MojAndroid

Spoločnosť Prestigio patrí k výrobcom, ktorí majú výrazné postavenie na Slovenskom trhu s Android zariadeniami. V júni tohto roka bola predstavená ďalšia trojica tabletov z modelovej rady MultiPad Color, ktorej názov naznačuje, že tablety budú dostupné v niekoľkých farebných variantoch. Jeden z nich, konkrétne Prestigio MultiPad Color 8.0 3G zavítal aj k nám do redakcie, kde sme ho vyskúšali na vlastné ruky. Tablet sa môže pochváliť nízkou cenou, 3G modulom, NFC konektivitou, FM rádiom a GPS modulom. Tablet tiež nasleduje modely iných značiek a umožňuje aj telefonovanie, ako s bežným smartfónom. Naše dojmy z testovania vám prinášame nižšie.

BALENIE – Tradičné púzdro

Výrobca Prestigio je známy tým, že svoje produkty balí do čierno-červenej škatule s fotografiou produktu na prednej strane a krátkym opisom hardvéru a funkcii vzadu. Okrem samotného tabletu, ktorý je od výroby polepený fóliami v balení nájdeme aj kvalitné púzdro na bezpečné prenášanie zariadenia. Ďalej to je samozrejme USB kábel s 2.1A/5.0V nabíjačkou, sada tradičných brožúr a USB OTG kábel, ktorý v baleniach často nevídame.

KONŠTRUKCIA – Hranatý dizajn

Prestigio sa pri návrhu modelov z rádu Multipad Color rozhodol staviť na ostrejšie hrany a nové spracovanie zadného krytu. Po konštrukčnej stránke som počas testovania nenašiel žiadnú výraznú chybu, ako je vŕzganie jednotlivých častí. Všetko dolieha na svoje miesto a drží pevne. Displej tabletu má pomer strán 16:10, vďaka čomu má tablet viac obdĺžnikový tvar. Rozmerovo (217 x 126 x 9,5mm) je vyvážený a vzhľadom na schopnosť viesť telefónne hovory je prispôsobený držaniu jednou rukou. Doplním ešte hmotnosť zariadenia, ktorá je 345 gramov.

Prestigio Multipad Color 8.0 3G

Výrazným prvkom prednej strany je samozrejme displej, ktorého rozmery dosahujú 8-palcov. Vo vrchnej časti sa úplne hore nachádza predná kamera určená na videohovory a vo výnimočných prípadoch aj na selfie fotografie. Pod ňou je umiestnený reproduktor, určený pre hlasové hovory. Ochranné sklo displeja nemá oleofóbnu vrstvu.

Prestigio Multipad Color 8.0 3G

Do redakcie sme dostali model v červenom prevedení zadného krytu. Ten je celý lesklý a je texturovaný. Lesklý povrch sa podpísal pod fakt, že tablet je doslova magnetom na odtlačky. Už aj po pár minútach používania bude celý pokrytý šmuhami z prstov. V ľavom hornom rohu je umiestnený hlavný fotoaparát a v dolnom rohu zas otvor pre vedenie zvuku z reproduktora. Materiál zadného krytu je mäkký a po pár dňoch, kedy som tablet mal položený na stole sa objavili škrabance. Ak si teda tablet kúpite, dávajte si pozor na to, kde tablet pokladáte.

Prestigio Multipad Color 8.0 3G Prestigio Multipad Color 8.0 3G

Tablet je lemovaný tmavo-sivými hranami, ktoré ukrývajú ovládacie prvky a konektivitu. Na spodnej hrane nájdeme otvor pre microUSB konektor slúžiaci pre synchronizáciu či nabíjanie a ešte mikrofón pre hlasové hovory. Pravá hrana ukrýva ovládanie hlasitosti a tlačidlo pre zapnutie/vypnutie zariadenia. Horná hrana zas ponúka otvor pre 3,5 mm audio jack a krytkou chránený slot pre micro SIM kartu a pamäťovú kartu.

Prestigio Multipad Color 8.0 3G-4 Prestigio Multipad Color 8.0 3G

Po konštrukčnej stránke sa jedná o skvelo zostavené zariadenie, no osobne sa mi hranatý dizajn zvolený v prípade tohto modelu príliš nevyhovuje.

