MojAndroid

Zatiaľ čo OLED displeje sú už roky štandardom aj v lacnejších smartfónoch, tak v prípade tabletov boli dlhé roky výsadou len drahších modelov. V dôsledku toho neboli ich predajné čísla nijak vysoké. Podľa analýzy spoločnosti CounterPoint sa však konečne situácia otáča a podiel tabletov s OLED displejmi na trhu stúpa.

Predaju tabletov s OLED displejmi pomohla epidémia koronavírusu

OLED displejom v tabletoch pomohli v posledných rokoch hlavne obmedzenia počas pandémie koronavírusu. Množstvo ľudí muselo pracovať a študovať z domu. Jedným zo spôsobov komunikácie s okolitým svetom boli videohovory, ktoré sú pohodlnejšie na pohovke s tabletom v ruke. S ich častejším využívaním preto požadovali aj ich lepšiu kvalitu vrátane technológie displeja.

Podiel tabletov s OLED displejmi v jednotlivých štvrťrokoch | Zdroj: CounterPoint.com

Tablety s OLED displejmi tvorili v 3. štvrťroku 2022 približne 8 % dodávok z celosvetového trhu s tabletmi a je pravdepodobné, že budú postupne s každým štvrťrokom rásť. V 2. štvrťroku 2024 by podľa odhadov mali dosiahnuť podiel 15 %. V dôsledku postupnej diverzifikácie modelov klesol líder trhu tabletov s OLED displejmi Samsung v 3. štvrťroku 2022 medziročne  o 11 % , zatiaľ čo Lenovo a Huawei dosiahli rast medziročne o 8 % a 3 %

Podiel tabletov s OLED displejmi podľa výrobcov | Zdroj: CounterPoint.com

Apple by mal v roku 2024 odštartovať boom tabletov s OLED displejmi

Očakáva sa, že OEM výrobcovia, ako je Lenovo, ešte viac zvýšia svoj podiel na trhu tabletov s OLED  displejmi s novými modelmi, ktoré budú uvedené na trh v polovici roku 2023. Cena OLED panelov bude však pre výrobcov stále vysoká. Výrazný rast tabletov s OLED displejmi má preto začať až v roku 2024. Spoločnosť LG Display by mala vtedy zdvojnásobiť výrobu OLED panelov pre tablety, čím sa zníži ich cena.

Najvýznamnejším hýbateľom však bude najpredávanejší výrobca tabletov na trhu, spoločnosť Apple. Tá by mala v roku 2024 predstaviť prvé iPady s OLED displejmi. Očakáva sa, že v 2. štvrťroku 2024 získa značný podiel na tomto trhu. Odhady hovoria dokonca o 21 %. Spoločnosť Apple by mali potom nasledovať ďalší OEM výrobcovia, čím sa zrýchli prechod na OLED displeje ako nový štandard pre tablety.

Náš tip
Dvojica smartfónov spoločnosti Xiaomi dostáva aktualizáciu na Android 13

 

 

29.1.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+