MojAndroid

Každý skalný fanúšik mobilných technológií sa aspoň raz za život stretol s pojmom Gorilla Glass. To v dnešnej dobe chráni smartfóny, notebooky, tablety, televízory a dokonca aj niektoré medicínske prístroje. Vyznačuje sa vysokou odolnosťou voči mechanickému poškodeniu a preto si ho obľúbilo veľké množstvo výrobcov ale aj spotrebiteľov v technologickom svete. Vyrába ho firma Corning, ktorá je na svoj produkt patrične hrdá. Má byť aj prečo. Vývojári tejto firmy sa však odhodlali na nový projekt, označený ako Lotus Glass.

Lotus Glass je nový druh odolného skla od firmy Corning, ktorý by mal v budúcnosti chrániť displeje najmä smartfónov. Toto sklo by malo byť použité na ochranu OLED a LCD displejov a chlapci z Corningu prehlasujú, že toto sklo bude dodávať krištáľovo čistý obraz bez nadmernej spotreby energie. Bude mať aj vyššiu tepelnú a tvarovú stálosť.

Pri výrobe displejov s veľkou uhlopriečkou a rozlíšením sa myslí aj na to, že pri prudkej zmene teploty by nemuseli byť pri ich veľkej ploche pomocou Gorilla Glass dostatočne chránené a mohlo by dojsť k “nedokonalostiam” na povrchu skla. Preto má Lotus Glass vyššiu odolnosť voči vysokým aj nízkym teplotám a je viac flexibilné, čo zaručuje, že sa teplotným zmenám prispôsobí omnoho lepšie a nedôjde k žiadnej deformácii či už na povrchu alebo v jadre skla.

Čo však hrá na stranu Gorilly je fakt, že toto sklo sa stalo celosvetovo veľmi uznávané a dokázalo svojou pevnosťou a ochrannými schopnosťami poraziť aj iné typy odolných skiel. Hoci jeho cena spôsobila to, že nie každý výrobca si takéto sklo na svoj smartfón mohol dovoliť umiestniť, môžme dnes Gorillu označiť za štandard, čo sa mechanickej ochrany displeja týka.

Novo vyvinuté sklo Lotus Glass by však v blízkej budúcnosti malo nahradiť svetoznámu Gorillu, hlavne kvôli svojim skvelým vlastnostiam, ktoré ho stavajú na úplný vrchol pyramídy ochranných skiel. Hoci sa na trhu nenachádza žiadny smartfón, ktorý by bol chránený týmto sklom, je len otázkou času, kedy sa objaví. Potom možno zistíme aj cenu za tento nový druh skla, ktorá doposiaľ nie je známa. Sklo sa vraj už vyrába a testuje a preto sa môžeme tešiť na jeho, dúfajme skoré, uvedenie na trh.

Poznámka na zamyslenie: Určite ste si všimli príchod nového Androidu ICS 4.0, s ktorým bol predstavený aj nový smartfón od Googlu – Galaxy Nexus. Nedávno sme vás informovali, že tento smartfón nemá displej chránený sklom Gorilla Glass. Displej je chránený zatiaľ neznámym druhom odolného skla, ktorého názov sa dozvieme zrejme až po oficiálnom uvedení na trh. Nájdeme 17. novembra v technických charakteristikách tohoto smartfónu názov Lotus Glass? :)


Zdroj: AndroidAuthority

1.11.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+