MojAndroid

WhatsApp používa vo svete viac ako 1 a pol miliardy používateľov. Ide tak o jeden z najobľúbenejších spôsobov komunikácie v súčasnosti. Hoci aplikácia bola pôvodne určená na súkromnú komunikáciu medzi priateľmi a najbližšími, nie všade vo svete je tak aj využívaná. Jednou z jej najväčších výhod je nízka dátová náročnosť. Na jej plnohodnotné fungovanie vám stačí pripojenie typu EDGE, na bežné textové správy dokonca aj GPRS. To sa nedá povedať o hociktorom messengeri. Aj kvôli týmto výhodám je WhatsApp v niektorých častiach sveta využívaní nie len na bežnú komunikáciu, ale aj na šírenie správ, často falošných. Presne tomuto chcú teraz vývojári zabrániť sprísnením limitov pre preposielanie správ.

Test v Indii sa osvedčil

Pôvodný limit pre preposielanie správ bol nastavený na 256. Už niekoľko mesiacov je na úrovni 20 preposlaní a od júla minulého roku bol v Indii spustený test, kde bolo možné tú istú správu preposlať iba päťkrát. Hoci preposielanie správy patrí medzi základné funkcie moderných messengerov, nie je to nič, bez čoho by sme sa nedokázali zaobísť. A najmä to nie je funkcia, ktorú použijeme 256-krát pre tú istú správu. Teda v prípade, že WhatsApp využívame na to, na čo bol určený.

Práve nízka náročnosť na dáta spravila z aplikácie WhatsApp jeden z najobľúbenejších nástrojov na šírenie informácií v rozvojových krajinách po celom svete. Tu už dáva funkcia preposielania správ oveľa väčší zmysel. Vznikajú rôzne hromadné správy, kde prispievajú viacerí používatelia a šíria tu najrôznejšie informácie. Keďže WhatsApp je určený primárne na komunikáciu medzi dvomi osobami či menšími skupinami, je zrejmé, že tu nefungujú rôzne základné pravidlá administrácie, editácie a výberu týchto informácií.

Aj preto sa WhatsApp často stáva miestom šírenia nepravdivých informácií alebo “fake news”. To je problém, s ktorým bojuje celý svet. Svoje o tom vie aj spoločnosť Facebook, ktorá WhatsApp vlastní.

Voľby v Brazílii boli poslednou kvapkou

Situácia okolo šírenia nepravdivých informácií v službe WhatsApp sa vyhrotila v októbri minulého roka v Brazílii počas kampane pred prezidentskými voľbami. Táto štúdia dokonca ukázala, že viac ako polovica 50 najšírenejších politických obrázkov bola zavádzajúca, nepresná alebo dokonca úplne klamlivá.

Zrejme aj toto bolo posledným klincom do truhly, aby boli nastavené prísnejšie limity pre preposielanie správ v službe WhatsApp. Aj takto chcú vývojári bojovať proti šíreniu nepravdivých informácií. S obrovskou používateľskou základňou totiž rastie aj ich zodpovednosť. Tento krok určite chválime, pretože bežných používateľov sa novinka prakticky vôbec nedotkne. Alebo je to naopak? Dajte nám v komentároch vedieť, či ste túto funkciu využívali aj vy a či vám bude nový limit nejako prekážať.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Náš tip
WhatsApp upozorní na preposlané správy. Bojuje proti šíreniu „fake news“

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+