MojAndroid

Najnovší Android 13 využíva na svojich smartfónoch už pár dní niekoľko spokojných majiteľov vybraných značiek a nie je tajomstvom, že už aj ďalší výrobcovia avizovali aktualizácie na viaceré modely okrem svojich vlajkových lodí. U ktorého výrobcu aktualizácia na Android 13 teda odštartovala?

OnePlus 10 Pro prekvapil prvenstvom

Stabilnú aktualizáciu na najnovšiu verziu Androidu skôr ako kórejský gigant vydala tento rok len firma OnePlus. Konkrétnejšie ide o model OnePlus 10 Pro, ktorý už beží na najnovšom operačnom systéme. Samozrejme, to platí v prípade, kedy nerátame ako prvé aktualizované Pixely od Google, ktoré boli Androidom 13 vybavené prakticky ihneď po jeho oficiálnom uvedení, čo je samozrejme pochopiteľné. Je zaujímavé vidieť, že spoločnosti sa tak skoro podarilo implementovať najnovší operačný systém len pár týždňov po tom, čo sa aktualizácia v stabilnej verzii dostala na Pixely.

OnePlus 10 Pro
OnePlus 10 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Samsung nezaostáva a aktualizuje svoje vlajkové lode

Samsung už dávnejšie svojim zákazníkom sľuboval, že spomínaná aktualizácia s najnovším Androidom 13 by mala začať nabiehať do konca októbra. Ako sme Vás už informovali, prvé aktualizácie sa objavili 24. októbra, čo nám potvrdil aj web GSMArena. Samsung si tak získal dôveru svojich zákazníkov. Vlajková séria Samsung Galaxy S22 okrem nového Androidu 13 získala aj grafickú nadstavbu One UI 5.  A aké priniesol nový firmvér zmeny? Ich množstvo je obrovské, no spomenieme tie najdôležitejšie:

 • Nový vzhľad ikon
 • Inovovaný štýl upozornenia o prichádzajúcom hovore
 • Nové rozhranie pre upozornenia
 • Vylepšený režim spánku
 • Optimalizácia pre nárast produktivity
 • Nový správca prispôsobenia vzhľadu grafického rozhrania
Samsung Galaxy S22 Ultra
Samsung Galaxy S22 Ultra | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Ostatné modely od Samsungu

Aktualizáciu na Android 13 by podľa portálu SamNews24 mali dostať do konca roku 2022 aj ďalšie modely zo sérií Samsung Galaxy S21Samsung Galaxy Z Fold3 / Z Fold4Samsung Galaxy Z Flip3 / Z Flip4 a dokonca aj Samsung Galaxy A53, ktorý môžeme zaradiť do strednej triedy. Ak už aj vy využívate nový Android 13, nezabudnite nás o tom informovať aj s prvými dojmami pod článkom v komentároch.

Realme GT2 PRO bol tiež aktualizovaný na Android 13

Neexistujú najmenšie pochybnosti, že práve tento model dostal aktualizáciu na Android 13 ako prvý. GT2 PRO je vlajková loď pre aktuálny rok a zároveň je najlepšie vybaveným Realme modelom.

A aké inovácie môžu majitelia vlajkovej lode očakávať s príchodom Android 13?

 • Nový vzhľad nadstavby Aquamorphic
 • Vylepšené animácie, tieňovanie a ostatné prvky rozhrania
 • Predĺžená výdrž batérie
 • Kvalitnejšia bezpečnosť
 • Celková lepšia stabilita systému
Realme GT2 Pro
Realme GT2 Pro | Zdroj: Realme

Nadstavba názov príchodom aktualizácie nezmenila a ostáva stále pod rovnakým označením Realme UI 3.0, avšak funguje na Androide 13. Do dnešného dňa boli aktualizácie hlásené z iných zahraničných krajín, no je veľmi pravdepodobné, že v priebehu najbližších dní môžeme očakávať aktualizáciu aj na Slovensku.

Aktualizácia na Android 13 dostupná aj pre vivo X80 Pro

Značka vivo spolu so značkami OPPO a OnePlus zdieľajú rovnakú materskú spoločnosť. Modely vivo sú však oproti spomínaným modelom v úzadí, najmä, čo sa týka softvérových aktualizácií. Pozitívnou správou však je, že vlajková loď vivo X80 Pro dostala aktualizáciu medzi prvými zariadeniami ešte v mesiaci október a to je aj do budúcnosti optimistické znamenie.

Stabilná verzia operačného systému Android 13 spolu s grafickým rozhraním Funtouch OS 13 by už mala byť dostupná na celom svete a v rámci nadstavby boli vylepšené viaceré možnosti personalizácie a celkové zabezpečenie zariadenia.

vivo X80 Pro zadna strana
vivo X80 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Android 13 pre Sony Xperia I IV a Xperia 5 IV

V týchto dňoch dostávajú aktualizáciu na najnovší Android 13 aj vlajkové lode od Sony, informuje o tom výrobca na svojom profile na sociálnej sieti. Prvými modelmi, ktoré dostanú najnovšiu aktualizáciu budú samozrejme tie najlepšie vybavené vlajkové lode a tými sú Sony Xperia 1 IV a Sony Xperia 5 IV

Sony Xperia 1 IV
Sony Xperia 1 IV | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Bližšie informácie výrobca zatiaľ neponúkol, a preto nie je jasné, aké doplňujúce funkcie, či iné vylepšenia budú súčasťou aktualizačného balíka, samozrejme okrem tých, ktoré prídu spolu s operačným systémom. S určitosťou však vieme povedať, že inštalačný balík bude dosahovať veľkosť niekoľko gigabajtov, dostupný bude aj pre zariadenia na Slovensku a na aktualizáciu by mal každého používateľa telefón upozorniť automaticky. Ak ste predsa len netrpezlivý, dostupnosť aktualizácie si viete overiť aj manuálne a to priamo v nastaveniach vášho zariadenia Sony.

Náš tip
Huawei Mate 50 Pro, Google Pixel 6 Pro alebo iPhone 13 Pro Max? Ktorý fotí najlepšie?

6.11.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+