MojAndroid

Predaje 5G smartfónov v januári 2022 prvýkrát prekonali predaje zariadení s podporou 4G siete. Podľa spoločnosti Counterpoint Research až 51 % zo všetkých dodaných smartfónov disponovalo podporou najnovšej 5G siete, pričom najviac sa ich predalo v Číne, Severnej Amerike a západnej Európe.

V Číne predaje smartfónov s najnovšou sieťou dosiahli podiel až 84 %, k čomu prispeli hlavne dve skutočnosti. Krajina má v súčasnosti jedno z najlepších pokrytí na svete. Používanie novej siete sa snažia presadzovať aj operátori. To by však bolo zbytočné, keby na trhu bolo málo schopných 5G smartfónov. Výrobcovia sú na zmenu našťastie pripravení a dokážu spotrebiteľom dodávať smartfóny s podporou sietí piatej generácie za konkurencieschopné ceny.

Predaje 5G a 4G smartfónov január 2022
Predaje 5G a 4G smartfónov | Zdroj: counterpointresearch.com

Výrazný rast predaja 5G smartfónov v Severnej Amerike a západnej Európe spoločnosť zaznamenala koncom roka 2020. V tomto období na trh prišli zariadenia zo série Apple iPhone 12, pričom išlo o prvé iPhony s 5G. Teraz sa predaje v oboch regiónoch držia na podiele 73 % a 76 %. Očakáva sa, že dopyt po smartfónoch s podporou sietí piatej generácie zvýšia aj používatelia starších iPhonov, ktorí budú prechádzať na novšie modely.

5G už aj na lacných Androidoch

Zariadenia od spoločnosti Apple síce stále tvoria viac ako 50 % a 30 % predaných smartfónov s touto technológiou, no Android zariadenia nezaostávajú. Vďaka cenovo dostupným čipsetom od výrobcov MediaTek a Qualcomm v posledných rokoch trh začínajú ovplyvňovať 5G smartfóny strednej triedy v cenovej kategórii od 250 do 400 dolárov.

V blízkej dobe sa očakáva, že podpora sietí piatej generácie sa dostane aj medzi najlacnejšie smartfóny. To ovplyvní vývoj na trhu v Ázii a Tichomorí, v Latinskej Amerike a na Strednom východe, kde práve kvôli orientácii zákazníkov na smartfóny s cenovkou 150 až 250 dolárov stále dominuje 4G.

Náš tip
Rusi si po zákaze Instagramu vytvoria jeho kópiu. Ukradnú celý jeho dizajn

21.3.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+