MojAndroid

Mnoho moderných smartfónov, najmä vlajkových lodí, používa primárne snímače s optickou stabilizáciou obrazu (OIS) na zlepšenie stability videí a na zabránenie rozmazaniu fotografií. No na to, aby táto technológia mohla fungovať, musia byť v snímači umiestnené pohyblivé súčiastky. Tie sú však náchylnejšie na poškodenie ako statické časti, v tomto prípade z jedného nečakaného dôvodu.

Podľa portálu XDA Developers spoločnosť Apple zverejnila nový dokument, v ktorom používateľov varuje pred poškodením snímačov s OIS. Môže k nemu dôjsť, ak je zariadenie dlhodobo vystavené silným vibráciám, ako napríklad pri jazde na motocykli. Apple v dokumente používateľom odporúča nevystavovať svoje zariadenie vibráciám vôbec alebo aspoň pri jazde na motorke použiť držiak na ich tlmenie.

Apple iPhone 12
Apple iPhone 12 | Foto: Redakcia


{{shop_name}} od {{product_price}}

Problém s poškodením OIS nie je žiadnou novinkou

Nie je jasné, prečo spoločnosť Apple zverejnila tento článok práve teraz, ale sťažnosti používateľov na poškodenie optickej stabilizácie sa na internete vyskytli aj v minulosti. Používateľovi Redditu s prezývkou gasbuddyguy vlani prestala fungovať stabilizácia po 2-3 hodinovej jazde na motorke po diaľnici. Jeden majiteľ modelu iPhone 6S zas reklamoval svoje zariadenie niekoľkokrát v priebehu jedného mesiaca. Napokon zistil, že poškodenie fotoaparátu bolo zapríčinené častým jazdením na motocykli.

Opatrní by mali byť aj používatelia zariadení s Androidom

Optickú stabilizáciu neponúkajú len zariadenia od spoločnosti Apple. Disponuje ňou aj väčšina vlajkových Androidov alebo v dnešnej dobe aj niektoré Android smartfóny strednej triedy. Výrobcovia sa k tomuto problému doposiaľ nevyjadrili, no vzhľadom na to, že OIS v ich smartfónoch funguje na rovnakom princípe, odporúčania Applu s najväčšou pravdepodobnosťou platia aj na zariadenia s Androidom.

Náš tip
Motorola ukázala nabíjanie vzduchom pre štyri zariadenia súčasne

14.9.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+