MojAndroid

Jedným z trendov poslednej doby je postupné presúvanie hudby z vnútorných úložísk počítačov a mobilných zariadení do cloudov. Slovensko bolo v tomto smere ešte donedávna dosť pozadu, avšak s narastajúcim počtom dostupných služieb čoraz viac používateľov počúva hudbu práve cez internet. Ponuka služieb, ktoré to umožňujú, sa na Slovensku utešene rozširuje. K Spotify, či Deezer, ktoré sa Slovensko prišli v posledných mesiacoch, tento týždeň pribudla aj dlhoočakávaná Hudba Google Play.

Takéto počúvanie hudby cez internet má viaceré výhody, ale aj úskalia. Vo všeobecnosti možno medzi pozitíva zaradiť obrovskú databázu skladieb, ktoré sa rátajú na milióny, či dokonca desiatky miliónov. Problémom pritom nie sú ani menšinové hudobné žánre, alebo lokálni interpreti; to všetko sa dá nájsť vo väčšine týchto služieb. Nevýhody vyplývajú predovšetkým z internetovej povahy týchto služieb – potrebný je rýchly internet, takže počúvanie pri cestovaní, kedy pri ceste Slovenskom človek v mori GPRS a EDGE nachádza len ostrovčeky 3G, môže byť problém. Našťastie však niektoré služby umožňujú uložiť si hudbu do zariadenia na neskoršie offline počúvanie, samozrejme, za rôznych podmienok a väčšinou nie bezplatne.

No a v neposlednom rade treba rátať aj s pravidelným poplatkom za používanie takýchto služieb, v prípade, že si ich človek chce užiť naplno a bez obmedzení. Konkrétne funkcie, výhody a nevýhody si môžete prečítať v našom malom zhrnutí nižšie.

Hudba Google Play

Jednou z udalostí uplynulého týždňa bol nepochybne príchod hudobnej služby od internetového giganta Google na Slovensko. Tá obsahuje databázu s viac než 20 miliónmi skladieb, vrátane mnohých slovenských interpretov.

Hudba Google Play

Služba Hudba Google Play ponúka dva základné varianty používania. Prvým je Štandard, ktorý je zadarmo a jeho hlavnou výhodou je možnosť uložiť si do cloudu až 20 000 vlastných skladieb. Hudbu je možné počúvať na zariadeniach s operačným systémom Android, iOS, ako i priamo na webe. Používateľ si v rámci služby Štandard môže zakúpiť skladby, ktoré sa mu páčia a počúvať ich priamo na Google Play, prípadne si ich aj stiahnuť na offline použitie. Sú totiž bez ochrany voči kopírovaniu.

Druhý variant, Naplno, obsahuje všetko zo štandardnej verzie a navyše možnosť počúvať milióny skladieb z databázy, rádio s neobmedzeným preskakovaním a zoznamy skladieb od hudobných nadšencov. Nechýba možnosť vytvárať interaktívne playlisty (tzv. rádiá) podľa vybranej skladby alebo interpreta, či ľubovoľne dopĺňať a vymazávať pesničky zo zoznamu. K dispozícii budú aj odporúčania hudobných expertov. Cena za túto platenú verziu je 5,49 eura mesačne, resp. 4,49 eura v prípade, že službu začnete využívať pred 30. 4. 2014. Prvý mesiac je však možné službu vyskúšať a používať bezplatne, dôležité je ale po mesiaci predplatné zrušiť, inak sa začne účtovať mesačný poplatok.

Náš tip
Hudba Google Play Naplno už aj na Slovensku. Prvých 30 dní je zdarma

V obidvoch verziách je možné pridávanie vlastných skladieb, na čo slúži program s názvom Správca hudby. V ňom si určíte priečinky, ktoré sa majú nahrať do cloudu a môžete zvoliť aj možnosť automatického nahrávania skladieb, ktoré do priečinkov pridáte v budúcnosti. Výhodou je, že služba vás vždy presne informuje o tom, koľko skladieb sa do cloudu chystáte nahrať a koľko ich ešte môžete celkovo nahrať. Poteší tiež fakt, že služba k rozpoznaným skladbám používateľa automaticky priraďuje aj obaly albumov, vďaka čomu zbierka vlastných skladieb vyzerá oveľa krajšie.

