MojAndroid

Podľa portálu AndroidCentral zaznamenali smartfóny v druhom štvrťroku údajne menší dopyt ako v prvom štvrťroku. Analýza spoločnosti Canalys odhaľuje, že celkový počet dodávok klesol v Q2 2022 o 9 %.

Výrobcovia kvôli hromadiacim zásobám prehodnocujú stratégiu na ďalšie obdobie

Analýza naznačuje, že dopyt bol nižší v dôsledku celosvetového hospodárskeho poklesu. V prvom štvrťroku bolo dodaných približne 300 miliónov smartfónov, zatiaľ čo v druhom štvrťroku tohto roka ich však bolo len 270 miliónov, čo viedlo k výraznému poklesu o 9 %.. V prvom štvrťroku však bolo vydaných na globálny trh niekoľko vlajkových  smartfónov, ako je napríklad séria Galaxy S22 a model  OnePlus 10 Pro.

Samsung Galaxy S22 Ultra
Samsung Galaxy S22 Ultra | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Analytik výskumu Canalys Runar Bjørhovde naznačuje, že ekonomické problémy, pomalý dopyt a nahromadenie zásob viedli k tomu, že predajcovia rýchlo prehodnotili svoje portfóliové stratégie na zvyšok roka 2022. Nadmerne zásobené smartfóny strednej triedy sú pre predajcov problémom , pretože spotrebitelia kvôli obmedzenému rozpočtu presúvajú nákupy zariadení smerom k nižšej triede.

Ďalší analytik Canalys Toby Zhu uviedol, že dostupnosť komponentov a nákladové obmedzenia sa naopak údajne zlepšujú. Napriek tomu však existujú logistické a výrobné ťažkosti, ktoré naďalej pretrvávajú. Patria sem problémy, ako sú napríklad dovozné obmedzenia viacerých krajín, ktoré viedli k oneskoreniam v colných procesoch.

Najpredávanejším výrobcom v Q2 2022 bol Samsung

Napriek zníženiu dodávok smartfónov sa predajcom ako Samsung aj tak pomerne darilo. Samsung bol vďaka svojmu zameraniu na low-end sériu Galaxy A najpredávanejším výrobcom a získal  21 % podiel na trhu. Za ním nasledoval Apple so 17 % podielom. Vďačí za to série Apple iPhone 13, ktorá zaznamenal silný dopyt.

V prvom štvrťroku bola pritom spoločnosť Apple najpredávanejším výrobcom s 73,6 miliónmi dodanými smartfónmi na trh. Na druhej strane čínski predajcovia ako Xiaomi, OPPO a Vivo mali problémy a to paradoxne na svojom domácom ihrisku. Všetci zaznamenali  poklesy trhových podielov na 14 %, 10 % a 9 %.

Náš tip
Samsung Galaxy S22 Ultra alebo vivo X80 Pro? Porovnanie nočných fotografií

 

29.7.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+