MojAndroid

Novinkou medzi našimi pravidelnými seriálmi sa stala séria článkov s označením Predstavujeme Samsung TouchWiz. V nej si ukážeme, ako sa táto nadstavba spoločnosti Samsung vyvíjala a aké výhody prináša voči iným nadstavbám operačného systému Android. Zameriame sa však aj na špecifické vlastnosti týchto zariadení, prácu so stylusom a na všetko ostatné, čo by (budúcich) majiteľov týchto zariadení mohlo zaujať alebo im pomôcť. V prvej časti sme si predstavili históriu nadstavby TouchWiz na Samsung tabletoch a ukázali sme, ako sa jednotlivé funkcie a dizajnové prvky rokmi menili. Druhá časť bola venovaná Peru S Pen a v tretej časti sme vám predstavili funkcie Magazine UX, Viacero okien a SideSync. Dnešnú časť venujeme najčastejšie vykonávaným funkciám na Android tabletoch a ukážeme vám, pomocou ktorých aplikácií môžete prehliadať internet, prehrávať multimédiá, či pracovať s textom.

Samsung-logo-1

Partnerom seriálu je spoločnosť Samsung.

Náš tip
Predstavujeme Samsung Touchwiz – história nadstavby v tabletoch (1.časť)
Náš tip
Predstavujeme Samsung Touchwiz – práca s perom S Pen (2.časť)
Náš tip
Predstavujeme Samsung Touchwiz – funkcie Magazine UX, Viacero okien a SideSync (3.časť)

Multimédiá

Tablety sú zariadenia určené najmä na konzumáciu obsahu. Predurčuje ich k tomu nielen pohodlné ovládanie a množstvo zaujímavých aplikácií, ale aj nízka hmotnosť a konštrukcia, ktorá sa dobre drží v rukách. Tablet je rovnako spratný aj pri cestovaní, kedy multimédiá prehrávame najčastejšie. Na prehrávanie multimédií nájdete v nadstavbe Samsung TouchWiz niekoľko plnohodnotných aplikácií, ktoré vám teraz bližšie predstavíme.

Aplikácia s názvom Hudba slúži na prehrávanie skladieb v rôznych formátoch. Podporuje zvuk vo formáte MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, WAV, WMA, FLAC; MP3/MP4. Medzi jej prednosti patrí najmä prehľadné prostredie rozdelené na záložky Zoznam prehrávaných, Skladby, Albumy, Interpreti, Priečinky či Blízke zariadenia. Posledná z menovaných možností vám umožňuje streamovať obsah z blízkych zariadení pripojených cez Wi-Fi alebo Wi-Fi Direct. Pomocou záložky Priečinky máte zas možnosť prehliadať hudbu priamo v pamäti zariadenia alebo na pamäťovej karte, takže máte presný prehľad o vašej hudobnej knižnici. Nakoniec musíme spomenúť aj ovládanie prehrávača, ktoré sa zobrazí aj na zamknutej obrazovke či v notifikačnej lište.

samsung-touchwiz-4-07

samsung-touchwiz-4-09 samsung-touchwiz-4-08

Video vo formátoch  MP4, 3GP, WMV, ASF, AVI, FLV, MKV a WEBM prehráte v titule s názvom Video. V ňom oceníte najmä živý náhľad na video, možnosť filtrovania obsahu, či rôzne voľby pre zobrazenie videí, čo využijete najmä vtedy, ak máte v pamäti niekoľko desiatok až stoviek videozáznamov. Moderných používateľov určite poteší možnosť pripojenia cloudovej služby Dropbox, či rovnako dostupné prehrávanie z/na blízke zariadenia cez rozhranie Wi-Fi. Šikovnou funkciou je aj možnosť zobraziť video v plávajúcom okne na popredí, režim celej obrazovky či miniovládač, ktorý si môžete zobraziť v pravom dolnom rohu obrazovky.

samsung-touchwiz-4-05 samsung-touchwiz-4-06

Na prehliadanie obrázkov v tabletoch s nadstavbou Samsung TouchWiz môžete využiť vstavanú aplikáciu Galéria. Tá ponúka delenie fotografií podľa niekoľkých kategórií, pričom zobrazené albumy a zložky môžete zobraziť v menšom alebo väčšom náhľade pomocou gesta pinch-to-zoom. Praktickým je rozdelenie podľa GPS značky, rozpoznanie fotografií, na ktorých sú tí istí ľudia či rovnako dostupný Dropbox. Na rodinnej oslave môžete fotografie pustiť cez prezentáciu, prípadne vytvoriť zaujímavý titul v aplikácii s názvom Ozdobný album.

samsung-touchwiz-4-01 samsung-touchwiz-4-02

Prehliadanie internetu

Jednou z najčastejšie vykonávaných činností na tabletoch s Androidom je prehliadanie internetu. V nadstavbe Samsung TouchWiz môžete internet prehliadať cez titul s názvom Internet, pričom takmer vo všetkých tabletoch nájdete predinštalovaný aj Google Chrome. Aplikácia Internet ponúka pokročilé možnosti, medzi ktoré patrí napríklad práca s viacerými oknami, práca so záložkami, či funkcia ako hľadanie na stránke a tlač cez Wi-Fi. Ak prehliadate stránky s citlivým obsahom, využijete funkciu karta utajenej identity. Ak chcete zobraziť webstránku tak, ako na počítači, zvoľte v menu možnosť Zobrazenie pracovnej plochy.

samsung-touchwiz-4-13

Práca s textom a tabuľkami

Na prehliadanie dokumentov, prezentácií a tabuliek využijete aplikáciu Hancom Viewer. Tá ponúka naozaj široké možnosti práce s rôznymi aplikáciami, pričom poteší aj prehľadným menu s bočným panelom a rýchlymi skratkami. Ak chcete dokumenty pomocou tejto aplikácie aj upravovať, budete si musieť doinštalovať bezplatné tituly Hword 2014, Hcell 2014 a Hshow 2014. Po ich otvorení však získate plnohodnotné pracovné aplikácie, v ktorých dokážete vytvoriť profesionálne prezentácie a texty.

samsung-touchwiz-4-12

samsung-touchwiz-4-11 samsung-touchwiz-4-10

Sumarizácia

Toto bola pre zatiaľ posledná časť seriálu Predstavujeme Samsung TouchWiz. Celkovo sme vám v 4 dieloch predstavili detailne všetky výhody tejto nadstavby a takmer všetky aplikácie, ktoré v zariadeniach s touto nadstavbou nájdete predinštalované. Po prečítaní si všetkých častí tohto seriálu by ste mali mať komplexný prehľad o tom, aké výhody nadstavba Samsung TouchWiz ponúka voči konkurencii a čistému Androidu.

30.6.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+