Hudba Google Play b Hudba Google Play a

Pomôckou pri počúvaní hudby cez Google Play je Okamžité počúvanie, ktoré poslucháčovi pomôže vybrať ďalšiu prehrávanú skladbu. Odporúčania budú tým presnejšie, čím viac hudby bude počúvať a služba rozpozná skladby, ktoré sa mu páčia.

Mobilná aplikácia Hudba je u mnohých Android zariadení predinštalovaná, prípadne sa dá stiahnuť z obchodu Google Play. Vizuálne je podobná webovej verzii a nie je problém sa v nej orientovať. Okrem online prehrávania je v nej možnosť uložiť si vybrané skladby do priamo do zariadenia na offline prehrávanie bez pripojenia na internet.

  • Výhoda: Možnosť uložiť si do cloudu 20 000 vlastných skladieb zdarma
  • Nevýhoda: nemožnosť počúvať hudbu bez plateného účtu (okrem vlastných skladieb)
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Spotify

Hudobná služba Spotify je na slovenskom trhu tiež len krátku dobu, oficiálne bola u nás spustená 12. decembra 2013. Obsahuje viac než 20 miliónov skladieb, opäť nechýbajú mnohí slovenskí interpreti.

Spotify

Spotify je, podobne ako Hudba Google Play, dostupná v dvoch verziách, ktoré sa však v detailoch od predchádzajúcej hudobnej služby líšia. Veľkou prednosťou Spotify je možnosť počúvať hudbu cez internetový prehliadač v počítači bez obmedzení (predtým bolo bezplatné prehrávanie po skončení 6 mesačného skúšobného obdobia obmedzené na 10 hodín počúvania mesačne). Nechýba funkcia Discover, teda navrhovanie skladieb, interpretov a albumov, ktoré by sa používateľovi mohli páčiť na základe doteraz vypočutých skladieb.

Náš tip
Svetoznáma hudobná služba Spotify už aj na Slovensku

K dispozícii je aj mobilná aplikácia, ktorá na tablete umožňuje rovnako neobmedzené prehrávanie ako vo webovom prehliadači PC. V smartfóne je však možné počúvať len náhodný výber skladieb (v rámci albumu, alebo podľa interpreta) a nie je ich možné ani neobmedzene preskakovať – počet preskočení skladby je obmedzený na 6 za hodinu. Samozrejme, pri platenej verzii takéto obmedzenie nie je.

Spotify a Spotify b

Výhodou platenej verzie je aj vyššia kvalita streamu (320 kbit/s) a možnosť ukladať vytvorené playlisty aj na offline počúvanie. Platená verzia stojí 5,99 eura na mesiac, k dispozícii je však opäť mesačná skúšobná doba zadarmo.

  • Výhoda: neobmedzené počúvanie online hudby na počítačoch a tabletoch
  • Nevýhoda: vyšší mesačný poplatok za platenú verziu než u konkurencie

Deezer

Deezer je hudobná služba, ktorú na Slovensko priniesol operátor Telekom, dostupná je však aj pre zákazníkov iných operátorov. Predstavená bola u nás 30. januára a môže sa pochváliť najväčšou databázou skladieb – má ich byť viac než 30 miliónov.

Deezer

Služba Deezer má tri základné varianty. Bezplatnou je Discovery, ktorá umožňuje prístup len z webového prehliadača a zobrazuje reklamy. Prvý mesiac umožňuje neobmedzené počúvanie cez web a potom je obmedzená na 2 hodiny počúvania mesačne. Premium obsahuje 15-dňovú skúšobnú lehotu, potom sa zaň platí 3,49 eura mesačne. Tento variant neobsahuje reklamy a umožňuje neobmedzené počúvanie cez webový prehliadač. Najvyšší balík Premium+ je možné takisto využívať 15 dní bezplatne na skúšku a potom stojí 5,99 eura na mesiac. Je však neobmedzený a umožňuje počúvanie hudby aj cez mobilné zariadenia.

Deezer varianty

Pre zákazníkov Telekomu cena služby závisí od paušálu, alebo iného produktu, ktorý u operátora využívajú. Pri mobilných paušáloch majú službu Deezer zahrnutú v mesačnom poplatku zákazníci Happy XL a XXL, ostatné Happy či iné paušály ju majú k dispozícii za 4,99 eura. Pri internetových programoch Turbo 3/Optik 3 i súčasnom využívaní mobilného paušálu majú zákazníci rovnako Deezer zdarma (Premium Plus). Pri Turbo 3 a Optik 3 bez mobilného paušálu majú Deezer zdarma vo verzii Premium. Zákazníci ostatných internetových programov (Turbo 2/Optik 2 a nižšie) resp. celého televízneho portfólia (Magio TV i Magio Sat) môžu získať Deezer za 4,99 eura mesačne.

