MojAndroid

Po prvý raz v histórii smartfónov došlo k poklesom predajov. Podľa analýz spoločnosti Gartner sa v štvrtom kvartáli roku 2016 predalo 432 miliónov kusov smartfónov, no v poslednom kvartáli roku 2017 sa predalo “len” 408 miliónov smartfónov. Ide o pokles s hodnote 5,6 %. A hoci to nie je najmenej, nie je to neočakávané. Spoločnosť Gartner monitoruje smartfónový trh už od roku 2004 a na situáciu má aj vysvetlenie.

Pokles má vraj dve vysvetlenia

Už od predajov v roku 2004 išli nepretržite predaje smerom nahor. Na jednej strane, ľudia menili svoje staršie mobilné zariadenia za inteligentné smartfóny, čiže išlo o proces celkovej výmeny dvoch rozdielnych produktov. Tiež sa dá laicky povedať, že za uplynulých 14 monitorovaných rokov si už smartfón kúpila väčšina ľudí, ktorá po ňom túžila. Na rade zostávajú takmer už len rozvojové krajiny. Na druhej strane, v poslednom období nedochádza k zásadným inováciám a väčšina ľudí sa už dokáže so svojím zariadením uspokojiť na dlhšiu dobu.

Náš tip
Zaujímavé používateľské štatistiky z roku 2017 podľa rebríčku AnTuTu

Niektoré spoločnosti si aj tak polepšili

Napriek všetkému, niektoré spoločnosti si dokázali aj v ťažkej situácii vylepšiť medziročne svoje skóre – aj keď len v rámci podielu na trhu. Zatiaľ vedie spoločnosť Samsung, ktorá si v štvrtom kvartáli zvýšila podiel na trhu zo 17,8 % na 18,2 %. Apple narástol podiel na trhu zo 17,8 na 17,9. Obe spoločnosti však poklesli v rámci predaných kusov. Naopak, prilepšil si Huawei, ktorý predal viac smartfónov ako v poslednom kvartáli 2016 a polepšil si aj trhovým podielom z 9,4 % na 10,8 %.

Gartner zaradil všetky značky, ktoré v prieskume nevidíte do kolonky “Ostatné”, a to z toho dôvodu, že im nedodali svoje výsledky.

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+