MojAndroid

Nielen aplikácie tretích strán, ale aj oficiálne aplikácie spoločnosti Google pre systém Android môžu používateľov spôsobovať problémy. Príkladom je aplikácia Telefón, ktorej spam filter vám podľa českého portálu Mobilmania môže blokovať hovory z dôležitých čísiel.

Aplikácia Telefón vo vašom smartfóne môže mať aktivovaný spam filter

Väčšina Android smartfónov využíva na telefonovanie oficiálnu aplikáciu Telefón alebo jej upravenú podobu priamo od výrobcu smartfónu. Pretože žijeme v dobe nevyžiadaných marketingových telefonátov, tak táto aplikácia umožňuje nielen manuálne blokovanie vybraných čísiel, ale má aj funkciu ID volajúceho/ochrana pred spamom.

Aplikácia má dve úlohy, prvou je identifikovať volajúceho. Ak máte prichádzajúci hovor z čísla, ktoré nemáte uložené v kontaktoch, tak ho aplikácia skúsi vyhľadať v databáze Moja firma spoločnosti Google. Pokiaľ ho nájde, tak vám zobrazí názov firmy či inštitúcie, ku ktorej číslo patrí. Druhou  úlohou je ochrana proti spamu.

Spoločnosť Google má totiž vlastnú databázu spamových čísel, ktoré jej nahlasujú používatelia Android smartfónov. Pri vyzváňaní prichádzajúceho hovoru z podobného čísla sa im zobrazí varovná informácia, že môže ísť o nevyžiadaný telefonát. Používateľ ho môže prijať, odmietnuť, nahlásiť alebo si aktivovať funkciu Blokovať nevyžiadané a podvodné hovory.

Spam filter zablokoval číslo kuriérskej služby

V takom prípade bude číslo aplikáciou automatické blokované. Bohužiaľ medzi nahlásenými číslami sa ľudskou chybou môže objaviť aj dôležité číslo. Jeden z príkladov bol zverejnený na Facebooku. Dotyčnému pánovi mal byť kuriérom spoločnosti DPD doručený balík, ale kuriér sa mu nemohol dovolať.

Ukázalo sa, že telefónne číslo sa vďaka hláseniam od ľudí ocitlo v databáze nevyžiadaných čísiel spoločnosti Google. Dokonca to nebol prvý podobný prípad a postihnutému sa pravdepodobne z rovnakého dôvodu už predtým nedovolali z inej kuriérskej služby. Pán Marek Lecián si preto následne funkciu Blokovať nevyžiadané a podvodné hovory radšej deaktivoval.

Pokiaľ máte aj vy tiež obavu, že sa vám kvôli aktivovanej funkcii Blokovať nevyžiadané a podvodné hovory nedovolajú, tak ju môžete jednoducho deaktivovať v Nastaveniach aplikácie Telefón. Je tu však ešte možnosť jednoduchej kontroly funkcie, pretože odfiltrované hovory sa zobrazujú v histórii volaní. Pokiaľ tam uvidíte odfiltrovaný hovor z neznámeho čísla, tak na neho môžete zavolať späť.

Náš tip
Odstránené seriály z HBO Max preberie konkurencia. Tu si ich budete môcť pozrieť
12.1.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+