MojAndroid

Je známa vec, že ekonomika štátov a predaje väčšiny firiem v tomto roku v dôsledku koronakrízy klesali. Platí to aj o predaji smartfónov. Portál AndroidCentral informuje, že v druhom štvrťroku dokonca klesli až o 20 %.

Predaje smartfónov Gartner Q2 2020

Nižšie predaje ovplyvnil koronavírus

Portál sa opiera o štatistiku analytickej spoločnosti Gartner. Podľa nej bolo v druhom štvrťroku predaných 295 miliónov smartfónov. Rok predtým to pritom bolo 370 miliónov kusov. Medziročne to znamená pokles o 20,4 %. Dôvodom mala byť pandémia koronavírusu Covid-19. V dôsledku nej museli ľudia dodržiavať karanténne opatrenia a niektorí dokonca prišli o prácu. S tým je spojená aj nižšia kúpyschopnosť obyvateľstva.

Huawei P40 Pro vs Samsung Galaxy S20+3

 

Samsung prvý, Huawei tesne za ním

Prekvapením je, že najpredávanejším výrobcom nebola čínska spoločnosť Huawei, ako to nedávno tvrdila štatistika analytickej spoločnosti Canalys. Prvé miesto si uchmatol juhokórejský Samsung s 54,759 miliónmi predaných smartfónov. Jeho podiel na trhu je tak 18,6 %. Druhý Huawei predal len o niečo menej smartfónov. Konkrétne 54,125 miliónov kusov, čo znamená podiel na trhu 18,4 %. Paradoxom je, že epidémia Covid-19 viac ovplyvnila juhokórejský Samsung než Huawei, ktorý mal medziročne nižší pokles predajov. Podržal ho hlavne domáci čínsky trh.

Huawei P40 Pro vs Samsung Galaxy S20+3

 

Tretí Apple mal najmenší pokles predajov

Nasleduje americká spoločnosť Apple, ktorá predala cez 38 miliónov iPhonov. Jej podiel na trhu bol 13 % a pokles predajov oproti minulému roku iba 0,4 %. Úspech slávila hlavne modelom Apple iPhone SE, ktorý ponúkol veľmi dobrý pomer ceny a parametrov. To pre túto značku nebýva obvyklé.

Nasleduje mladá čínska spoločnosť Xiaomi, ktorá predala 28 miliónov smartfónov. V tom čísle sú započítané aj smartfóny predané pod logom Redmi a Poco. Podiel na trhu v prípade tohto výrobcu bol 8,9 %. Prvú päťku uzatvára čínske Oppo s 23 miliónmi predanými smartfónmi a podielom na trhu rovných 8 %.

Náš tip
Asus Zenfone 7 a 7 Pro oficiálne: Trojitá otáčajúca sa kamera a 90 Hz AMOLED displej
26.8.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+