MojAndroid

Každý prevádzkovateľ webu, ak mu to je uložené, musí zmazať príspevok alebo komentár, ktorý porušuje práva iných osôb. Čo však v prípade, že sa pôvodný komentár skopíroval ďalej alebo sa šíri s identickým významom v pozmenenom znení? Najnovšie rozhodnutie súdu hovorí, že sa musí mazať všetko.

Prevádzkovateľ webu bude mazať

Všetky najnovšie závery boli prijaté na úrovni súdu EÚ, ktorý vydal svoje rozhodnutie pred niekoľkými dňami. Je to zaujímavé čítanie pre každého, kto prevádzkuje web, na ktorom je dovolené vkladať komentáre alebo príspevky, a to bez toho, že sa nad nimi robí cenzúra. Typicky to zasiahne veľké weby, ako je napríklad Facebook, ktoré generujú milióny príspevkov a najmä sa reťazia cez kopírovanie alebo reakcie na ne navzájom.

Nezákonné informácie

Je to zaujímavé rozhodnutie. Pretože, ako uvádza súd v tomto svojom rozhodnutí, Smernica 2000/31 (čl. 15 ods. 1) bráni tomu, aby súd členského štátu uložil poskytovateľovi hostingu povinnosť odstrániť informácie alebo blokovať prístup k informáciám, ktoré ukladá a ktorých obsah je totožný s obsahom informácií vyhlásených predtým ako nezákonných.“

Napriek tomu však súd uvádza pre každého prevádzkovateľa dve základné povinnosti, ktoré ho budú čakať:

„Z toho vyplýva, že aby súdny príkaz na skončenie nezákonného konania a predchádzania jeho opakovaniu, ako aj akémukoľvek novému poškodzovaniu príslušných záujmov mohol skutočne dosiahnuť tieto ciele, musí mať možnosť rozšíriť sa na informácie, ktorých obsah, hoci v podstate prenáša rovnakú správu, je z dôvodu použitia iných slov alebo ich kombinácie mierne odlišný v porovnaní s informáciou, ktorej obsah bol vyhlásený za nezákonný.

V opačnom prípade by sa totiž, a ako zdôraznil vnútroštátny súd, účinky spojené s takýmto príkazom dali ľahko obísť ukladaním správ, ktoré sa len nepatrne líšia od tých, ktoré boli predtým vyhlásené za nezákonné, v dôsledku čoho by bola dotknutá osoba nútená podávať viaceré návrhy na zdržanie sa konaní, ktoré jej spôsobujú ujmu.“

A taktiež:

„Vzhľadom na vyššie uvedené je dôležité, aby porovnateľné informácie, na ktoré sa odvoláva bod 41 tohto rozsudku, obsahovali konkrétne údaje, ktoré boli príkazom riadne identifikované. Ide o údaje ako meno osoby dotknutej skôr konštatovaným porušením, okolnosti, za ktorých sa toto porušenie konštatovalo, ako aj obsah porovnateľný s obsahom, ktorý bol vyhlásený za nezákonný.

Rozdiely vo formulácii tohto porovnateľného obsahu v porovnaní s obsahom vyhláseným za nezákonný nesmú v žiadnom prípade byť takej povahy, aby bol dotknutý poskytovateľ nútený uvedený obsah samostatne posudzovať.“

Aj na Slovensku

Bude teraz na Slovensku, ako jednej z členských krajín EÚ, aby si aplikovalo možnosti, ktorými zasiahne do online priestoru. Pričom môže uložiť poskytovateľovi hostingu, aby odstránil informácie alebo znemožnil prístup k informáciám, ktoré ukladá a ktorých obsah je totožný s obsahom informácie vyhlásenej predtým ako nezákonnej, a to bez ohľadu na to, kto požiadal o ukladanie týchto informácií. Rovnako bude povinnosťou odstránenie informácie alebo znemožnenie prístupu k nej, ktorej obsah je porovnateľný s obsahom informácie vyhlásenej predtým ako nezákonnej.

7.10.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+