MojAndroid

Poznáme to všetci. Sme na dovolenke, urobili sme veľa fotiek a zrazu nám dochádza miesto. SD karta sa v tomto  prípade ukazuje ako to najvhodnejšie riešenie. O tom, prečo používať SD kartu, sa napísalo už  veľa. Tomu prečo (ne)chceme používať SD karty v Android telefónoch, sa bližšie venuje portál makeuseof.com.

Rýchlosť karty vám nikto nezaručí

Využívanie SD karty ako núdzového úložiska v prípade potreby rozhodne nie je zlým riešením. Poskytuje nám dostatok kapacity na zálohovanie v podstate akéhokoľvek obsahu. Použitie SD karty ako hlavného úložiska však už rozhodne nemusí byť ideálne. Takéto nasadenie môže byť sprevádzané hneď niekoľkými problémami. Pri použití so systémom Android sa môžeme stretnúť s viacerými komplikáciami.

Na trhu je obrovské množstvo rôznych kariet. Tie sa medzi sebou odlišujú nielen kapacitou, ale aj množstvom ďalších parametrov. V tomto prípade platí, že šetriť sa neopláca. Ak si kúpite nekvalitnú pamäťovú kartu, po krátkej dobe sa dostaví frustrácia zo všetkých oneskorení, ktoré sú s ňou spojené.

Skutočné problémy sa dostavia v prípade, že na SD kartu presúvate väčšie množstvo aplikácií. Časy načítavania týchto aplikácií a synchronizácie sa môžu doslova dramaticky spomaliť. S tým má skúsenosť každý, kto siahol po ľubovoľnej karte, ktorá sa mu doma povaľuje a očakáva od nej, že sa stane vysokorýchlostným pracovným nástrojom.

Samsung EVO Plus microSDXC 512GB
SD karty v súčasnosti dosahujú vysoké kapacity | Zdroj: TPD.sk

V prípade, že chcete karty využiť ako úložisko fotografií, postačí vám jeden z dvoch vysokorýchlostných typov kariet – UHS-I a Class 10. Ak však chcete využiť kartu aj na inštalovanie aplikácií, je nevyhnutné ustriehnuť si aj triedu výkonu aplikácií na karte. Z dvoch možností (A1 a A2) je A2 tá rýchlejšia.

Nechceme stratené heslá a miznúce skratky

Tento problém sa objavuje skôr pri starších telefónoch, ktoré majú problém s výdržou batérie. Pri vybití telefónu sa totiž stratia všetky skratky aplikácií, ktoré sú presunuté na SD kartu.  Obzvlášť otravné to je, ak máte v telefóne viac aplikácií, medzi ktorými musíte tú správnu následne hľadať.

Ďalšou komplikáciou v prípade vybitia telefónu je často sa opakujúca strata hesiel v prípade, že sú uložené na SD karte.

Táto nevýhoda kariet nie je štandardom a neprejavuje sa pri každej karte. Ide však o relatívne častý problém, ktorý dokáže znepríjemniť život.

Vyhľadávanie medzi súbormi na pamäťovej karte je nočná mora

Aj napriek tomu, že je karta naformátovaná ako interné úložisko, v Android telefóne sa tak nemusí vždy správať. Telefón jednoducho nevidí oba disky ako jeden celok.

Môže sa Vám teda stať, že máte v úložiskách rôzne typy súborov. Na SD karte sa uložia hudba a fotografie, zatiaľ čo v internom úložisku Office dokumenty alebo stiahnuté súbory Chrome. Fragmentácia je tým náročnejšia, čím viac aplikácií používate. Takéto komplikácie reálne bránia Vašej produktivite. Navyše sa môže stať, že existencia duplikátov zaberie priveľa miesta, čoho výsledkom bude zlyhávanie systémov správy súborov vo Vašom smartfóne.

Porucha SD karty

SD karty majú jednu obrovskú nevýhodu. Majú obmedzený počet cyklov čítania a zápisu. Vždy, keď na karte pristúpite k údajom, jej životnosť sa o niečo skráti. Dĺžka životnosti  je následne závislá od kvality karty. Kvalitná karta od overeného výrobcu sa pravdepodobne dožije viac ako lacná karta  z eBay. Rovnako platí, že ak použijete starú kartu, na ktorú roky sadal prach, nikdy neviete, ako sa v minulosti používala a koľko života je ešte pred ňou.

 používať SD karty v Android telefónoch
SanDisk microSDHC 32 GB Ultra Class 10 UHS-I | Zdroj: www.westerndigital.com

Pred zlyhaním SD karty sa navyše nemusia prejaviť žiadne varovné signály. Jedného dňa jednoducho svoje súbory na karte nenájdete. V prípade, že nemáte urobené zálohy, môžete stratiť množstvo dôležitých dokumentov v priebehu niekoľkých sekúnd.

