MojAndroid

Nakupujete telefóny na ebay a podobných veľkých platformách? Je dosť možné, že v budúcnosti taká príležitosť nebude. Aj keď zatiaľ to vyzerá na luxusné výrobky, ktoré si cestu k zákazníkovi práve cez takéto portály neželajú. A EÚ im dáva za pravdu.

Začína kozmetika, no princíp je rovnaký

Tento prípad, ktorý rozprúdila značka Coty, som sledoval dlho. Ich boj proti tomu, aby rôzni predajcovia neponúkali cez ebay alebo Amazon jej kozmetické produkty bol enormný. Samozrejme bez väčšieho výsledku. V zásade je množstvo predajcov, ktorí prístup k tejto značke majú a potom sa snažia využívať všetky možnosti, ako zákazníka osloviť. A prečo vynechať ebay, Amazon a spol.? Veď to je sieť, kde sa točia milióny dolárov. Na takomto princípe pracujú aj predajcovia telefónov alebo tabletov a väčšiny elektroniky. Napríklad Samsung nemá svoju vlastnú sekciu na ebay, avšak kúpiť Galaxy S8 tam nie je žiadny problém. Dokonca, v prípade, že zákazník využije pohľad na referencie a nakúpi v rámci Únie, jeho riziko sa znižuje, dokonca bude čerpať aj záruku.

Existujú však výrobcovia a ich značky produktov, ktoré si neželajú, aby sa spôsob predaja na ebay spájal s ich menom. A dôvod? Vraj sú príliš luxusné a práve forma, propagácia a celkový priebeh predaja, dokonca aj možnosť dražby dehonestuje ich značku. Pre niekoho zvláštne dôvody, no ako prvá s nimi vyrukovala do svojho boja francúzska Coty, ktorá sa hrdí ako jedna z najstarších značiek kozmetiky aj svojou prestížou. A výsledok? Po podaní žaloby na Európsky súdny dvor (ESD) nasledovalo rozhodnutie, ktoré priznáva víťazstvo práve značkám v čele s Coty. Súd dal ich argumentácii za pravdu a povedal, že musia mať sami možnosť sa rozhodnúť, ako zachovať svoju prestíž pred zákazníkom, čo znamená, že majú právo zakázať predaj svojich výrobkov cez akýkoľvek web tretej strany.

Totiž práve ebay tvrdí, že ak začnú predajcovia obmedzovať aké výrobky predávať, obmedzí to hospodársku súťaž. A to je v európskom priestore neprípustné. Nepomohlo to však a právo výrobcu na zachovanie vlastnej identity a vlastnej luxusnej podoby dostáva prednosť.

Budú nasledovať drahé smartfóny?

Práve verdikt v prípade Coty a spol. sa dlho očakával. Ide v ich prípade o prvý model, kedy sa výrobca bráni predaju a určuje si podmienky s odkazom na svoj imidž. Teraz bude otázka, do akej miery je možné očakávať reakciu značiek, ktoré síce nemajú punc luxusu, avšak disponujú modelmi, ktoré samotné by touto cestou mohli ísť. Na programe dňa je tiež otázka, či sa Samsung odhodlá na podobný krok a napríklad svoj vrchol ponuky v podobe Galaxy Note 8 zaradí do takejto vybranej spoločnosti. Dôvod takéhoto postupu nie je skrytý v odmietaní existujúcich predajných ciest. To nerobí ani Coty. Avšak keď chce dodať zákazníkom pocit, že si kúpili niečo výnimočné, nemôže to údajne predávať na ebay medzi miliónmi najrôznejších položiek. Viem si preto predstaviť, že by aj Samsung pri niektorých modeloch mohol zaviesť túto politiku. Aj keď boj s konkurenciou a snaha predať čo najviac, to môže hatiť.

Sú však aj značky, ktoré sa na tomto poli už dnes považujú za luxus. Aj keď ich má každý. Taký Apple sám seba takto vníma a jeho mnohí zákazníci uvažujú rovnako. Avšak na ebay nemám problém kúpiť od tejto značky čokoľvek. Ak by teda prišiel rovnaký zákaz aj pre samrtfóny a podobné zariadenia, povedzme od značiek, ktoré si neželajú aby ich vrcholné modely boli dostupné masovo, potom musí reagovať ebay a ďalšie trhoviská a tejto požiadavke vyhovieť. A to v prípade, že by sa aplikoval výsledok so sporu spoločností na čele s Coty. No najväčšou otázkou v tomto prípade by bolo, ako to zasiahne trh a či samotná cenovka aj cez tisíc eur za telefón postačuje na získanie statusu luxusu a zákazu predaja cez web tretej strany.

10.12.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+