DISPLEJ – Zlatá stredná trieda

Model Prestigio MultiPad Color 8.0 3G je vybavený 8-palcovým displejom s rozlíšením 800 x 1280 pixelov. Jedná sa o IPS LCD zobrazovací panel, vďaka čomu sú pozorovacie uhly zachované v rozumných hodnotách. Použitý displej je vzhľadom na cenovú kategóriu, v ktorej tablet vystupuje, dobrý a myslím si, že môžem povedať, že vám bude postačovať.

VÝKON – Nič extra

Dôležitou súčasťou každého multimediálneho zariadenia s Androidom je výkon, ktorý sa vo veľkej časti odzrkadľuje na plynulosti operačného systému. Prestigio sa rozhodol zvoliť cenovo výhodnejší štvorjadrový čip Mediatek MT8382V, ktorý integruje 4 jadrá ARM Cortex A7 taktované na 1,30 GHz. Tento čip je súčasťou 7 aj 10-palcovej verzie tabletu. Grafickou jednotkou je v tomto prípade starý známy dvojjadrový Mali 400MP2, ktorý je hitom u čínskych neznačkových modeloch.

Čo sa týka plynulosti samotného systému, tá sa drží v relatívne rozumných hodnotách. Pri nenáročnom používaní budú animácie prechodov alebo rýchlosť otvárania aplikácií na dobrej úrovni. Ak však začnete niečo inštalovať alebo aktualizovať aplikácie, tablet bude jednoducho sekať. Nejedná sa o závratný problém, no určite si ho pri používaní všimnete.

Grafický výkon tabletu ničím nenadchne. V obchode Google Play som počas testu stiahol niekoľko hier, ako je napríklad Dead Trigger 2 od českých Madfinger Games. Titul bolo možné bez problémov spustiť, no samotné hranie bolo spojené s trhaním. Vyskúšal som aj neuveriteľne populárny titul Despicable Me, ktorý výrazne sekal a bol takmer nehratelný pri vysokej rýchlosti. Jednoduchšie typy hier, ako sú plošinovky, arkády alebo logické hry fungujú bezproblémovo. Zariadenie som samozrejme otestoval aj v benchmarkových aplikáciách. V Antutu získalo celkom 16 298 bodov, čo je dnes už pomerne nízka hodnota. Viac než dva roky starý Nexus 4 má viac bodov v tomto teste. V ďalšej aplikácii Vellamo, ktorá testuje výkon pri prehliadaní internetu získal 1783 bodov, čo je pomerne dobrý výsledok, porovnateľný s Nexusom 7 alebo Galaxy S3.

PAMÄŤ

Vnútorná pamäť tabletu Prestigio MultiPad Color 8.0 3G dosahuje kapacitu 16 GB (pre používateľa je dostupných 12,92 GB), čo je dnes považované za štandard. Ako som už uviedol v konštrukcii, prítomný je aj slot pre pamäťové karty. Vďaka tomu si pamäť tabletu rozšírite o dodatočných 32 GB. Ďalšiu kapacitu môžete získať vďaka funkcii USB OTG. Za pomoci priloženého kábla si môžete pripojiť USB kľúč alebo disk priamo k tabletu.

OPERAČNÝ SYSTÉM

Prestigio vybavil nový tablet Multipad Color 8.0 3G operačným systémom Android vo verzii 4.2.2 Jelly Bean. Osobne nevidím dôvod prečo sa rozhodol použiť staršiu verziu systému, keď 10-palcový model s rovnakým hardvérom je distribuovaný s najnovším Androidom 4.4 KitKat. Predištalovaný systém môžem opísať, ako čistý Android s drobnými úpravami výrobcu. Najvýraznejšou zmenou sú vlastné pozadia, widgety a predinštalované aplikácie či služby výrobcu.

Prestigio MultiPad Color 8.0 3G Prestigio MultiPad Color 8.0 3G Prestigio MultiPad Color 8.0 3G

Domovská obrazovka ponúka tri karty, kde si môžete umiestňovať ikony aplikácií alebo widgety podľa vlastnej potreby. Keďže prakticky ide o čistý Android, ani samotný Launcher sa od toho natívneho nijak zásadne nelíši. Vo vrchnej časti sa nachádza notifikačné centrum, ktoré zobrazuje hodiny, dátum, stav batérie a samotné notifikácie. Stiahnutím ľavej strany sa zobrazia notifikácie, pričom pravá časť ukáže panel s rýchlymi nastaveniami.

