MojAndroid

Pri vývoji (nielen) Android aplikácií je dobrým zvykom držať sa určitých odporúčaní. Toto platí samozrejme aj o používateľskom rozhraní a jeho dizajne, lebo to je jediné, čo konečný používateľ vidí (nikoho nezaujíma ťažká práca skrytá “pod kapotou” aplikácie). Google má na svojej stránke pre vývojárov aj sekciu, kde sa zaoberá rôznymi aspektami používateľského rozhrania – od dizajnu ikoniek, cez odporúčané veľkosti widgetov, až po kontextové menu. Na stránke Mutual Mobile sme našli zaujímavý článok o dizajnových odporúčaniach pre Android a porovnanie s pomôckami pre iOS dizajnérov. Prinášame vám jeho preklad a dúfame, že v ňom nájdete niečo zaujímavé. Keď Doug Bowman, bývalý kreatívny riaditeľ Googlu podal výpoveď, napísal na svojom blogu myšlienku, ktorá podľa neho perfektne charakterizuje Google.

Áno, je to naozaj pravda. Google tím sa nevedel rozhodnúť medzi dvoma odtieňmi modrej, tak sa rozhodli vyskúšať 41 rôznych odtieňov, aby zistili, ktorý sa bude najviac hodiť.

Android je výtvorom technikov, analytických mozgov a geniálnych programátorov, ktorí jedného dňa pravdepodobne dokážu vytvoriť kód umelej inteligencie. Sú moderným Robinom Hoodom, ktorý dáva mobilnými operátorom a ich zákazníkom vďaka open source technológii prístup k nekonečnému množstvu aplikácií. Ale Apple ich veľakrát prekonáva v konečnom zážitku z používania aplikácií, lebo pre dizajn Android aplikácií nie sú až také dobré jednotné pravidlá, ktorých by sa mohli vývojári pridŕžať.

Android bol doteraz viac-menej ignorovaný dizajnérskou komunitou, a slovné spojenie “Android dizajn” znie mnohým ako oxymorón. Zatiaľ čo odporúčania pre návrh používateľských rozhraní od Applu sú rozsiahle a dopodrobna sa venujú mnohým témam, čím dávajú vývojárom iOS aplikácií pomocnú ruku, Android dizajnéri tápajú v temnotách.

Ľudia okolo stránky Mutual Mobile sa rozhodli vytvoriť vlastné odporúčania pre dizajnérov Android aplikácií, ktoré sa zrodili z ich vlastných ťažkostí pri vývoji pre Android platformu. Už dávnejšie si povedali, že “portovanie” iOS aplikácií v pravom zmysle nie je možné, lebo výsledná Android aplikácia síce na Android zariadeniach funguje, ale stále používa pôvodných dizajnérske štandardy od Applu. Takto konvertované aplikácie veľakrát dokonca ignorujú hardvérové tlačidla Androidu a používateľ sa dostáva do situácií, kedy sa nemá v aplikácií dostať kam potrebuje.

Tento dokument je prvou verziou a bude sa časom aktualizovať spolu s prichádzajúcimi zmenami v samotnom operačnom systéme Android. Jeho tvorcovia dúfajú, že dizajnéri ho začnú používať a časom prinesú inovácie do sveta dizajnu Android aplikácií, podobne ako to už skôr ukázal Apple. Ak ste zdatní v angličtine a máte k tejto téme, čo povedať, nechajte komentár k pôvodnému anglickému článku, prípadne si prečítajte, čo už iní napísali. Samotnú zbierku odporúčaní si môžete stiahnuť vo formáte PDF tu. Prípadne si ju prelistujte v interaktívnom PDF prehliadači pod týmto odsekom.

Sme si vedomí, že na začiatku článku spomíname odporúčania pre dizajn od Googlu a neskôr sa v preloženom článku hovorí, že neexistujú DOBRÉ zdroje, ktorých by sa mohol vývojár pridŕžať. Čo si myslíte vy? Ak ste už nejakú Android aplikáciu programovať skúsili, ktoré odporúčania (by) vám viacej pomohli?

6.4.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+