MojAndroid

Už dlhodobo patrí prvé miesto v predaji smartfónov juhokórejskej spoločnosti Samsung a ani na ďalších miestach sa poradie v posledných rokov príliš nemenilo. V poslednom štvrťroku došlo ale k neočakávanej zmene, keď bola spoločnosť Apple vytlačená v rebríčku čínskym výrobcom Xiaomi. Podľa portálu PhoneArena je vďaka obrovskému medziročnému nárastu predajov tretím najpredávanejším výrobcom.

Xiaomi narástli predaje viac ako o tretinu

Portál toto tvrdenie zakladá na štatistike analytickej spoločnosti Gartner za Q3 2020. Xiaomi bol podľa nej jediným výrobcom s výrazným nárastom predaja smartfónov oproti rovnakému obdobiu v minulom roku. A to až o 34,9 %. Zatiaľ čo pred rokom predal necelých 33 miliónov modelov, tak teraz to bolo viac ako 44 miliónov. V tom čísle sú započítané aj smartfóny samostatných značiek Redmi a POCO. Jeho podiel na trhu bol 12,1 %. Zabezpečilo mu to tretie miesto v rebríčku najpredávanejších výrobcov, čím z tohto miesta odsunul americkú spoločnosť Apple.

Tá predala cez 40 miliónov iPhonov a jej podiel na trhu bol 11,1 %. Oproti rovnakému obdobiu v minulom roku to bol pokles o 0,6 %. Treba ale pripomenúť, že v treťom štvrťroku ešte neboli v predaji nové modely Apple iPhone 12, ktoré sú momentálnym bestsellerom. Prvé miesto už tradične patrí juhokórejskému Samsungu, ktorý predal cez 80 miliónov smartfónov Galaxy. Oproti minulému roku to bol ale nárast len o 2,2 %. Jeho podiel na trhu bol 22 %. V tomto období mal Samsung v predaji už aj model Galaxy Note 20 Ultra. Jeho predaje ale pravdepodobne opäť potiahli skôr lacnejšie smartfóny.

Huawei zaznamenalo najväčší pokles predajov

Najväčší prepad zaznamenala čínska spoločnosť Huawei. Síce jej stále patrí v rebríčku druhé miesto, ale oproti rovnakému obdobiu v minulom roku zaznamenala pokles predajov až o 21,3 %. Príčinou je pravdepodobne zákaz amerického ministerstva obchodu, kvôli ktorému smartfóny Huawei nemajú Google aplikácie. Toto mínus si uvedomujú aj zákazníci, čo sa prenieslo aj do dopytu. Celkovo tak Huawei predal skoro 52 miliónov smartfónov, čo znamená podiel na trhu 14,1 %.

Piate miesto v rebríčku patrí ďalšej čínskej spoločnosti OPPO, ktorá predala skoro 30 miliónov smartfónov. Jej podiel na trhu je vďaka tomu 8,2 %. Ani ona ale nemôže byť úplne spokojná, pretože oproti minulému roku je to pokles o 2,3 %. Pokles bol aj v celkom počte predaných smartfónov v treťom štvrťroku. Konkrétne o 5,7 %. Pred rokom sa ich predalo skoro 389 miliónov a teraz necelých 367 miliónov. Hlavným dôvodom je určite pandémia koronavírusu.

Náš tip
Tri Huawei smartfóny dostávajú aktualizáciu na nadstavbu EMUI 11
2.12.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+