MojAndroid

Dajte si pozor na reklamu, napodobňujúcu známu službu FileHippo, upozorňuje Security Magazín. Kým v reklame uvádzajú obrázok skutočnej služby, odkaz vedie niekam inam. Všímavým používateľom to určite dôjde – v doméne majú dvakrát písmeno i. Teda doména má tvar FileHiippo a nie FileHippo. Taktiež je podozrivá aj koncovka, v tomto prípade .digital. Avšak skutočná služba využíva koncovku .com.

pozor na túto reklamu - FileHiippo

Celkový dizajn podvodnej stránky je podobný tej pravej stránke. Avšak pozorné oko si všimne, že celkový dizajn stránky je taký neuhladený a že aplikáciám chýbajú obrázky. Pri otvorení podstránky s konkrétnou aplikáciou je to ešte horšie a celé to vyzerá minimálne nedokončene. Security Magazín spomína, že stránka bola narýchlo vytvorená za 17 dní.

Po začatí sťahovania akéhokoľvek súboru sa vám začne sťahovať súbor s názvom filehiippo.msi a nie daná aplikácia. To je ďalší varovný signál o tom, že sťahujete niečo iné, čo sa vydáva za vašu aplikáciu.

Pozor na podozrivú reklamu na Facebooku

Aj ja sa z času na čas stretávam s podozrivými, hlavne anglickými reklamami. Skvelou prevenciou je pozrieť si komentáre, či prípadne si dohľadať viac informácií na Googli, ak vás tá reklama skutočne zaujala. Z iných zdrojov zistíte, či je daná ponuka legitímna alebo ide len o podvod. Napríklad ak zadáte do Googlu frázu “filehiippo”, nájde vám pravú verziu webu a zopár legitímnych zdrojov k tomu (Wikipedia).

Ak chcete vedieť, či je niečo podvod alebo nie, v angličtine pridajte za danú frázu slovíčko “review” alebo “scam” či “legit”. Review znamená recenzia, teda ak niekto hodnotil daný softvér alebo stránku, dozviete sa jeho názor. Scam znamená v slovenčine podvod a slovo legit značí niečo legitímne, pravdivé.

Vždy sa pozrite aj na to, či na toto slovo neupozorňuje aj nejaké médium. Ak áno, určite by sa takýto výsledok nachádzal medzi poprednými výsledkami. V našom prípade tu máme Wikipédiu, ktorá spomína, že služba FileHippo je legitímna (ale v správnom tvare názvu!) a slúži na sťahovanie alebo aktualizovanie voľne dostupného softvéru.

Náš tip
Pozor! Na Facebooku úraduje falošná stránka sietí obchodov NAY
6.2.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+