MojAndroid

Internet je už tradičným miestom rôznych podvodníkov a podvodných internetových stránok, ktoré sa snažia získať od ich návštevníkov citlivé informácie. Bežným javom sú rôzne súťaže o hodnotné ceny, ktoré sa v často snažia len od používateľov vylákať peniaze. Na našom webe sme už niekoľkokrát varovali pred takýmito podvodmi. Medzi najnovšie objavy pribudla ďalšia podvodná súťaž, na ktorú upozorňuje Polícia SR v rámci svojej Facebook stránky Hoaxy a podvody.

Podvodná súťaž o Note9

Stránka s názvom Samsung Slovakia (fb.com/samsungslovakia) sa vydáva za oficiálne zastúpenie juhokórejského výrobcu na Slovensku. Ten už medzitým poprel, že sa jedná o jeho vlastný profil. Stránka uvádza, že Samsung oslavuje 80 rokov od svojho založenia a z toho dôvodu dáva do súťaže štyri najnovšie telefóny Samsung Galaxy Note 9 na fotografii vyobrazené v 4 farbách. Používatelia Facebooku majú lajkovať status, zdieľať ho a v komentári označiť ďalšiu osobu zo svojich priateľov.

Stránka uvádza, že súťaž bude vyhodnotená len v prípade, že sa do nej zapojí aspoň 3-tisíc ľudí. Pri takýchto súťažiach ide organizátorom väčšinou o rozšírenie základne fanúšikov Facebook stránky, získanie mien ľudí, ktorí sú ochotní zapojiť sa do podvodnej súťaže. Týchto ľudí potom podvodníci kontaktujú a rôznymi spôsobmi sa od nich snažia vylákať peniaze ako “poplatky za výhru” alebo “na overenie”. Často ide o malé sumy, no pri veľkom počte podvedených to robí veľké číslo.

Ako spoznať podvodnú stránku?

Polícia SR taktiež upozorňuje, ako rozoznať spoločné znaky podobných stránok:

1. V prípade veľkých značiek majú paradoxne málo fanúšikov. Každá veľká a známa značka je na Facebooku už roky s veľkým publikom.

2. Absencia textu v časti “Informácie”, kde chýba napríklad číslo na infolinku, prípadne oficiálna e-mailová adresa.

3. Žiadny obsah stránky okrem jediného príspevku, ktorý sa týka súťaže. Prípadne nič nehovoriace statusy. Žiadne príspevky o konkrétnych ľuďoch, predstaviteľoch spoločnosti.

4. Žiadna inovatívna súťaž, len klasické “zdieľaj, komentuj, označ”.

Podobné články na tému podvody na internete

Náš tip
Na Facebooku sa znova objavili podvodné stránky, sľubujú karavany a príves
Náš tip
Sľubovali veľké výhry na Facebooku. Po dvoch dňoch už podvodné stránky neexistujú
17.11.2018
Zdroj: Polícia SR

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+