MojAndroid

Bratislavčania sa správali nevhodne voči zeleným kolobežkám, a tak Bolt spolu s Bratislavou museli vymyslieť nové pravidlá používania kolobežiek. Najprv sa kolobežiek zmocnili vandali, ktorí ich rozoberali, ničili a kradli. Vo väčšine prípadov však ide o nesprávne parkovanie kolobežiek na stred chodníka, či ich zahodenie mimo cestu.

„Evidujeme niekoľko prípadov, kedy užívatelia zaparkovali v strede chodníka, alebo na inom nevhodnom mieste, ako aj stratené a hlavne poškodené kolobežky. Vďaka nahláseniu zo strany užívateľov a pomoci miestnej polície sa nám kolobežky darí dohľadať,“uviedol pre Dnes24 Romana Sysel, regionálny manažér spoločnosti Bolt pre strednú Európu.

Tieto voľne pohodené kolobežky sa samozrejme nepáčia ani obyvateľom Bratislavy, ktorí ich musia obchádzať.

Pripravujú sa nové pravidlá používania kolobežiek

Bolt spolu s Bratislavou chystá nové parkovacie miesta pre kolobežky, ktoré budú viditeľné v aplikácii.

„Na základe anonymných dát o cestách používateľov spoločne navrhneme „parkoviská“ pre tieto vozidlá, ktoré budú najlepšie zodpovedať potrebám Bratislavčanov. Ďalším krokom k lepšiemu a bezpečnejšiemu využívaniu týchto služieb bude príprava všeobecne záväzného nariadenia, na ktorom aktuálne pracujeme,“uviedol primátor Bratislavy Matúš Vallo.„Taktiež by sme sa radi zamerali na lepšiu edukáciu užívateľov v aplikácii a cez sociálne siete,“ doplnil Sysel.

Okrem toho sa nové pravidlá budú týkať aj obmedzení rýchlostí a parkovania pre špecifické miesta. Magistrát odporúča rýchlosť 10 km/h v pešej zóne a 15 km/h mimo nej. V návrhu sa spomína aj úprava spôsobu parkovania, napríklad paralelne s chodníkom, pri stojanoch na bicykle, nie však blokujúce zdieľané služby, ako napríklad Slovnaft Bajk. Taktiež tieto dopravné prostriedky nesmú byť zaparkované na zastávkach verejnej dopravy. Za nesprávne parkovanie takéhoto zdieľaného dopravného prostriedku dokonca hrozí aj pokuta do výšky 50 €.

„Kolobežky s pomocným motorčekom môžu byť odstavené na chodníku alebo cestičke pre chodcov pri zachovaní voľnej šírky aspoň 1,5 m a ak nevytvárajú prekážku cestnej premávky,“ uviedol pre Dnes24.sk Marek Gajdoš, náčelník Mestskej polície hlavného mesta SR Bratislavy.

 

29.5.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+