MojAndroid

Každý skalný fanúšik mobilných technológií sa aspoň raz za život stretol s pojmom Gorilla Glass. To v dnešnej dobe chráni smartfóny, notebooky, tablety, televízory a dokonca aj niektoré medicínske prístroje. Vyznačuje sa vysokou odolnosťou voči mechanickému poškodeniu a preto si ho obľúbilo veľké množstvo výrobcov ale aj spotrebiteľov v technologickom svete. Vyrába ho firma Corning, ktorá je na svoj produkt patrične hrdá. Má byť aj prečo. Vývojári tejto firmy sa však odhodlali na nový projekt, označený ako Lotus Glass.

Lotus Glass je nový druh odolného skla od firmy Corning, ktorý by mal v budúcnosti chrániť displeje najmä smartfónov. Toto sklo by malo byť použité na ochranu OLED a LCD displejov a chlapci z Corningu prehlasujú, že toto sklo bude dodávať krištáľovo čistý obraz bez nadmernej spotreby energie. Bude mať aj vyššiu tepelnú a tvarovú stálosť.

Pri výrobe displejov s veľkou uhlopriečkou a rozlíšením sa myslí aj na to, že pri prudkej zmene teploty by nemuseli byť pri ich veľkej ploche pomocou Gorilla Glass dostatočne chránené a mohlo by dojsť k “nedokonalostiam” na povrchu skla. Preto má Lotus Glass vyššiu odolnosť voči vysokým aj nízkym teplotám a je viac flexibilné, čo zaručuje, že sa teplotným zmenám prispôsobí omnoho lepšie a nedôjde k žiadnej deformácii či už na povrchu alebo v jadre skla.

Čo však hrá na stranu Gorilly je fakt, že toto sklo sa stalo celosvetovo veľmi uznávané a dokázalo svojou pevnosťou a ochrannými schopnosťami poraziť aj iné typy odolných skiel. Hoci jeho cena spôsobila to, že nie každý výrobca si takéto sklo na svoj smartfón mohol dovoliť umiestniť, môžme dnes Gorillu označiť za štandard, čo sa mechanickej ochrany displeja týka.

Novo vyvinuté sklo Lotus Glass by však v blízkej budúcnosti malo nahradiť svetoznámu Gorillu, hlavne kvôli svojim skvelým vlastnostiam, ktoré ho stavajú na úplný vrchol pyramídy ochranných skiel. Hoci sa na trhu nenachádza žiadny smartfón, ktorý by bol chránený týmto sklom, je len otázkou času, kedy sa objaví. Potom možno zistíme aj cenu za tento nový druh skla, ktorá doposiaľ nie je známa. Sklo sa vraj už vyrába a testuje a preto sa môžeme tešiť na jeho, dúfajme skoré, uvedenie na trh.

Poznámka na zamyslenie: Určite ste si všimli príchod nového Androidu ICS 4.0, s ktorým bol predstavený aj nový smartfón od Googlu – Galaxy Nexus. Nedávno sme vás informovali, že tento smartfón nemá displej chránený sklom Gorilla Glass. Displej je chránený zatiaľ neznámym druhom odolného skla, ktorého názov sa dozvieme zrejme až po oficiálnom uvedení na trh. Nájdeme 17. novembra v technických charakteristikách tohoto smartfónu názov Lotus Glass? :)


Zdroj: AndroidAuthority

1.11.2011
 • RailJet

  no ja neviem na gorila glase mam skarbanec a to som do neho vrtackou nevrtal.. alebo ze by vyrobna vada ?

  • n0n3

   moj HTC Desire po 1,5 roku pouzivania nema ziadne skrabance na skle (o zvysku sa to povedat neda ;) a to vela krat prezil pad, nejake 2 dni lezal na parkovisku kym som ho znova nasiel atd. atd., takze spokojnost :)

   • Robo R

    Ja mám dva škrabance ktoré sa neviem aký neznámym spôsobom dostali na displej…síce vidieť niesu (pri bežnosm používaní) ale keď displej vyleštíte, tak to vidieť je…Nevadím mi to…len vravím že to sklo poškrábe aj iná vec ako len pád alebo nožík…
    Každopádne s plastovou ochranou displejov sa to nedá ani zďaleka porovnať.

 • Maxoš

  mam tes desire a je to v tomto ohlade super mobil vlastne v kazdom ohlade ale aj nove veci budu dobre podla mna ale nechajme sa prekvapiť 
  tak komu tatko kupi galaxy nexus nech da vedet ha ha 

 • RailJet

  na HTC HD2 som nemal za rok pouzivania ziadny skrabanec a to som ho nosil aj s klucmi vo vacku   a toto gorila glas …po par hodinach  ..

  • Lubino

   HTC HD2 má Gorilla Glass ;o)

  • Lubino

   HTC HD2 má Gorilla Glass ;o)

  • Sramius

   chalan si protireci ;)

  • Cukork

   No musim len suhlasit,na hd 2nebol po 1.5pol roku ani tuk,ale desire hd ci sgs 2 natom je uz inak,musel som dat foliu. Toz moje skusenosti s tymto sklom.

 • Peter Bielko

  Zeby Dragontrail?

 • Daniel Biras

  zoznam zariadeni s gorilla glass najdete na http://www.corninggorillaglass.com/products-with-gorilla/full-products-list

 • HTC

  no ja neviem to sklo akože nič moc ja mám HTC Desire S a mám ho 2 mesiace a už sú na ňom škrabance a to mi ani často nepadá na yem takže nič moc no dúfam že sa to s príchodom lotus glass zlepší  

+