MojAndroid

Pamätáte si na problémové telefonáty z exotických krajín, ktoré obťažovali používateľov aj na Slovensku? Samotným problémom nebol ani tak telefonát, ako skôr spätné volanie o vybraných krajín. Teraz sa vyskytli podvodné telefonáty už aj z územia európskych krajín a tak treba byť aj v tomto prípade veľmi ostražitý. Aktuálne sa vyskytol podvodný hovor z Veľkej Británie od čísla, ktoré sa údajne nachádza v Londýne.

Náš tip
POZOR: Na Slovensku sa objavili ďalšie podvodné telefonáty, tentokrát z Libérie

Aj európske krajiny

“Za posledný rok bolo sérií podvodných telefonátov zhruba päť. Väčšinou ide o exotické krajiny ako Somálsko, Guinea, Etiópia a podobne. Pokiaľ používatelia nečakajú hovor z danej krajiny, netreba volať späť. Práve v tom tkvie pasca.” – hovorí Peter Kimijan zo Slovak Telekomu.

Aj takto môže vyzerať na prvý pohľad nevinný – podvodný prichádzajúci hovor.

V prípade, že neočakávate hovor z vybraných európskych či vzdialenejších krajín, neodporúčame dvíhať tento hovor a ani vykonávať spätné volanie. Môže byť spoplatnené vysokými poplatkami, o ktorých nebudete vopred upozornený. Prvotnú informáciu o podvodných telefonátoch priniesol čitateľ portálu Topky.

Náš tip
Pozor, na slovenské telefónne čísla opäť prezváňajú podvodné zahraničné čísla

Pokiaľ sa stane, že ľudia dané číslo zodvihnú, môžu byť bez obáv, za prichádzajúci hovor neplatia. Pokiaľ na číslo zavolajú zákazníci späť, hovor im bude spoplatnený ako štandardný medzinárodný hovor.” – povedala Alexandra Piskunová, hovorkyňa Orange Slovensko

My v redakcii sme zatiaľ nezaznamenali netradičné hovory z európskych či exotických krajín, ktoré by mohli pôsobiť podozrivo. Napriek tomu je potrebné byť ostražitý a najlepšou bezpečnosťou je zrejme v tomto prípade ľudský faktor. Ak dané číslo zo zahraničia nepoznáte, nereagujte. Skúste tiež upozorniť svojich blízkych, prípadne zdieľajte túto informáciu na sociálnych sieťach.

Zdroj: topky

27.1.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+