Ďalší zo série článkov, v ktorých si predstavíme výhercov jednotlivých kategórií v hlasovaní 4ka Android Code 2019. Ide o celonárodnú súťaž o najlepšie Android aplikácie zo Slovenska.
Súťažné kategórie boli nasledovné:
- Doprava a cestovanie
- Hry
- Nakupovanie a predaj
- Spravodajstvo a médiá
- Vzdelávanie
- Financie a podnikanie
- Slovenské aplikácie (všeobecne)
- Svetové slovenské aplikácie
V tomto článku vám formou interview priblížime výhercu ocenenia 4ka Android Code 2019 v kategórii Financie a podnikanie – Rýchly prevod mien, kurzová kalkulačka, kurzy bánk. (Rudo Halmi)
Ako ste sa dostali k programovaniu aplikácií pre Android?
V roku 2009 som menil zamestnanie. Nastúpil om do firmy, kde som mal programovať v jazyku ABAP pre systém SAP. S tým bola spojená kopa služobných ciest a tým pádom množstvo voľného času po práci. Keďže dovtedy som robil veci v Jave a Android používal práve Javu, prišlo mi to ako fajn nápad vyskúšať si niečo vytvoriť.
Páčila sa mi aj vyhliadka na to, nosiť si mnou vytvorené aplikácie stále so sebou v mobile. Prvé pokusy som robil len v emulátore. Trvalo cca pol roka, kým som kúpil prvý Android telefón – HTC Dream. Dodnes si pamätám, ako som sa po prehýrenej noci ráno zobudil a v e-maile som si našiel správu z Ebay, že mám zaplatiť za mobil, ktorý som v noci v aukcii kúpil :)
Prečo ste sa rozhodli práve pre aplikáciu Rýchly prevod mien, kurzová kalkulačka, kurzy bánk?
K tomu ma viedli online nákupy. Vždy keď som sa chystal niečo kúpiť zo zahraničia, chcel som vedieť, koľko eur po prepočte ma to vyjde. Mal som vo zvyku pozrieť ten istý produkt na rôznych stránkach s rôznymi menami. Všetky vtedy existujúce aplikácie prevodu mien umožňovali len prevod 2 mien medzi sebou, čo sa mi zdalo málo, nakoľko ja som potreboval často porovnávať doláre, libry, české koruny a poľské zloté. Tak vznikol nápad spraviť prevod naraz do všetkých mien, ktoré používateľ potrebuje. Postupne som do aplikácie pridával ďalšie funkcie, až narástla do dnešných rozmerov.
Čo bolo najväčšou výzvou pri programovaní tejto aplikácie?
Nájsť si čas :) Keďže mám full time prácu, všetky vlastné aplikácie robím vo voľnom čase. Toho však veľa nemám, keďže sa väčšinou venujem rodine. Ďalšou výzvou je nájsť dobrý zdroj kurzových lístkov. V aplikácii si používateľ môže vybrať kombináciu až 3 zdrojov spomedzi 23 rôznych. Stále mi tam však chýba nejaká africká banka a aj zdrojov z Ázie je pomenej. Používatelia z týchto kontinentov mi to potom často dajú “vyžrať” v komentároch.
Aké funkcie ponúka vaša aplikácia? Aký je jej prínos pre používateľa?
Už som spomínal, že umožňuje skombinovať 3 rôzne zdroje kurzových lístkov vrátane kryptomien. Prevod mien je okamžitý, je teda aj rýchla. Kvôli prevodu však nie je vôbec nutné otvárať aplikáciu, k dispozícii je aj widget na domácu obrazovku. Funkcia skenovania cenoviek je len taká parádička navrch. Využíva rovnaký systém rozpoznávania textu ako Google Goggles, akurát že filtruje a zobrazuje len čísla.
Aplikácia má aj funkciu grafov, kde je možné porovnať vývoj kurzu až 2 roky do minulosti. Pridal som aj kalkulačku a možnosť ručne upraviť a uzamknúť si kurz pre ľubovoľnú menu. To sa dá využiť napríklad na dovolenke, kde často zmenárne vôbec nerešpektujú oficiálny kurz a namiesto neho majú iný – výhodný hlavne pre nich. Pomocou nastavení je možné meniť správanie aj vzhľad aplikácie, aby vyhovovala ozaj každému.
Môžeme sa v blízkej budúcnosti tešiť na nejaké zaujímavé novinky v aplikácii?
Áno, plánujem pár zlepšení, ako:
- možnosť pridať si vlastnú menu (napríklad dnes už vyhynutú slovenskú korunu)
- vlastnú tému, kde si používateľ zvolí farby sám
- rozšírenie pre Android Wear
- zmenu úvodného nastavenia, aby používateľ mohol vyhľadať len meny, ktoré ho zaujímajú
Keďže aplikácia má už viac ako 3 roky, načase je aj kompletné prepísanie zdrojového kódu do Kotlin-u, čo však ľudia navonok neuvidia. Pri aktuálnom nedostatku času je to zatiaľ len v rovine “bolo by fajn niekedy to spraviť”. Zároveň sa snažím vylepšovať aj iOS verziu tejto aplikácie.
Máte nejaké rady pre ľudí, ktorí by chceli začať s vývojom aplikácií pre Android?
Angličtina je úplný základ, bez nej to nemá cenu :) Následne by som začal s nejakým kvalitným online kurzom, asi by som odporučil kurz Android basics – https://www.udacity.com/
Výborná stránka s kurzami je aj https://www.raywenderlich.
Aké sú vaše plány do budúcnosti v oblasti vývoja aplikácií?
Presadiť sa v dnešnej situácii na trhu s mobilnými appkami bez marketingu a platenej reklamy je čoraz ťažšie, ak nie úplne nemožné. Preto som sa začal zaoberať vecami ako sú ASO – app store optimization, čo je vlastne “vyladenie” nie aplikácie samotnej, ale jej stránky v Google Play (napríklad ikona aplikácie musí zaujať na prvý pohľad, je nutné mať pútavé screenshoty a výborný predajný text).
Potom ako človek vašu aplikáciu nájde v Google play, je nutné ho presvedčiť, že si ju aj chce stiahnuť do mobilu. Mám rozpracovaných aj pár ďalších aplikácií v rôznych štádiách plánovania, ale keďže tieto aplikácie sú iba moje hobby, snažím sa to nepreháňať. Ozaj netuším kedy a či vôbec nejaká nová v dohľadnej dobe vyjde.