MojAndroid

Po včerajšom vydaní vývojárskych nástrojov (Android SDK) pre novú verziu Androidu (4.2.), pridal Google aj aktualizáciu pluginu SDK Tools pre vývojové prostredie Eclipse. Nová verzia nesie označenie revízie 21, a okrem iného sa v  nej môžete tešiť na nový multi-config editor, nové Lint pravidlá, testovací framework pre používateľské rozhranie, sťahovanie SDK na jedno kliknutie, a nové šablóny pre vaše aplikácie. Poďme sa na jednotlivé novinky pozrieť podrobnejšie.


Multi-config editor

Nový editor je určený na vývoj a prototypovanie aplikácií pre zariadenia s rôznym rozlíšením, orientáciou a hustotou displeja, a pre rôzne jazyky/lokality. Napríklad pri upravovaní rozloženia komponentov v móde na výšku (portrait) sa vám zároveň zobrazujú náhľady v móde na šírku (landscape), takže môžete hneď vidieť, či vaše zmeny nemajú nežiadúci vedľajší efekt. Zobraziť sa dajú simultánne náhľady viacerých veľkostí displejov – od malých telefónov po veľké tablety – a vo všetkých jazykoch, ktoré máte vo svojej aplikácii zadefinované. Môžete dokonca vidieť ako sa váš komponent/aktivita zobrazí ako fragment v rámci rozsiahlejšej obrazovky. Čerešničkou na torte je možnosť zadefinovania špecifického rozloženia pre určitú konfiguráciu, ktoré v konečnom dôsledku nahradí východzie nastavenia.

Na nasledujúcom screenshote môžete vidieť rozloženie aplikácie Google I/O na zariadeniach s rôznymi veľkosťami displeja:

Framework pre automatizáciu testov používateľského rozhrania (UI)

Používateľské rozhranie sa väčšinou testuje manuálne, to znamená, že niekto si spustí aplikáciu na viacerých zariadeniach, a kontroluje, či všetko funguje tak ako má. Tento proces je veľmi zdĺhavý, a preto určite mnohých poteší nový testovací framework s názvom UI Automator, ktorý dokáže časť tohto testovania automatizovať. Tvorí ho grafický (GUI) nástroj na skenovanie a analýzu UI komponentov v Android aplikácii (uiautomatorviewer), knižnica poskytujúca API pre tvorbu špecifických funkcionálnych UI testov, a engine, ktorý dokáže spustiť tieto testy na viacerých fyzických Android zariadeniach. UI Automator funguje na Androide 4.1 (API level 16) a vyššom.

Šablóny aplikácií

Medzi šablóny pribudli 3 novinky, vďaka ktorým môžete do svojej aplikácie jednoducho pridať obrazovky s nasledujúcimi funkciami:

  • aktivita pre prezeranie fotografií alebo videa v režime plnej obrazovky
  • aktivita pre správu jednoduchých používateľských nastavení
  • login aktivita pre zadanie prihlasovacieho mena/emailu a hesla

Inštalácia SDK na jedno kliknutie

Sťahovanie rôznych komponentoch Android SDK ako Tools, Platform Tools, Eclipse ADT, a najnovšie image OS Android je odteraz omnoho jednoduchšie, zvládnete ho na jedno kliknutie priamo z Eclipse. Už nemusíte sťahovať jednotlivé SDK komponenty a ich aktualizácie cez aplikáciu SDK Manager (táto možnosť sťahovania však stále zostáva funkčná).

Zmenený sprievodca vytváraním AVD

Nový, vylepšený sprievodca vytváraním virtuálnych Android zariadení (AVD) umožňuje vytvorenie zariadení, ktoré sa viac približujú reálnym smartfónom či tabletom. Zoznam vytvorených AVD je tiež dostupný priamo v editore rozloženia komponentov, takže môžete jednoducho vidieť ako bude aplikácia vyzerať na tom, či onom zariadení.

Viac Lint pravidiel

Nových 25 Lint pravidiel vám pomôže včas zachytiť niekoľko bežných zdrojov chýb v Android aplikáciách. Ide napr. o nedodržanie odporúčaní pre grafický dizajn ikon, kontrolu neošetrených častí kódu, ktoré udržujú aplikáciu v chode, aj keď to nie je potrebné (tzv. wakelocks), bežné chyby týkajúce sa prekladov a lokalizácie atď.

Pre úplnosť uvádzame, že súčasťou aktualizácie je aj oprava drobných chýb v Android NDK. Kompletný zoznam zmien nájdete na nasledujúcich odkazoch: SDK Tools R21ADT 21.0.0 a Android NDK R8c.

Zdroj: Android Developers Blog

15.11.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+