MojAndroid

Veľmi dôležitou obsahovou časťou nášho webu sú recenzie. Pravidelne každý týždeň do nich pribudne niečo nové. Zariadenia však niekedy mávame len počas kratšieho obdobia a nestihneme otestovať napríklad dlhodobejšiu “spoluprácu” so smartfónom. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sme spustili projekt “Používateľské recenzie”, v ktorých majú práve naši čitatelia a zároveň majitelia daných smartfónov možnosť vyjadriť sa k ich dlhšiemu používaniu. Tiež je to cesta podeliť sa so skúsenosťami reálnych používateľov.

Už 7 rokov sa pre vás snažíme budovať a dopĺňať náš Katalóg Android smartfónov a tabletov. Aktuálne v ňom nájdete snáď všetky zariadenia, ktoré sa od roku 2010 predávali na našom trhu. Do Používateľských recenzií prispelo svojimi názormi a postrehmi už okolo 2500 ľudí. Jednotlivé smartfóny tu majú podrobne rozpísané špecifikácie a môžete ich medzi sebou aj porovnávať. Používateľské recenzie nájdete práve v Katalógu, s odkazom na úvodnej stránke nášho webu. Dnes vám prinášame používateľskú recenziu smartfónu Samsung Galaxy Note 8:

Samsung Galaxy Note 8, Ivan Hraník, 33 r.

Smartfón Samsung Galaxy Note 8 používam približne 5-6 týždňov. Ide o single SIM verziu so 6 GB RAM a 64 GB úložiskom v prevedení Midnight Black.

Šmykľavý, no odolný

Ihneď po rozbalení som vedel, že s mobilom budeme veľký kamaráti a kedže o kamošov sa treba aj starať, ihneď som začal zháňať vhodný obal. Ako to ale býva, zákonom schválnosti je, že nech si človek dáva akokoľvek pozor, skôr či neskôr príde aj tvrdší stret so zemským povrchom. V mojom prípade nastal asi tri dni po rozbalení.  Ako inak, samozrejme ešte bez obalu a rovno na betón asi z metrovej výšky. Odskákal si to (a to doslova) pravý horný a spodný roh. Pri zdvíhaní som tŕpol, čo vsetko bude poškodené, ale na moje milé prekvapenie – okrem malých oderkov nič. Môžem teda povedať že konštrukcia, aj keď je v skutku šmykľavá, v tomto teste obstála na jednotku. Preto celkovo dizajn aj konštrukciu hodnotím známkou 1.

Nádherné a sýte farby

Ja osobne neobľubujem svietivosť displeju na maxime, kedy sa vám obraz vypaľuje “priamo do hlavy”. Pri bežnom používaní mi bohato stačí jas niekde v rozmedzí 1/3 posuvného nastavenia. Všimol som si ale, že automatické prispôsobenie v naozaj slnečnom počasí rozžiari displej naplno a vďaka tomu je krásne čitateľný, a to z akéhokoľvek uhlu. Zase raz palec hore. Farby sú vždy nádherné a sýte, nemám pocit že by zobrazenie zaťahovalo do niektorej farby spektra pri akýchkoľvek svetelných podmienkach.

A čorozlíšenie? Tu ani nemá cenu diskutovať. Je jednoducho super jemné, a to aj keď použijete len nastavenie FHD+ (2220 x 1080), čo je akýsi stred. Pri použití maximálneho rozlíšenia, ktoré Samsung nazval skratkou WQHD+ (2960×1440) je zobrazenie hádam ešte krajšie ako realita.

Žiadny problém s mrznutím

Musím povedať, že počas doby, ktorú telefón používam som nezaznamenal ani náznak akéhokoľvek problému so zasekávaním či multitaskingom. Signál WiFi chytím doma dokonca aj na takých miestach, kde si predošlé smartfóny ani neškrtli. GPS a veci s ním spojené fungujú na 100%. Či už je reč o navigácii cez niektorú z popredných apliķácii, alebo len jednoduché zistenie momentálnej polohy v mapách, všetko prebieha rýchlo a presne. V aute,vo vlaku v lese…

Výborný fotoaparát, no mínusy spoznáte v slabšom svetle

Fotografie nafotené cez deň sú pekné, plné farieb bez zrna a s dostatočnými detailami.  Tak isto to platí aj pri FullHd videu. Je plynulé, celkom stabilné a dá sa pozrieť aj na pc monitore či televízore bez väčších výhrad. Samozrejme, nemôžeme kvalitu porovnávať so zrkadlovkou či kamerou, no na zachytenie pekného momentu určite dostačuje.

Cekom fajn výhodou je aj duálny fotoaparát, kde jedna šošovka má 2-násobné priblíženie a jedna širokouhlé zobrazenie. Vďaka nim smartfón ponúka špeciálny “portrétny režim”, ktorý vykreslí bookeh ako pri vysokosvetelnom portrétnom objektíve. Páči sa mi aj možnosť tento efekt nastaviť po odfotení do požadovanej hĺbky ostrosti. Treba ale spomenúť aj mínusy. Tie sa, samozrejme, prejavujú v slabších svetelných podmienkach. Čím menej svetla, tým viac šumu a mám pocit, že aj stabilizácia už nie je nakoľko úspešná. Začínajú sa objavovať neostré fotografie. Nejde ale o veľkú tragédie. Celkovo som spokojný.

Batéria – deň bez problémov

Čo sa baterky a jej výdrže týka, musím povedať, že prvý týždeň používania som bol dosť sklamaný. No po týždni akoby baterka ožila a vydrží viac. Myslím, že smartfón sa musí naučiť ako ho používate, kedy ho nabíjate a čo na ňom najčastejšie robíte. Bez problémov mi teraz vydrží celý deň používania, a to ho rozhodne nešetrím. Mobilný internet, kopec denných telefonátov, hranie hier, muzika cez slúchadlá alebo Bluetooth prepojenie s autom a večer má baterka stále okolo 35-40%. Plusom je rýchle nabíjanie. Vybitý smartfón sa nabije za cca 2 hodiny.

Komu by som ho odporučil?

Obľubujem S pen a jeho používanie mi už veľakrát pomohlo. Vodotesnosť dnes už beriem ako nevyhnutnosť a mobil bez tejto špecifikácie by som už ani nechcel. Veľký displej je pre mňa tiež výhodou. V globále je asi jedinou nevýhodou jeho vysoká cena.  Treba ale podotknúť, že sa za ňou naozaj skrýva prémiové zariadenie. Telefón by som odporučil hlavne manažérom, ktorí ocenia všetky jeho funkcie a plusy, ale aj ľuďom, ktorí si chcú dopriať kvalitné, technologicky vyspelé zariadenie.

Zhrnutie: Plusy a mínusy

Plusy: kvalitný displej, S Pen, duálny fotoaparát, veľké úložisko plus slot na SD kartu, plynulý multitasking, USB-C a rýchle nabíjanie, vodotesnosť, kvalitné slúchadlá v balení.

Mínusy: bez obalu veľmi šmykľavé zariadenie, najskôr trochu slabšia baterka (po týždni sa to zlepšilo), iba mono reproduktor, trochu nešťastné umiestnenie čítačky odtlačkov, na ktorú sa ale dá zvyknúť, mne osobne chýba ir blaster a mínusom je aj nepraktické umiestnenie 3,5mm jacku a USB-C zospodu.

Zdroj: Používateľské rcenzie

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+