MojAndroid

Vedci v Uppsalskej univerzite vyvinuli batériu, ktorá dokáže byť nabitá behom pár sekúnd. Môžete ju vybiť a nabiť kľudne aj 500 krát a ona bude aj naďalej bežať bez významnejšej straty kapacity. Nabíjanie je možné prostredníctvom solárneho panela a bez špeciálnej elektroniky, ako to potrebujú lítiové batérie. Ďalšia výhoda organickej batérie je, že ju neovplyvňuje vonkajšia teplota.

“Som si istý, že mnoho ľudí si je vedomých toho, že bežné batérie strácajú výdrž pri nízkych teplotách. Dokázali sme, že organická batéria si udržuje svoju kapacitu, až do teploty -24 stupňov.” hovorí Christian Strietzel z Katedry materiálového inžinierstva.

Veľká časť batérii používaných dodnes majú významný environmentálny dopad a to nie len kvôli použitým materiálom.

“Cieľ nášho výskumu bol teda vyvinúť batériu z bežných materiálov, ktoré sú bežne dostupné v prírode a môžu byť použité na tvorbu surovín na organické batérie.” spomína Christian Strietzel.

Z tohto dôvodu zvolili výskumníci chinóny ako aktívny materiál ich batérie. Tieto organické zlúčeniny uhlíka sú voľne dostupné v prírode, pretože vznikajú napríklad aj pri fotosyntéze. Charakteristická schopnosť chinónov je absorbcia alebo vypúšťanie vodíkových iónov, ktoré obsahujú protóny počas nabíjania a vybíjania.

Kyslý vodný roztok sa používa ako elektrolyt, dôležitá zložka, ktorá prenáša ióny vo vnútri batérie. Okrem ekologickej výhody to vytvára aj bezpečnú batériu bez nebezpečenstva výbuchu alebo požiaru.

„Pred tým, ako sa batéria stane dostupná pre domácnosti, zostáva ešte veľa práce na vývoji. Protónová batéria, ktorú sme vyvinuli, je však veľkým krokom k tomu, aby sme v budúcnosti mohli vyrábať udržateľné ekologické batérie, “hovorí Christian Strietzel.

V závere zostáva len držať vedcom palce a dúfať, že sa ich batéria stane bežnou súčasťou našich životov. To samozrejme ukážu až najbližšie roky.

TIP: Najlepšie zľavové kupóny na elektroniku nájdete na webe bonipo.sk

Nová rubrika – nákupný poradca

Videli ste už našu novú rubriku Nákupný poradca? Vyberáme v nej zosilňovače pre Wi-Fi alebo najlepšie fotomobily tohto roka.

17.4.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+