Deezer b Deezer a

Hudobné skladby sú nahrané v kvalite 320 kbps. Špeciálny algoritmus ponúkne zákazníkovi ďalšie skladby podľa preferovanej hudby alebo iných albumov, ktoré doteraz počúval. Deezer má k dispozícii po celom svete aj tím skúsených editorov, ktorí tvoria playlisty pre svojich poslucháčov.

Náš tip
Telekom uvádza hudobnú službu Deezer
  • Výhoda: Najväčšia databáza skladieb
  • Nevýhoda: Výrazné obmedzenia pri bezplatnej verzii
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Grooveshark

Táto hudobná služba je u nás dostupná už dlhší čas a obsahuje približne 15 miliónov skladieb. Je však založená na inom princípe, než predchádzajúce tri.

Grooveshark

Jej obsah totiž netvorí nejaká spoločnosť, ktorá by za ňou stála, ale samotní používatelia, ktorí si do nej môžu nahrávať skladby. Jedná sa teda o podobný princíp ako v prípade Youtube. Všetky skladby sú však dostupné pre všetkých poslucháčov, čo znamená, že ak do Grooveshark nahráte nejaké pesničky, každý si ich môže vyhľadať a počúvať. Netreba snáď pripomínať, že legálnosť takýchto skladieb je vo väčšine prípadov minimálne sporná a na autorské práva sa príliš nehľadí. Používateľom, ktorí do služby pridávajú nelegálny obsah, teda môže byť po predchádzajúcich upozorneniach zrušený účet a služba samotná je už roky objektom súdnych sporov a terčom útokov najväčších hudobných vydavateľstiev.

Grooveshark nemá oficiálnu mobilnú aplikáciu v obchode Google Play, resp. už nemá, keďže bola odstránená práve kvôli konfliktom s autorskými právami (mobilná aplikácia je dostupná len pre používateľov platenej verzie, o ktorej bude reč v nasledujúcom odseku).. Je však možné využiť mobilnú verziu stránky založenú na HTML5, ktorá umožňuje neobmedzené prehrávanie skladieb s občasnou reklamou medzi skladbami.

Grooveshark b Grooveshark a

V iných ohľadoch sa služba celkom podobá na predchádzajúce tri – umožňuje vyhľadávanie podľa názvu skladby, autora, albumu; vytváranie playlistov, pridávanie skladieb medzi obľúbené a nechýbajú ani návrhy ďalších skladieb podľa toho, čo počúvate. K dispozícii je aj platená verzia Anywhere v cene 9 dolárov mesačne, ktorá odstraňuje reklamy, umožňuje personalizáciu prostredia, prístup k mobilnej aplikácii pre iOS (s jailbreakom) a Android. Pre slovenských záujemcov však prichádza do úvahy predovšetkým bezplatná verzia.

  • Výhoda: neobmedzené počúvanie zadarmo aj v mobilnej verzii
  • Nevýhoda: pochybná legálnosť služby a z nej vyplývajúca možnosť zrušenia účtu, alebo aj celej služby

MusicJet (Orange Hudba)

Posledná hudobná služba, o ktorej si niečo povieme, je MusicJet, alebo tiež Orange Hudba. Jedná sa o najmenšiu hudobnú službu zo všetkých spomenutých, je dostupná len v Česku a Slovensku a obsahuje najmenšiu databázu skladieb –  1,5 milióna. Za službou stojí operátor Orange, nie je však obmedzená len na jeho zákazníkov (v bezplatnej verzii).

MusicJet

Pri registrácii je potrební zadať telefónne číslo, na ktoré bude zaslaný overovací kód (tento úkon je zadarmo). K dispozícii sú dve verzie: Lite je zadarmo, ale určená len pre počítače, je časovo obmedzená a s reklamou – počúvanie je prerušované reklamou a tá môže byť max. 5 krát mesačne zasielaná aj na používateľov telefón. Po troch mesiacoch používania dochádza k postupnému obmedzovaniu často počúvaných skladieb (jednu skladbu si možno za mesiac vypočuť len 5 krát).

