MojAndroid

Ako to už býva pri smartfónoch, napriek zvyšovaniu výkonu, vylepšovaniu softvéru a hardvéru, je jedna súčasť mobilných zariadení, ktorá akosi stále nedrží krok so softvérovými a hardvérovými vylepšeniami, a tou je batéria a jej životnosť a výkon.

Batéria, podľa výkonu, zaberá stále dosť miesta a je jedným z hlavných komponentov celého zariadenia. Kapacita batérie je priamo úmerná jej veľkosti a Li-Ion batérie môžu ísť len do určitej veľkosti, aby tým na druhej strane netrpel celkový dizajn.

Zdá sa však, že aj v oblasti kapacity batérií sme sa dostali o krok dopredu a bude vyhovené väčšine používateľov smartfónov po celom svete. Tím výskumníkov pod vedením Richarda Kanera z UCLA vytvoril grafénový superkondenzátor, ktorý je schopný poňať 3 krát viac kondenzovanej energie na jeden centimeter štvorcový, ako súčasné Li-Ion batérie.

Zaujímavým faktom je, že vedci vytvorili tento superkondenzátor s pomocou LightScribe DVD napaľovačky a cena nepresiahla viac ako 50 dolárov. Ak nanesiete grafitový oxid na prázdne DVD a vložíte DVD do napaľovačky, môžete získať grafén, ktorý je supervodivý. Pri niekoľkých vrstvách grafénu v kombinácii s elektrolytom získate vysokokapacitnú batériu. Neberte však tento krátky návod ako podnet na výrobu batérií v domácom prostredí.

Grafén má niekoľko zaujímavých vlastností, ktoré si môžete pozrieť TU. Údajne táto nová batéria netrpí na stratu kapacity ani po 1000 násobnom použití. Zdá sa, že máme pred sebou zaujímavý predajný artikel budúcnosti. Na zavedenie technológie a podobných batérií do praxe si však budeme musieť ešte nejaký ten čas počkať, takže skontrolujte svoj mobilný telefón, či náhodou netrpí nedostatkom energie a prípadne ho pripojte na elektrickú sieť, aby vás neprekvapil v najmenej očakávanom momente.

Zdroj, foto: ExtremeTech

4.4.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+