sú “závislí” na mobiloch.”

Milan Krajniak

Milan Krajniak používa svoj iPhone X najmä na prácu, vo voľnom čase sleduje športy: “Používam iPhone X najmä kvôli kvalitnému fotoaparátu. Je to pre mňa pracovný nástroj, ktorý mi umožňuje komunikovať so svojimi spolupracovníkmi a mať online informácie o aktuálnom dianí. Veľmi málo používam smartfón na zábavu, je to pre mňa takmer na 100 % pracovná záležitosť. Moje obľúbené aplikácie sú Eurosport a EPL Live.”

František Mikloško

František Mikloško používa smartfón značky Samsung, no zároveň má s mobilnými telefónmi na Slovensku veľmi zaujímavú skúsenosť. Odpovedala nám Eva Güttlerová, hovorkyňa Františka Mikloška: “František Mikloško používa smartfón značky Samsung. Využíva ho predovšetkým na telefonovanie, posielanie správ a emailov, z komunikačných platforiem používa WhatsApp. Občas spraví aj nejakú fotku ;) František Mikloško má medzi prezidentskými kandidátmi – pokiaľ ide o mobilné telefóny – jedinečné prvenstvo. V roku 1991 v priamom televíznom prenose uskutočnil prvý mobilný hovor vo vtedajšom Československu – z Prahy do Bratislavy v sieti NMT spoločnosti Eurotel telefonoval ako predseda Slovenskej národnej rady so svojou českou kolegyňou, predsedníčkou Českej národnej rady Dagmar Burešovou.”

Maroš Šefčovič

Maroš Šefčovič je ďalším z kandidátov, ktorí obľubujú ekosystém Apple. Vo svojej odpovedi nám priblížil nielen to, aké zariadenia používa, ale aj aké aplikácie má najradšej: “Som z generácie, ktorá si pamätá ešte prvú “tehličkovú” Motorolu a prvotné vzrušenie z objavovania nových možností. Dnes používam iPhone a iPad. V prvom rade ide o štandardné služobné zariadenia v mojej práci a tiež o absolútnu nevyhnutnosť. Vzhľadom na vysoké pracovné tempo totiž musím neustále komunikovať a riešiť rôzne záležitosti “za pochodu” – či už na okraji podujatí, počas stretnutí alebo počas ciest.

Nové technológie sa, pochopiteľne, stali aj súčasťou môjho súkromia. Takpovediac v obraze nás neustále udržujú naše tri deti, ktoré vyrastali s novými technológiami, a vďaka ktorým sme aj s manželkou na Instagrame či máme spoločnú WhatsApp skupinu. Okrem toho využívame aj aplikácie Find my friend, ďalej Facetime, Waze alebo Shazam.

Bohumila Tauchmannová

Bohumila Tauchmannová je tiež verná svojmu iPhoneu a k svetu mobilných technológií má veľmi blízko. Sama dokonca navrhla jednu šikovnú aplikáciu: “Bez smartfónu by som si nevedela predstaviť moju prácu, lebo je to moja malá pojazdná kancelária. Ako človek, ktorý prežil rovnaký čas za minulého a tiež za súčasného spoločenského zriadenia, musím povedať, že moderné technológie sú úžasné, lebo jednak zefektívnili, zrýchlili prácu, ale aj spojili ľudí naprieč celým svetom. Keby som nemala smartfón, vôbec by som si nevedela predstaviť, že by som popri práci mohla kandidovať na prezidentku Slovenskej republiky. Obzvlášť, keď nemám žiadny štáb a temer všetko si robím, píšem, organizujem počas kampane už dva roky sama.

Čo využívam denne sú maily, bankové aplikácie, Facebook, Instagram, Messenger, WhatsApp, Počasie, Navigáciu. Taktiež mám v obľube aplikácie ohľadom ubytovania Airbnb alebo prepravy UBER, baterku, budík, pripomienky, kalendár, hudbu… Stále objavujem nové aplikácie a učím sa ich používať od mladšej generácie. Je to super!

Čo sa týka aplikácií, sama som navrhla ideu aplikácie k vernostným systémom v mobile a vyvinuli sme ju v roku 2012 pod názvom mojekarty.sk. Možno túto aplikáciu používajú viacerí vaši čitatelia. Môj iPhone 6s je pomaly historický kus, má retro nádych, ale je úplne spoľahlivý už veľa rokov. Novú verziu síce mám, ale posunula som ju synovi :).”

Ivan Zuzula

Ivan Zuzula tiež používa zariadenia značky Apple: “Budem k Vám úprimný, používam iPhone a iPad. Hádam mi to odpustíte, no zažil som „technologický pravek“, po vzniku samostatného Slovenska aj nástup počítačov Apple. A tak mám vybudované niečo, čo jeden z mojich kamarátov (mimochodom, veľký zástanca Samsungov) nazval Pavlovov reflex dôvery.

Aj v mojom okolí postupne prešla väčšina ľudí na smartfóny s Androidom, ale mne už ten iPhone ostal a zrejme sa to nezmení. Viac ako smartfón používam tablet, najmä odkedy začala predvolebná kampaň. Menej sa vidím s rodinou a tak ma presvedčili, aby som z telefonovania prešiel na videohovory, a z veľkého displeja sa mi skrátka ľahšie sleduje.”

Redakcia oslovila všetkých kandidátov na prezidenta, ich odpovede zverejňujeme v plnom znení. Ostatní kandidáti svoju možnosť odpovedať nevyužili.

11.3.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+