Premium je platená, určená výhradne zákazníkov Orange a FunFón a jej cena závisí od druhu využívaných služieb u operátora. K dispozícii je aj mobilná verzia a 1 GB dát na streamovanie v mobile. K dispozícii sú aj rozšírené možnosti, ako možnosť stiahnutia skladieb na offline počúvanie do mobilu, alebo synchronizácia playlistov medzi PC a mobilom. Hudobná produkcia vydavateľstva Sony Music je takisto dostupná len v tejto platenej verzii.

Orange Hudba

Služba nemá webové rozhranie, na jej používanie je nutné mať nainštalovanú aplikáciu v počítači alebo mobile. Jej rozhranie vyzerá trochu nemodernejšie, než u Spotify, alebo Deezer, ale obsahuje všetky potrebné funkcie a možnosti, vrátane vytvárania playlistov, odporúčaní a najčastejšie hraných skladieb,

  • Výhoda: Možnosť bezplatného prehrávania na PC
  • Nevýhoda: Najmenšia databáza skladieb
Verzia: 3.0.29
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 3.0.29
Aktuálna cena: Zdarma

Záverečné zhodnotenie

Zatiaľ čo povedzme pred polrokom bola ponuka hudobných služieb na Slovensku pomerne obmedzená, za posledné mesiace sa ich počet slušne rozrástol a je z čoho vyberať. Jednoznačného víťaza medzi nimi však nie je možné vybrať a orientovať sa treba na základe preferencií. Ak si vystačíte s online počúvaním na počítači alebo tablete, jednoznačne najlepšou voľbou je Spotify, ktorá to na týchto zariadeniach umožňuje zadarmo bez obmedzení. Ak chcete zadarmo bez výrazných  obmedzení počúvať hudbu v mobile, najlepšou voľbou je Grooveshark. Otázna zostáva len trvácnosť tejto služby, ktorá môže byť z dôvodu autorských práv kedykoľvek obmedzená alebo zrušená. Dobrou bezplatnou voľbou na mobile je aj Spotify, kde je však k dispozícii len shuffle mód a obmedzený počet preskakovaní skladieb za hodinu.

Hudba Google PlaySpotifyDeezerGroovesharkMusicJet
Počet skladieb20 miliónov20 miliónov30 miliónov15 miliónov1,5 milióna
Bezplatné prehrávanie na PCLen vlastné skladbyÁno, bez obmedzeníÁno, 2 hodiny mesačneÁno, bez obmedzeníÁno, jednu skladbu maximálne 5x za mesiac
Mobilná aplikáciaÁnoÁnoÁnoNie (len v platenej verzii a mimo obchodu Google Play)Áno
PlaylistyÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
Nahranie vlastnej hudbyÁnoNieNieÁnoNie
Cena platenej verzie4,49 - 5, 49 €5,99 €0 - 5,99 €9 dolárov2,99 - 8,99 €

Ak chcete počúvať  predovšetkým vlastnú hudbu na všetkých zariadeniach, jednoznačne najlepšou voľbou je Google Hudba, do ktorej si môžete bezplatne nahrať až 20 000 vlastných skladieb. Ich nahrávanie umožňuje aj Grooveshark, na rozdiel od Google Hudby si ich však môže vypočuť ktokoľvek a ľahko sa dostanete do rozporu s autorskými právami. V prípade, že chcete výber z čo najväčšieho počtu skladieb a lokálnu podporu, siahnite po službe Deezer s 30 miliónmi skladieb a editormi, ktorí vytvárajú playlisty. MusicJet od Orangeu má momentálne asi najviac obmedzení, ale na občasné bezplatné počúvanie na PC môže byť tiež dobrou voľbou.

V prípade, že nehľadíte na pár eur mesačne, odporúčame niektorú z trojlístka Google Hudba, Spotify, alebo Deezer. Cenovo výhodne vyznieva prvá služba, ktorú môžete do konca apríla záskať za predplatné 4,49 eura. Predovšetkým pre zákazníkov Telekomu sa môže oplatiť aj Deezer, ktorý môžu k niekoľkým vyšším produktom operátora získať zadarmo. Spotify je z celej trojice najdrahšia, ale niekomu môže malý príplatok stáť za prehľadné rozhranie a ostatné funkcie. Dôležité je, že konečne máme na Slovensku širokú ponuku legálnych hudobných služieb s rôznymi podmienkami a funkciami a vybrať si môže naozaj každý.

Ktorá hudobná služba je vaša obľúbená?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Zdroj obrázka: musclemixes.com

23.3.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+