MojAndroid

Dôvodom výrazného prepadu predajov smartfónov po celom svete je šíriaci sa koronavírus. Viacero krajín zatvorilo obchody, pozastavilo výrobu a o prácu prišlo množstvo ľudí. Práve toto je hlavným dôvodom spomínaného poklesu.

Ľudia teraz peniaze míňajú menej, boja sa o svoju budúcnosť, nevedia čo bude ďalej a hlavne kedy toto celé skončí. To, že ľudia míňajú menej, sa samozrejme dotklo aj sféru mobilných technológií a smartfónov.

Podľa prieskumu Businesswire klesli predaje smartfónov medziročne vo februári o viac ako tretinu. Minulý rok bolo vo februári predaných 99,2 milióna zariadení, v tomto februári len 61,8 milióna. Pokles sa týka najmä ázijských trhov, špeciálne Činy.

Celosvetové predaje v miliónoch kusovFebruár 2019Február 2020
Celkový počet99,261,8
Medziročný rast-3 %- 38 %

Ďalším dôvodom poklesu predaja je fakt, že niektoré továrne, kde sa smartfóny vyrábajú, sú zatvorené. Príkladom je napríklad továreň na výrobu skladacieho Samsungu Galaxy Z Flip.

Historicky najvyšší medziročný pokles

Podľa Neila Mawstona, riaditeľa Strategy Analytics, bol vo februári tohto roka zaznamenaný historicky najvýraznejší pokles predaja smartfónov. Dodávky, ale aj záujem o nové zariadenia je podstatne slabší. Očakávame, že ani marec nie je výnimkou, no na výsledné čísla si ešte budeme musieť počkať.

Zatiaľ čo vo februári bol pokles citeľný najviac na ázijských trhoch, marec bude pravdepodobne patriť Európe, kde momentálne koronavírus straší najviac. Pomaly sa pridáva aj Severná Amerika. Sme preto zvedaví, ako sa to odzrkadlí na celkových číslach.

Je možné, že ceny smartfónov rapídnejšie klesnú. Keďže ponuka stále je, no dopyt klesá, musí sa to jednoznačne prejaviť na cenách. Na Slovensku sme zatiaľ pokles cien v tomto odvetví nezaregistrovali.

Náš tip
Žiadne odpočúvanie sa nekoná. Štát pre koronavírus bude monitorovať občanov
26.3.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+