MojAndroid

Pravdepodobne tento jav nie je ničím nezvyčajným: väčšina ľudí má vo zvyku prezerať si sociálne siete pred spaním. No nové psychologické výskumy preukázali, že tento návyk je nielen zlý pre spánok, ale dokonca môže spôsobiť vážne psychické problémy.

Žiadny oddych pre váš mozog

Mozog je najviac vyťažený orgán počas dňa. Spracúva tisíce nových informácií a je vyvinutý tak, že všetky tieto informácie spracúva práve v noci, keď je jeho aktivita nižšia ako počas dňa. Displeje telefónov sú však navrhnuté tak, že aj napriek zníženému jasu udržiavajú mozog “v plnom nasadení”. Človeku tak trvá oveľa dlhšie zaspať, pretože mozog ešte pred chvíľou spracúval svetlo.

Malou, ale predsa nie dostatočnou alternatívou je filter modrého svetla. Výskumy totiž preukázali, že práve modrá zložka zo svetla displeja udržuje vyššiu aktivitu mozgu. Takýto filter potom eliminuje modré svetlo, vplyvom čoho displej zožltne. Nové smartfóny ním zvyknú disponovať od výroby, takisto sa dá stiahnuť aj z Obchodu Play. Pre vaše zdravie však všeobecne používanie mobilu pred spánkom nie je zdravé.

Výskum profesorov z University of Glasgow vykonaný na 91 000 ľuďoch vo veku 37-73 rokov dokázal, že 1 z 25 ľudí má rovnakú aktivitu tela ako za dňa tak i za noci. Čo je však ešte desivejšie, sú percentuálne šance psychických porúch, ktoré sa týmto zlým návykom dramaticky zvyšujú.

Depresia, bipolárna porucha a iné vážne ochorenia

Nový pokus priniesol výsledky, ktoré by nás mali varovať pred tým, čo sa nám môže stať. Ľudia, ktorí majú rovnakú činnosť tela nepretržite alebo nemajú správne návyky na spánok kvôli smartfónom, majú o 11% vyššiu šancu na bipolárnu poruchu.

Pokiaľ vás o veľkom riziku nepresvedčil prvý údaj, vedúci výskumu Daniel Smith prináša aj ďalšie percento. Nábeh na depresiu sa zvyšuje o 6% práve vplyvom sledovaní sociálnych sietí pred spaním u tých, ktorých postihne bipolárna porucha. Pri takom ochorení ako je depresia už nepomôže ani filter modrého svetla.

Depresii môže predchádzať bipolárna porucha spôsobená nesprávnou spánkovou hygienou
Depresii môže predchádzať bipolárna porucha spôsobená nesprávnou spánkovou hygienou

Celkovo je dokázané, že ľudia s takýmito návykmi dosahujú nižšiu úroveň šťastia a oveľa častejšie sa cítia byť osamelí. Daniel Smith to zhrnul ako “zlá spánková hygiena”, ktorá je základom pre vážne psychické ochorenia. Jej koreňom môže byť aj závislosť na sociálnych sieťach.

Obmedzenie smartfónov

„Naše zistenia sú veľmi dôležité, pretože používanie mobilu už prekračuje hranice. Je preto naozaj nevyhnutné prísť na to, čo negatívne vplýva na duševné zdravie a na kognitívne výsledky,“ tvrdí Smith a dodáva, že výskum nestráca na význame ani kvôli tomu, že trval iba jeden týždeň. Podľa jeho názoru by sa malo celkové používanie smartfónu obmedziť do 22. hodiny večer.

Aký máte názor na danú tému vy? Aké máte návyky vy? Poznáte niekoho, kto má so zlou spánkovou hygienou vážny problém? Podeľte sa s nami o svoj názor v diskusii pod článkom a nezabudnite článok zdieľať všetkým, ktorých sa tento problém týka.

20.5.2018
Zdroj: dobrenoviny.sk

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+