MojAndroid

Počet smartfónov s podporou 5G sietí postupne narastá s príchodom nových vlajkových lodí, no tejto sfére pomáhajú už aj modely strednej triedy, kam nová generácia sietí pomaly preniká.

Napriek tomu sa na popredných priečkach najpredávanejších 5G smartfónov ešte stále držia prémiové smartfóny známych výrobcov. Ako na základe prieskumu analytickej firmy Strategy Analytics informuje portál SamMobile, predajom dominuje dvojica značiek Samsung a Huawei.

V prvej polovici roka 2020 sa na prvej priečke ako najpredávanejší 5G smartfón umiestnil Samsung Galaxy S20+ 5G s podielom 9%. Druhú pozíciu si uchmatol Samsung Galaxy S20 Ultra 5G s 8%, no a prvú trojicu uzatvára opäť Samsung. Konkrétne Samsung Galaxy S20 s trhovým podielom jemne presahujúcim 5%.

Štvrtá aj piata pozícia patrí smartfónom z produkcie spoločnosti Huawei. Ide o Huawei P40 Pro 5G a Huawei Mate 30 5G, ktoré dosiahli trhové podiely tesne pod hranicou 5%. Analýza sa podľa dostupných informácií pozerala na globálny objem predajov.

  1. Samsung Galaxy S20+ 5G – 9%
  2. Samsung Galaxy S20 Ultra 5G – 8%
  3. Samsung Galaxy S20 5G – tesne nad 5%
  4. Huawei P40 Pro 5G – tesne pod 5%
  5. Huawei Mate 30 5G – tesne pod 5%

Poradie zamieša iPhone 12, ale aj znižovanie cien

Samsung síce v prvej polovici 2020 jasne dominuje, no všeobecný predpoklad analytikov je taký, že v závere roka začne postupne klesať. Rovnako to má prebiehať aj začiatkom roka 2021.

Dôvodom je rozšírenie ponuky 5G smartfónov, pričom výraznú úlohu má zohrať nová séria iPhone 12 pozostávajúca hneď zo štyroch modelov. Netreba zabúdať, že smartfóny s podporou 5G sa dnes už dajú zohnať aj za cenu okolo 300€. Aj táto skutočnosť zamieša karty, napriek popularite značiek Samsung a iPhone.

Náš tip
Slovensko podpísalo dohodu s USA o bezpečnom budovaní 5G sietí

29.10.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+