MojAndroid

Ak si v mobile nájdete zmeškaný hovor z čísla, ktoré na základe predvoľby evidentne nepochádza zo Slovenska, zvýšte opatrnosť a zvážte, či naň zavoláte späť. Môže ísť totiž o pokus o podvod s cieľom zarobiť na vás.

Ako upozorňuje Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb, každý rok sa objaví niekoľko takýchto prípadov. Podľa hovorcu úradu Romana Vavra využívajú rôzni špekulanti , hlavne v zahraničí, v takýchto prípadoch tzv. prezváňací automat. Ten náhodne generuje čísla, ktoré následne prezváňa. Väčšinou sa jedná skutočne len o krátke prezvonenie, ktoré je ukončené skôr než používateľ stihne prichádzajúci hovor prijať. Ak na takéto číslo spätne zavolá, väčšinou sa mu ozve len záznamník s hudbou alebo oznamom v cudzom jazyku, hovor sa však spoplatňuje zvýšenou tarifou. Potenciálne nebezpečenstvo stúpa hlavne teraz, v období dovoleniek, kedy si ľudia vybavujú oddychové pobyty a aj v tejto súvislosti si môžu zmeškaný telefonát zo zahraničného čísla spojiť práve s dovolenkou a zo zvedavosti či obáv z prípadného problému naň zavolať. „Špekulanti sa spoliehajú na to, že ľudia budú v tomto období menej ostražití,“ uviedol hovorca regulačného úradu. „Niektorí prezvonení občania reagujú aj preto, lebo v tom čase sa niekto z ich blízkych nachádza v zahraničí a dostanú strach, že sa im niečo mohlo stať. Obete takéhoto konania si často neuvedomia, že volajú na číslo s predvoľbou inej krajiny, akú plánujú navštíviť. Po takomto hovore, najmä ak volali mimo EÚ, im ostáva iba draho zaplatená životná skúsenosť,” doplnil hovorca.

Ako ďalej uviedol, ľudia sa o skúsenosti s takýmito pochybnými číslami delia v rôznych internetových fórach, špekulanti však s týmto počítajú a jednotlivé čísla používajú len krátko a často ich obmieňajú. To výrazne sťažuje presnú identifikáciu nebezpečných čísiel. Na neznáme a podozrivé čísla preto radšej nevolajte späť, pretože prípadná reklamácia u operátora alebo riešenie cez políciu môže s veľkou pravdepodobnosťou skončiť nezdarom. „V minulosti dostal predchodca RÚ od partnerského regulátora zo zahraničia spätnú informáciu, že čísla boli zablokované a príslušné orgány, ktoré vykonali v takejto firme raziu našli už len prázdne kancelárie, preto jednoduchou a účinnou ochranou je nereagovať na zmeškané hovory a nevolať na späť neznáme telefónne čísla,” upozorňuje ďalej hovorca.

peniaze-android

Pred takýmito číslami varujú aj mobilní operátori, ktorí zákazníkom v prípade pochybností o pôvode volajúceho čísla odporúčajú zistiť si na ich infolinke, či sa prípadne nejedná o audiotexové číslo spoplatnené vysokou tarifou. My na záver len pripomíname, že obsiahlu tému, venovanú audiotexovým číslam nájdete aj v najnovšom čísle Android Magazínu, ktorý si môžete zadarmo stiahnuť z našej stránky. V tomto článku zistíte, ako nebezpečné audiotexové čísla na základe predvoľby odlíšite od neškodných informačných čísiel a v ktorých ďalších oblastiach sa s nimi môžete stretnúť.

>> Stiahnite si PDF-Android Magazín Máj/Jún 2014  <<

To, že sa nejedná len o zveličované nebezpečenstvo, dokazuje aj príbeh používateľa, ktorý nechtiac volaním na audiotexové číslo pretelefonoval približne 200 eur. Aj jeho skúsenosti nájdete v spomínanom článku o audiotexových číslach.

Zdroj: rtvs.sk

23.6.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+