Prestigio MultiPad Color 8.0 3G 3 Prestigio MultiPad Color 8.0 3G 2 Prestigio MultiPad Color 8.0 3G

Menu s aplikáciami ponúka mriežku 5 x 6 aplikácií, pričom v hornej časti nájdeme tlačidlo pre rýchly prístup do obchodu Google Play a prepínanie medzi aplikáciami a miniaplikáciami. Pri správe posledných spustených aplikácií mi chýbalo tlačidlo pre rýchle odstránenie všetkých aplikácií, takže budete musieť vypínať každú zvlášť.

Výrobca vybavil tablet aj niekoľkými predinštalovanými aplikáciami:

  • eReader Prestigio – platforma na čítanie kníh a časopisov
  • ES File Explorer – populárny správca súborov
  • MultiStore – vlastný obchod výrobcu  s aplikáciami
  • NFC Task Launcher – aplikácia, pomocou ktorej si nastavíte úlohy pre rôzne NFC
  • Tagstand Writer – podobná služba pre NFC tagy

Upravený systém od Prestigia sa počas doby testovania zdal byť bezproblémový a dobre odladený. Všetky funkcie tabletu pracovali tak, ako mali a nezaznamenal som žiaden pád, či už systému alebo aplikácií. Otázna však bude podpora zariadenia do budúcnosti, tablety od výrobcu len veľmi zriedka dostávajú aktualizáciu na novšiu verziu systému.

Prestigio MultiPad Color 8.0 3G 9 Prestigio MultiPad Color 8.0 3G 8 Prestigio MultiPad Color 8.0 3G

MULTIMÉDIÁ

Na prehrávanie videa je predinštalovaná tradičná aplikácia Videá, ktorá bola schopná prehrať použité formáty a preto sme sa neobrátili na aplikácie tretích strán. Testovaciu vzorku v rozlíšení 720p bolo zariadenie schopné prehrať bez akýchkoľvek problémov a nepostrehol som žiadne spomalenie obrazu alebo zvuku. Vzorku v rozlíšení 1080p tablet prehral rovnako dobre, takže je hodný titulu multimediálny tablet.

Vstavaný reproduktor, ktorý sa nachádza na zadnej strane ponúka len priemerný zvuk. Je dostatočne hlasný, no kvalita a čistota zvuku nie je až taká dobrá, na akú sme zvyknutí.

TELEFONOVANIE – Takmer ako s mobilom

Prestigio Multipad Color 8.0 3G

S tabletom nielen, že budete využívať internetové pripojenie od operátora, ale si aj zavoláte, ako z bežného telefónu. Android v tablete obsahuje aj aplikácie Ľudia, kde máte uložené svoje kontakty a taktiež aj Telefón, vďaka ktorej si zavoláte. S tabletom môžete volať tradične v polohe pri uchu alebo prostredníctvom hlasitého odposluchu. Integrovaný reproduktor pre volanie nie je príliš kvalitný a hlas volaného účastníka bude skreslenejší, než bežne. Mikrofón sa vzhľadom na veľkú konštrukciu tabletu nachádza ďalej od úst, ako v prípade smartfónu a preto vás druhá strane bude počuť o niečo slabšie.

Hoci sa kvalita hovoru, či komfort pri telefonovaní nedá porovnávať so smartfónom, mať možnosť volania zo sekundárneho zariadenia, ako je tablet je veľká výhoda. Váš telefón sa môže napríklad niekde na cestách vybiť a ak si budete potrebovať súrne zatelefonovať, môžete na to bezproblémovo použiť svoj tablet. Stačí, ak prehodíte SIM kartu.

FOTOAPARÁT – Len ako záložný

Prestigio Multipad Color 8.0 3G

Fotoaparát sa už aj v prípade tabletov stáva akýmsi štandardom. Aj v prípade testovaného modelu od Prestigia je prítomný predný (0,3 Mpx) aj zadný snímač (2 Mpx). Výsledné fotografie sú priemerné a s dnešnými high-end zariadeniami sa porovnávať nemôžu v žiadnom smere. Tento fakt však nehodnotím negatívne. Naopak oceňujem prítomnosť oboch fotoaparátov, ktoré sa hodia či už na videohovor alebo na občasné zachytenie snímky, ak nemáte po ruke nič lepšieho. V tomto spojení mi chýbala prisvetlovacia dióda, ktorú by používateľ mohol použiť v prípade výpadku elektriny alebo pri iných príležitostiach v tme. Táto však nebýva prítomná ani v prípade drahších modelov. Výrazným nedostatkom je tiež absencia automatického zaostrenia, ktoré osobne pokladám za nutnosť pre každé zariadenie so schopnosťou zachytávať fotografie.

