MojAndroid

Facebook a Instagram sú prepojené komunity. A tam, kde to Facebook myslí vážne s ochranou a bojom proti nežiaducim príspevkom alebo odkazom, nastupuje aj problém. Je spojený práve s takto dôsledným prepojením. Zákaz pre Facebook sa prejaví totiž na mnohých iných miestach.

Podnikanie závislé na Facebooku

Ak podnikáte v on-line priestore, tak sa pred prepojenia a využívania služieb patriacich pod Facebook nezaobídete. Zároveň však tieto služby sú do veľkej miery anonymné. Myslené tak, že nemáte priamo partnera, s ktorým by ste mohli riešiť problém alebo komunikovať o iných podmienkach. Pri stovkách miliónov zákazníkov to proste funguje tak, že prijmete čo je ponúkané a využívate to aj na podnikanie. Problém však nastane, ak sa čokoľvek Vami zdieľané stane problém pre Facebook.

S opisom, ako je to byť zablokovaný vo vlastnom biznise, prišiel jeden z používateľov služby FolioHD. Vybudoval si totiž svoje podnikanie práve na on-line priestore a svoju doménu prepojil práve so službou FolioHD. Pre mnohých neznáma služba, pre konkrétneho človeka jeho model on-line podnikania. Aby to však malo význam, musel prepojiť a linkovať svoje účty na Instagrame a Facebooku práve so svojou doménou, aby umožnil zákazníkom ich návštevu.

Zásadný problém však nastane, ak sa v systéme spoločnosti Facebook algoritmy posudzujúce miliardy správ rozhodnú, že určitá správa nie je povolená na zdieľanie alebo zverejnenie. Pretože porušila pravidlá spoločnosti. Ak je to správa, ktorá pochádza kľudne od iného užívateľa spojená s doménou FolioHD, ako v našom prípade, bude proste celá doména zablokovaná. A to sa stalo.

Ak vás zablokuje Facebook, blokácia pokračuje aj na Instagrame

Čiže máte doménu, za ktorú platíte a cez ňu vlastne podnikáte. Vaši zákazníci s Vami komunikujú cez sociálne média, teda potrebujú si otvoriť odkaz priamo na stránky, kde sa dozvedia viac. V prípade, že celú doménu zablokuje Facebook, nastáva reťazová reakcia, nasleduje totiž aj Instagram a v celej sieti sa nedá čokoľvek spojené alebo v sebe obsahujúce zablokovanú doménu otvoriť alebo použiť.

Čiže prelinkovanie, ktoré je tak zásadné pre mnohých on-line podnikateľov končí. Okrem toho, ak máte na zablokovanú doménu naviazaný aj svoj e-mail a ten spárovaný s Instagram účtom, tak Vás systém zablokuje aj z možnosti si preposlať bezpečnostný kód na e-mail pre účely prihlásenia. Facebook vie ísť ešte ďalej a dokáže mazať súkromné správy medzi užívateľmi, a to len z dôvodu, že obsahovali v sebe v určitej podobe práve zablokovanú doménu. Tým sa koniec on-line podnikania skutočne blíži, pretože strácate nie len nových zákazníkov, avšak aj komunikáciu s tými aktuálnymi.

Prípad tohto človeka, ktorý je plne závislý od podnikania v on-line priestore sociálnych sietí nakoniec dopadol tak, že Facebook danú doménu odblokoval a tým mu umožnil návrat do života.  V závere jeho článku je opis postupu, ako sa brániť a snažiť sa kontaktovať Facebook. Napriek pocitu vlastnej nezávislosti z podnikania sa ukázalo, minimálne pre tento prípad, že táto sloboda končí tam, kde si to Facebook rozmyslí a určí pravidlá podľa seba, aj keď to nie je nutné.

Náš tip
Polícia SR opäť varuje. Neposielajte cez Facebook údaje k platobnej karte
16.7.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+