Migrácia na nový telefón

Aj napriek tomu, že o tom mnoho používateľov nevie, karta SD v systéme Android nemusí byť za každých okolností zhodná s kartou SD (alebo USD diskom) na počítači. Na počítači môžeme bez problémov takéto karty prenášať z jedného zariadenia na druhé a pristupovať k údajom na nich bez akejkoľvek zmeny.

Ak sa však pokúsime presunúť SD kartu zo svojho telefónu od iného alebo na počítač, je možné, že budeme mať smolu. Stáva sa to vtedy, ak kartu nastavíme ako miestne úložisko systému Android. Karta sa v tomto prípade zašifruje.  Môže sa teda jednoducho stať, že ak si kúpite nový telefón a budete doň chcieť presunúť aj svoju kartu, budete mať smolu. Pri formátovaní karty stratíte všetky údaje, ktoré neboli zálohované.

Zníženie herného výkonu použitím SD karty

V mnohých telefónoch zaberajú najväčšie miesto práve hry. V prípade jednoduchých krížoviek alebo hlavolamov ide o priestor vo veľkosti niekoľkých megabajtov. Nie je však výnimkou, že niektoré tituly so špičkovou grafikou a rozsiahlou hrateľnosťou zaberú v telefóne aj niekoľko gigabajtov priestoru.

S ohľadom na uvoľnenie interného úložiska telefónu sa môže zdať ako rozumné riešenie tieto hry presunúť na SD kartu. Prakticky to však nie je najlepší nápad. Ani tie najvýkonnejšie SD karty jednoducho nebudú dostatočne rýchle pre moderné Android hry.

Nedostatky SD kariet sa v tomto prípade prejavia ako chyby v hre, chýbajúca grafika alebo časté pády. Ide o typy nevýhod, o ktorých obvykle neuvažujete, ak sa zamýšľate nad použitím SD karty so systémom Android.

Prečo (ne)chceme používať SD karty

Ak ste si prečítali tento článok a aj napriek tomu chcete pokračovať v používaní SD karty vo Vašom smartfóne s Androidom, tak pokračujte. SD karty majú svoje výhody, pre ktoré ich používame už celé roky. Je však dobré vedieť o prípadných problémoch, ktoré sa môžu vyskytnúť. Je možné, že sa s nimi nikdy nestretnete, no ak sa dostavia, môže to byť mimoriadne frustrujúce. Zákon schválnosti káže, že sa stratia práve tie súbory, ktoré práve potrebujte.

Faktom ostáva, že máme k dispozícií mnohé alternatívy. U nových smartfónov sa stáva štandardom kapacita interného úložiska 64 alebo 128 GB, čo je dostatok priestoru na uloženie niekoľkých tisícok fotografií alebo niekoľkých hodín videa vo vysokom rozlíšení. Výnimkou však nie sú ani smartfóny, ktoré majú interné úložisko s kapacitou 512 GB alebo dokonca 1 TB.

Aké sú teda aktuálne možnosti v Android telefónoch

V reálnom živote však máme po ruke ďalšie gigabajty priestoru v rôznych online úložiskách. Spomeňme napríklad služby ako Google Disk, Microsoft Drive, DropBox a mnohé iné. Tieto úložiská sú často zadarmo, ale aj za poplatok. Ich nespornou výhodou je prístup k údajom kedykoľvek a kdekoľvek a vysoká bezpečnosť uloženia údajov. Riziko toho, že sa k vašim údajom bez vášho vedomia niekto dostane, je doslova minimálne. Rovnako to platí aj pre stratu údajov.

Pre čo sa teda rozhodnúť? SD karta alebo alternatíva v podobe veľkej internej pamäte alebo online úložiska. Rozhodnutie je na vás. Riziko straty alebo poškodenia údajov je pri SD karte najvyššie. Nepotrebujete však online pripojenie, aby ste sa dostali k svojim údajom  v smartfóne. Ak by sme mali vyjadriť svoj názor, tak SD karta má rozhodne výhody, ktoré hovoria v jej prospech.

Náš tip
Recenzia Google Pixel 6: Vždy aktuálny Android za výhodnú cenu, ale aj s nedostatkami

23.11.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+