MojAndroid

Bezdrôtové nabíjanie je medzi užívateľmi čoraz populárnejšie, no stále nejde o príliš rozšírený spôsob nabíjania batérií smartfónov a tabletov. Faktor zohráva určite cena, keďže bezdrôtové nabíjačky zväčša nie sú súčasťou balenia a v obchode stoja aj 10-krát toľko, ako klasická nabíjačka. Napriek tomu je jasné, že týmto smerom sa bude v budúcnosti uberať nabíjanie mobilných zariadení a verí v to aj spoločnosť Haier.

Tá sa zaoberá výrobou bielej elektroniky a televízií a nedávno podpísala zmluvu so spoločnosťou Energous. Tá má vlastné patenty na nabíjanie batérií pomocou technológie podobnej Wi-Fi, keď je energia do batérie doručovaná vlnami. Vďaka tomu by bolo teoreticky možné nabíjať zariadenia aj na vzdialenosť 4-5 metrov. Spoločnosť Haier sa rozhodla posunúť využitie tejto technológie na novú úroveň a moderné nabíjanie chce implementovať do svojich práčok či umývačiek riadu. V praxi by to potom znamenalo, že pri praní či ukladaní riadu do umývačky sa automaticky bude váš telefón nabíjať, pokiaľ ho budete mať pri sebe.

Nová technológia ale vyvoláva niekoľko otázok. Nie je totiž zrejmé, nakoľko je novinka efektívna a koľko energie je možné takouto cestou odoslať. Tiež je otázne, či nemá takýto prenos energie negatívny vplyv na zdravie užívateľov. Samotné mobilné zariadenia v dnešnej dobe tiež nie sú stavané na to, aby im bola ustavične dodávaná energia. Zatiaľ však ide iba o hrubý návrh a kým sa technológia dostane k prvým zákazníkom, tieto problémy budú už snáď vyriešené.

Zdroj: Yahoo! Science via engadget

1.11.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+