MojAndroid

Smartfóny s dotykovým displejmi síce vládnu trhu s mobilnými zariadeniami, ale stále sa ešte nájdu ľudia, ktorí požadujú obyčajný tlačidlový mobilný telefón. A nejde len o starších ľudí. Portál SamMobile teraz zverejnil štatistiku najpredávanejších výrobcov tlačidlových mobilov v treťom štvrťroku.

Prvý je čínsky iTel, Samsung až na treťom mieste

Štatistiku priniesla analytická spoločnosť CounterPoint. Celkovo bolo za posledný štvrťrok predaných viac ako 74 miliónov tlačidlových mobilných telefónov. Medziročne ide o pokles až o 17 %. Pre bežného slovenského zákazníka bude asi jedinou známou značkou v rebríčku juhokórejská spoločnosť Samsung, Tá sa delí o tretie miesto s konkurenčnou čínskou spoločnosťou Tecno. Vďaka viac ako 7,4 miliónom predaných tlačidlových mobilov jej patrí až 10 % trhu.

Na indickom trhu mala dokonca podiel až 18 %. Naopak na Blízkom východe a v Afrike bol jej podiel iba 2 %. Ide pritom o regióny, kde sa tlačidlové mobilné telefóny predávajú najčastejšie. Na prvom mieste v rebríčku sa umiestnila spoločnosť iTel, ktorá má sídlo v čínskom Šanghaji. Jej podiel na trhu bol 24 %. Na Blízkom východe a v Afrike bol jej podiel dokonca až 46 %. Medziročne ide o nárast o 41 % a štvrťročne až o 193 %.

Predaje v Severnej Amerike klesli viac ako o polovicu

Na druhom mieste skončila spoločnosť HMD Global, ktorá je u nás známa hlavne ako výrobca smartfónov značky Nokia. V jej prípade bol podiel na trhu 14 %. Darilo sa jej hlavne v Európe, kde jej vďaka podielu na trhu 40 % patrí prvé miesto. To obsadila aj v Ázii s podielom 21 %. Na piatom mieste skončila celosvetovo indická spoločnosť Lava s podielom 6 %. Na domácom indickom trhu skončila ale až tretia za spoločnosťami iTel a Samsung.

Zaujímavosťou je, že v Severnej Amerike mala až 50 % podiel na trhu bývalá európska značka Alcatel. Tá je momentálne vlastnená čínskou spoločnosťou TCL. Napriek tomu ju ale tento úspech nemôže príliš tešiť, pretože predaje tlačidlových mobilných telefónov klesli v Severnej Amerike medziročne o 75 % a štvrťročne o 50 %.

Náš tip
4ka Android Code: Toto sú najlepšie aplikácie pre vzdelávanie za rok 2020
15.12.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+