MojAndroid

Ak vám v posledných dňoch prišiel e-mail od Facebooku, presnejšie od ich bezpečnostného tímu, zrejme ste sa stali obeťou hackerov, ktorí rozposielajú vírus. Konkrétne ide o botneta s názvom Asprox, ktorý je najmä pre (počítačovo) nevzdelaných ľudí nebezpečným. V e-maile vás hackeri informujú o tom, že sa na vašom Facebook účte zmenilo heslo kvôli podozrivej aktivite a ponúkajú vám možnosť stiahnuť si formulár, ktorého vyplnením túto zmenu stornujete. Stiahnutý .zip súbor ale obsahuje už spomínaného botneta (program s príponou .exe), ktorý na vašom počítači po spustení preverí zabezpečenie a v prípade nájdenia “medzery” ho pripojí do siete hackerov. Dnes sa na Facebooku začali objavovať aj podozrivé videá, ktoré odkazujú rovnako na nebezpečnú webstránku. Spojitosť medzi týmito dvoma vírusmi nie je potvrdená, je však vysoko pravdepodobná.

Takto vyzerá falošný e-mail od Facebooku.
Takto vyzerá falošný e-mail od Facebooku.

Používatelia s nižšou počítačovou gramotnosťou ľahko uveria e-mailu, ktorý obsahuje známe grafické prvky sociálnej siete Facebook. Okrem obrázku s logom Facebooku totižto mail obsahuje aj podobnú formuláciu, akú získate v e-maile v prípade, že si zmeníte heslo na vašom účte. Prvým znakom toho, že niečo nie je v poriadku, je nutnosť stiahnuť si .zip súbor s neznámym obsahom. Najlepšou obranou je v tomto prípade nereagovať a na nič z podozrivého e-mailu neklikať. Ak ste si všimli nezvyčajnú aktivitu na profiloch vašich priateľov, tak ich upozornite na šíriace sa nebezpečenstvo.

Zdroj: Hoax Slayer via zive.sk

16.12.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+