MojAndroid

Mnoho z nás necháva svoj telefón celú noc na nabíjačke. Je to správne? Ovplyvní to výdrž batérie? Je dobré nechávať smartfóny nabíjať úplne do 100 percent?

Tento článok sa nesnaží vysvetliť všetky technické okolnosti, chceme ním len poradiť, ako sa správať k batérii smartfónu.

Batériu prebiť nemôžete

V prvom rade je dôležité spomenúť, že batériu vo svojom telefóne neprebijete. Je to nemožné. Akonáhle dosiahne úroveň nabitia 100 percent, nabíjanie je automaticky ukončené. Smartfón je predsa smart a vie nabíjanie vypnúť aj vtedy, keď je na nabíjačke.

Štúdie hovoria, že nechávať smartfón na nabíjačke neustále, nijako neuškodí batérii. Ideálne by teda bolo, keby sme naše telefóny nabíjali aj vtedy, keď ich máme vo vrecku a podobne. Batérii tým neublížime.

Dôležitý je počet nabíjacích cyklov

Avšak je tu jedna dôležitá vec. My chceme svoje smartfóny používať a nie ich mať stále pripojené k zdroju energie. To znamená, že ich pomaly vybíjame. Tu vzniká ďalší problém. Batérie by sme nemali nabíjať doplna. Trochu protichodný názor, však?

Vysvetlenie je ale jednoduché. Každé nabitie batérie z 0 na 100 percent znamená jeden nabíjací cyklus. Čím viac cyklov, tým menšia výdrž batérie. Ideálnym riešením je batériu úplne nevybiť a ani úplne nenabiť. To jej totiž škodí najmenej. Rôzne výskumy potvrdzujú, že najlepšie je udržiavať nabitie na úrovni medzi 30 – 80 percentami. Vtedy sa degraduje najmenej.

Už dávno neplatí tzv. kalibrácia batérie. Niekedy dávno sme si kúpili telefón a museli sme ho nechať dlho na nabíjačke. Práve z dôvodu kalibrácie. Aby telefón vedel, kedy je batéria nabitá a kedy nie. Teraz to už nie je nutné, stačí vybaliť z krabice a používať.

Čo ak mi smartfón neukazuje percentá batérie správne?

Toto môže mať jednoduché riešenie, ale aj nemusí. Väčšinou sú tu dva dôvody. Prvým je nesprávna kalibrácia batérie, v tomto prípade je potrebné nechať smartfón úplne vybiť a následne ho úplne nabiť. Ideálne vypnutý. Ak nepomôže, nejaké jedno – dve opakovania by mali pomôcť a percentá batérie by sa mali ustáliť.

Môže v tom byť ale aj väčší problém. Batéria je stará, má za sebou veľký počet nabíjacích cyklov alebo je poškodená. Vtedy kalibrácia nepomôže a jediným riešením je servis a výmena batérie.

Nabiť na 50 % a odložiť

Niektorí výrobcovia dokonca aj na svojich oficiálnych stránkach uvádzajú, že úplné nabitie a úplné vybitie batériám dobre nerobí. Tiež radia, že ak plánujete svoj smartfón dlhšie nepoužívať, ideálne je nabiť ho približne na polovicu a odložiť. Raz za čas je dobré skontrolovať stav nabitia a udržiavať ho niekde pri polovici. Takýmto štýlom vám batéria v telefóne vydrží najdlhšie.

Ak bežne nabíjate batériu doplna a tiež sa vám často stáva, že sa smartfón vypne v dôsledku slabej batérie, nemusíte zúfať. Problém nepocítite hneď. Prejaviť sa môže po polroku, roku, možno neskôr tým, že výdrž vášho smartfónu bude zrazu oveľa kratšia. Pre tých, ktorí telefóny menia často, to nemusí byť žiadnou prekážkou, ale ak si plánujete svoj smartfón nechať dlhšie, mali by ste myslieť aj na toto.

O svoj smartfón sa starajte

Batéria je jednou z najzraniteľnejších častí smartfónu a práve preto by sme k tomu mali adekvátne pristupovať. Nie je to len o nabíjaní. Telefónom a žiadnej elektronike nerobí dobre tiež voda, prehrievanie, rýchla zmena teploty a podobne. Všetky dôležité veci o tom, ako sa o svoj smartfón starať v lete, sa dočítate v tomto článku.

29.6.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+