MojAndroid

Dnes vám v rozhovore predstavíme ďalšieho člena našej redakcie. Matúš sa k nášmu tímu pridal v marci roku 2014, kedy napísal svoj prvý článok. Odvtedy ich napísal už takmer 3000. Ako si spomína na svoje začiatky a aká je vlastne jeho úloha v tíme MojAndroid.sk vám prezradí sám v rozhovore zo série Predstavujeme redakciu.

Môžeš sa na úvod čitateľom trochu predstaviť, uviesť o sebe nejaké základné údaje a fakty?

Tak mám 23 rokov, pochádzam z Levíc, odkiaľ som po gymnáziu odišiel študovať do Prahy na Vysokú školu ekonomickú, kde pomaly končím magisterské štúdium informatiky. Čas trávim aktuálne trojmo doma, v Bratislave a v Prahe, pričom tieto tri destinácie navštevujem každý týždeň. Som taký klasický moderný geek, mám množstvo záujmov, pričom často sa dokážem pre vec veľmi zapáliť a zisťovať si o danej problematike všetky dostupné informácie.

Čo ťa viedlo k napísaniu prvého článku na MojAndroid.sk a nie na inom webe?

V tom čase som bol obrovským, možno až fanatickým fanúšikom Androidu. A MojAndroid.sk je najväčší Android web na Slovensku, pričom žiaden iný som vtedy ani nečítal. Bolo to pre mňa veľmi jednoduché rozhodovanie.

redakcia-mojandroid-ba-pf-2017-1
Celý tím MojAndroid.sk, Matúša môžete vidieť napravo

Pamätáš si ešte na svoje začiatky? Ako si vnímal web z pohľadu čitateľa a neskôr ako jeho redaktora?

Áno, pamätám sa na to veľmi živo, veď to nebolo až tak dávno. Ako vravím, MojAndroid bol pre mňa fenomén, čítal som každý jeden článok a aktívne som sa zapájal do diskusií. Práve potreba vyjadrovať svoj názor ma viedla k tomu, že som sa ozval s tým, že som mal nejaké redaktorské skúsenosti z jedného športového webového portálu. Pre mňa to bola v tej dobe najvysnívanejšia predstava – písať o tom, čo ma baví, na stránke, ktorú mám tak rád. Keď som začal písať aktívnejšie, uvedomil som si, koľko práce je za tvorbou toho obsahu a v podstate celú blogosféru a všetky technologické médiá som začal vnímať úplne inak. Stále si ale pamätám na to, ako som sa prvýkrát stretol s vami. Vtedy ste boli pre mňa ľudia, ktorí majú najlepší job na svete. A teraz ste moji kolegovia a dobrí kamaráti :-)

V MojAndroide si neodlúčiteľnou súčasťou tímu. Čo presne máš na starosti?

V prvom rade je to tvorba obsahu všetkého druhu – novinky, témy, návody, testy a recenzie. Primárne sa zaujímam aj o sociálne siete, na správe ktorých sa podieľame všetci, no ide o jednu z oblastí, ktorá ma veľmi zaujíma, a tak tomu venujem extra čas a úsilie. Kedysi bolo mojou doménou extrémne rýchle písanie článkov, ktorých som vedel vyprodukovať skutočne veľa. Teraz mám už viac zodpovedností a pracujem na viacerých projektoch, no tvorba obsahu je stále tou najväčšou časťou mojej práce.

matus

Stále si študent. Môžeš prezradiť, ako sa ti darí spojiť tvoje pracovné povinnosti s tými školskými?

Je to veľmi jednoduché. Študujem ekonómiu a informatiku, čo sú veci, s ktorými sa stretávam aj v pracovnom živote. Keď píšem nejaký článok o zaujímavej téme, často sa z toho neskôr vykľuje nápad na tému seminárnej práce v rámci nejakého predmetu. Čo sa týka využívania času, mám veľkú výhodu, že mám takúto prácu. Články píšem odkiaľkoľvek a kedykoľvek mám na ne čas. Veľkú časť mojich recenzii napíšem na ceste vlakom z Bratislavy do Prahy a späť. Články píšem na internáte v Prahe, na byte v Bratislave, v redakcii v Bratislave a aj doma alebo u priateľky. Najmä cestovanie vlakom, čo je pre mnohých strata času, je pre mňa jedným z najproduktívnejších období v týždni.

Ty si veľký fanúšik technológií ako takých, čo ťa ale zaujíma najviac?

Kedysi to bol práve Android, teraz je to už prakticky zmes všetkého. Stále sa najviac vyznám v telefónoch, no môj záujem smeruje aj k ďalším oblastiam. Zrejme najväčšmi sa viem aktuálne zapáliť pre softvér – šikovné aplikácie pre telefón či počítač, ktoré dokážu zmeniť spôsob, akým fungujem. Okrem toho sú to ale všetky ďalšie súčasti technologického sveta, z tohto hľadiska ma zaujíma prakticky všetko.

Mimo prácu a školu máš určite aj ďalšie záľuby, čomu sa venuješ vo voľnom čase?