Fotoaparát sme samozrejme vyskúšali a nižšie si môžete pozrieť pár fotografii.

Prestigio MultiPad Color 8.0 3G

 

Prestigio MultiPad Color 8.0 3G Prestigio MultiPad Color 8.0 3G

Prestigio MultiPad Color 8.0 3G 3 Prestigio MultiPad Color 8.0 3G

Prestigio MultiPad Color 8.0 3G

Prestigio MultiPad Color 8.0 3G
Vľavo funkcia Krásna tvár, vpravo obyčajná selfie

KONEKTIVITA

Ak sa pozrieme na zariadenie zo stránky konektivity, môžeme usúdiť, že je na tom veľmi dobre. Medzi bežnú výbavu radíme technológie Wi-Fi v štandardoch 802.11 b/g/n alebo Bluetooth v energeticky nenáročnej verzii 4.0. Naopak neštandardná sa stáva prítomnosť rádiového modemu, pomocou ktorého sa po vložení SIM karty pripojíte k sieti operátora. Popri GPRS a EDGE, disponuje tablet aj rýchlym pripojením pomocou HSDPA (21 Mbps pre download a 5,76 Mbps pre upload). Ako som už spomínal, ak si odmyslíte väčšie rozmery konštrukcie, so zariadením si aj zavoláte.

Prestigio MultiPad Color 8.0 3G je ďalej vybavený GPS modulom, ktorý bol o niečo pomalší ale za to fungoval bezproblémovo. Vďaka jeho prítomnosti môžete tablet využiť aj ako navigáciu v automobil za predpokladu, že si zakúpite vhodný stojan. Ďalšou menej výdanou technológiou v tejto cenovej kategórii je NFC. Konektivitu ešte uzavrieme prítomnosťou FM rádia.

BATÉRIA

Výrobca Prestigio vybavil testovaný tablet 4400 mAh batériou, ktorá by mala poskytnúť dostatok energie pre plnohodnotné používanie. Batériu som testoval pri prehrávaní video v rozlíšení 720p, kedy boli všetky bezdrôtové siete vypnuté. V takýchto podmienkach vydržal tablet celkom 8 hodín, čo je veľmi slušná hodnota na tablet z tejto cenovej kategórie. Ak ho nebudete využívať vôbec a necháte zapnutú wi-fi sieť, tablet sa samočinne vybije za 4 dni.

ZÁVER

Prestigio Multipad Color 8.0 3G

Tak, ako každé Android zariadenie, aj testovaný tablet od výrobcu Prestigio má svoje pozitíva aj negatíva. Vybavenosťou sa nejedná o žiadnu špičku, ale má všetky technológie, ktoré potrebuje náročnejší používateľ. Displej tabletu je priemerný, ale ponúka dobré pozorovacie uhly a ešte relatívne rozumné rozlíšenie s hustotou 216 ppi. Konštrukčne je tablet spracovaný veľmi dobre, no výhrady som našiel hlavne u mäkkého zadného krytu, ktorý sa rýchlo poškriabe. Štvorjadrový čip od Mediateku si dokáže poradiť takmer so všetkým, hoci je cítiť, ako sa trápi. Systém totižto pri väčšej záťaži stráca na plynulosti a je poznať mierne trhanie prechodov alebo animácií.

Tablet Prestigio MultiPad Color 8.0 3G sa od konkurencie v rovnakej cenovej relácii odlišuje hlavne prítomnosťou 3G modulu a aj schopnosťou vykonávať telefónne hovory. To je podľa môjho názoru hlavnou výhodou a aj predajným bodom tohto zariadenia. Ak teda hľadáte lacnejší tablet, s ktorým sa pripojíte do internetu prostredníctvom operátora, určite sa poobzerajte aj po tomto modeli. Oficiálna predajná cena na domovskej stránke výrobcu je 199 eur. Slovenské e-shopy ho však ponúkajú za nižšiu sumu, ktorá začína na hranici 150 eur.

23.9.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+