MojAndroid

Najnovšia prognóza predaja smartfónov analytickej spoločnosti CounterPoint Reasearch príliš nepoteší výrobcov smartfónov. Oproti pôvodnému odhadu v prvom polroku sa zníži, čoho dôvodom je hlavne nedostatok čipov na trhu.

Pôvodný odhadovaný rast predajov smartfónov sa znížil o 3 %

Minulý rok bol pre výrobcov smartfónov v dôsledku pandémie koronavírusu najhorším za minulé desaťročie. Dodávky totiž oproti roku 2019 klesli o 11 % na 1,331 miliardy kusov. Tento rok by podľa CounterPoint Reasearch mali dodávky opäť stúpnuť o 6 % na 1,414 miliardy kusov. Pôvodný odhad na tento rok bol však 1,447 miliardy kusov a medziročný nárast o 9 %.

Predaje smartfónov 2021 | Foto: CounterPointResearch.com

Analytická spoločnosť totiž odhaduje nižšie dodávky v druhom polroku kvôli nedostatku čipov na trhu. Tie stále trpia kvôli pandémii koronavírusu, ktorá utlmila priemysel naprieč všetkými odvetviami. V druhom štvrťroku dostala väčšina OEM výrobcov iba 80 % objednaných komponentov.

Nedostatok čipov sa najmenej dotkne Applu

V tomto treťom štvrťroku to bolo podľa tvrdenia výrobcov dokonca iba 70 %. Okrem DDI a PMIC komponentov chýbali pre smartfóny dôležité aplikačné procesory a snímače fotoaparátov. Výrobcovia procesorov ako Qualcomm a MediaTek nedokážu naplniť objednávky OEM výrobcov, ktorí sú od nich závislí.

Samsung Galaxy S21
Samsung Galaxy S21 | Foto: Redakcia

{{shop_name}} od {{product_price}}

Podľa riaditeľa spoločnosti CounterPoint Research Toma Kanga sa nedostatok komponentov dotkne skoro všetkých veľkých  značiek vrátane Samsungu, Oppo a Xiaomi. Najmenej sa tento problém dotkne americkej spoločnosti Apple. Jej nedávno predstavené smartfóny Apple iPhone 13 by mali byť opäť najpredávanejšími modelmi na trhu.

Náš tip
Logo USB-C kábla a nabíjačky dostalo nový dizajn. Parametre uvidí používateľ ihneď
1.10.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+