Veľa voľného času trávim so svojou priateľkou. Radi chodíme do prírody, ale aj do kina a do pekných a útulných kaviarní. Som fanúšikom kníh, filmov aj seriálov, no mojich záľub je ešte oveľa viac. Medzi tie najväčšie patrí pasívne športovanie, najmä sledovanie hokeja a futbalu. Som tiež veľký labužník, milujem dobré jedlo, kvalitné cigary a rum. V poslednej dobe sa k tomu všetkému pridala ešte aj káva a keď som na Vianoce dostal AeroPress, tak som úplne prepadol aj tejto lahôdke. Okrem toho som dušou hráč a hoci dnes sa už nehrám toľko, koľko by som chcel, stále sa k tomu rád vraciam. V minulosti som sa aktívne venoval online pokru, no dnes sú to zväčša už iba klasické počítačové a konzolové hry.

Tri fotografie, ktoré Matúša charakterizujú najlepšie

Aký smartfón aktuálne používaš ako primárny a aká je Tvoja „mobilná“ história, aké telefóny si používal v minulosti?

Aktuálne je to OnePlus 3, čo je pre mňa najlepší telefón súčasnosti, teda okrem OnePlus 3T. V minulosti to bolo Lenovo Vibe X3, Sony Xperia Z5, Lenovo Vibe Z2 Pro, HTC One M7 a HTC One X. Tu končí moja história dlhodobo používaných Android zariadení, ktoré neboli iba na recenziu či na test. Pred tým som mal Samsung S5620 Monte, Sony Ericsson K550i, Nokiu 6020, Nokiu 6030, Nokiu 3310 a mojim úplne prvým telefónom bol Philips Fisio 820. Samého ma prekvapuje, že som si spomenul na úplne všetky modely, no ešte nemám toľko rokov, že by ich malo byť neúrekom :-)

Aké ďalšie zariadenia používaš pri práci a vo voľnom čase?

Najviac určite notebook, už rok je ním MacBook Pro 13″ Retina (Early 2015). Tu pozdravujem všetkých hejterov, ktorým sa nepáči Apple výrobok vo videách či pri registrácii na Roadshow. Odporúčam pozrieť si akékoľvek video či ukážku z kancelárií Google a možno pochopíte, že MacBooky nie sú konkurenciou pre Android, čo by malo dávať zmysel skutočne každému. Vlastnil som aj oba 7-palcové Nexus tablety, donedávna som používal ten novší, no soft-brickol som ho pri inštalácií ROM, a tak teraz odpočíva, kým naň budem mať čas. Nahradil som ho čítačkou Kindle Paperwhite, ktorá mi úplne stačí. Čo sa týka inteligentných hodiniek, tie mi zatiaľ k životu nechýbajú, no občas nosím náramok Xiaomi Mi Band 2. Moju technologickú výbavu dopĺňajú nejaké externé disky, USB kľúče, myš Logitech MX Master a niekoľko ďalších drobnosti, ktoré nestoja za zmienku.

oneplus-3-14_vysledok
OnePlus 3: Matúšov dlhodobo používaný smartfón

Ktoré aplikácie nemôžu chýbať v tvojom telefóne a ktoré využívaš najčastejšie?

Ak by som mal byť úprimný, najčastejšie sú to sociálne siete a komunikačné nástroje, to ale asi nikoho nezaujíma. Z tých zaujímavejších aplikácií mám veľmi rád appku Todoist, od ktorej v podstate závisí môj život. To isté sa dá povedať aj o aplikácii CG Transit, bez ktorej by som bol na svojich cestách stratený. Veľmi rád mám aj aplikáciu Pocket, kde mám cez IFTTT a Zapier nastavených niekoľko super receptov, ktoré ma vždy zásobujú dobrými článkami. V každom telefóne mám vždy nainštalovaný aj prehliadač Link Bubble, bez ktorého si už neviem predstaviť fungovanie. To isté platí aj o appkách Pocket Casts a Spotify, ktoré mi robia spoločnosť takmer vždy, keď sa s niekým nerozprávam. Veľmi mám rád aj appku Weather Timeline, ktorá zobrazuje predpoveď počasia na časovej osi. V podstate využívam iba malú ikonku, ktorá mi ukazuje v notifikačnej lište aktuálnu teplotu vonku. To je pre mňa drobný detail, na ktorý nedám dopustiť.

Na čo sa v novom roku 2017 tešíš naviac?

Je toho veľa, na čo sa teším, no najväčšmi očakávam nástupcu smartfónu Google Pixel. Mám tušenie, že pôjde o obrovskú vec, ktorá úplne zmení smartfónový priemysel. Google tento rok dokázal, že telefóny robiť vie a budúci rok má šancu všetky svoje geniálne produkty a nápady vložiť do telefónu, ktorý by mohol aktívne konkurovať všetkým vlajkovým lodiam na trhu. Okrem toho sa teším aj na zdokonaľovanie VR, AR a najmä umelej inteligencie, ktorú by som rád využíval čo najaktívnejšie.

2.1.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+