MojAndroid

Platforma Android roky bojuje s problémom škodlivého softvéru respektíve malvéru, ktorý sa snaží cez chyby systému a používateľovu nepozornosť dostať k jeho dátam a heslám. Odtiaľ je už iba krok odcudzeniu finančný prostriedkov majiteľa smartfónu. Okrem toho sú vlastníci mobilov bez ohľadu na systém vystavení bežným podvodom, ktoré nebývajú tak sofistikované, ale stále sú veľmi účinné. Polícia SR na svojom facebookovom profile na jeden takýto podvod  tento týždeň upozornila.

POZOR NA PODVODNÉ SMS: OHROZUJE VAŠE KONTO NA FACEBOOKUBoli sme upozornení na podvodné esemesky. Príklad je v prílohe…

Zveřejnil(a) Hoaxy a podvody – Polícia SR dne Čtvrtek 4. června 2020

Podvodné SMS chcú vaše prihlasovacie údaje cez falošnú facebookovú stránku

Podvodníci mieria v uvedenom prípade na svoje obete cez SMS správy. Napríklad im príde SMS, ktorá tvrdí, že osoba bola označená v albume s nevhodným obsahom. Ak svoju menovku z albumu rýchlo neodstráni, tak jej účet bude na 24 hodín zablokovaný. V SMS je odkaz na údajný album, ale ten v skutočnosti vedie na falošnú stránku. Ak na nej vystrašená obeť vyplní svoje prihlasovacie údaje, tak ich bez svojho vedomia odošle podvodníkom. Tí môžu následne účet zablokovať a obeť vydierať.

Pozor aj na iné typy podvodov

Podvodné SMS správy môžu mať aj iný typ textu, ale vždy majú v sebe podobný falošný url link. V žiadnom prípade na podobné SMS nereagujte. Zároveň si dávajte pozor na maily, ktoré vám sľubujú finančný dar, odmenu alebo výhru a žiadajú vaše údaje k bankovému účtu alebo kreditnej karte. Pri prezeraní neznámych a nezabezpečených webových portálov na vás zase môžu vyskakovať reklamné stránky, ktoré lákajú na rýchly zárobok s odkazom na nejakú slovenskú celebritu. Aj tomto prípade ide s najväčšou pravdepodobnosťou o podvod a snahu získať vaše osobné údaje alebo finančné prostriedky.

Náš tip
Ponuka Telekomu sa rozšírila o nové zariadenia so zľavou
7.6.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+