MojAndroid

Od 1. júla platia pre klientov nové povinnosti pri nakupovaní tovarov z krajín mimo Európskej únie. Zmeny sú súčasťou celoeurópskeho projektu eCommerce. Každý tovar, ktorý do EÚ prichádza z tretích krajín, musí prejsť colným konaním.

Elektronické colné vyhlásenie na zásielky do 22 eur doteraz potrebné nebolo, takže pošta ich len predkladala colným orgánom na kontrolu. Teraz sa aj na tieto zásielky vzťahuje DPH a musí na ne byť podané elektronické colné vyhlásenie.

Kým colný úrad zásielku neprepustí do voľného obehu, je uskladnená v sklade dočasnej prekážky Slovenskej pošty. To znamená, že pracovník pošty ju musí priviezť, zaregistrovať, označiť registračným štítkom a uložiť v sklade. Bez ohľadu na to či si klient preclievanie vykonáva sám alebo prostredníctvom Slovenskej pošty, pošta musí zásielku skladovať až dovtedy, kým nie je colným úradom prepustená do voľného obehu.

To znamená zvýšené náklady pre poštu. Denno-denne pošta prevezme priemerne 30 tisíc zásielok s hodnotou nižšou ako 22 eur. Pošta si tak naúčtuje poplatok vo výške 2 €. Klient sa môže rozhodnúť či preclenie vybaví pošta automaticky alebo si to bude riešiť sám. V tomto prípade o tom musí informovať zaslaním tlačiva Vyjadrenie nesúhlasu na emailovú adresu odmietnutie.ekc150@posta.sk, a to minimálne 48 hodín pred príchodom zásielky na územie SR. Dvojeurovému poplatku sa týmto ale nevyhnete.

Čo sa vlastne od 1.7.2021 zmenilo?

Doteraz sme za zásielky z tretích krajín v hodnote od 22 eur platili DPH, za zásielky nad 150 eur sa k DPH pridalo aj clo. V tomto smere sa nezmenilo nič. Novinka sa týka zásielok s najnižšou hodnotou, a to do 22 eur.

Doteraz sa za ne neplatilo clo ani DPH. Od 1.7.2021 nastala zmena a za tieto zásielky už musíme zaplatiť DPH.

  Do 30. júna (vrátane) od 1. júla (vrátane)
Zásielky do 22 eur Neplatí sa clo ani DPH Platí sa DPH, neplatí sa clo
Zásielky od 22 do 150 eur Platí sa DPH, neplatí sa clo Platí sa DPH, neplatí sa clo
Zásielky nad 150 eur Platí sa DPH aj clo Platí sa DPH aj clo
Náš tip
Od 1. júla budeme z Číny nakupovať drahšie. Toto všetko by ste mali vedieť
2.7.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+