MojAndroid

Pred pár dňami, počas návštevy jedného z mnohých nákupných centier v Bratislave som si uvedomil a vlastne aj viac všimol, koľko ľudí sedí na lavičkách a gaučoch, pričom jediným cieľom ich návštevy je bezplatné WiFi pripojenie v centre. Či už majú telefón, tablet alebo notebook, nie je problém sa pohodlne usadiť a začať prijímať, ale tiež odosielať obsah. A práve otázka tohto obsahu, aký je, kto zaň zodpovedá a do akej miery sa dá a môže obmedzovať,  je predmetom tohto týždňovej témy.

Ako mnohé aspekty dnešnej spoločnosti, aj táto téma má svoj základ v európskej legislatíve. Ešte v roku 2000 bola prijatá Smernica 2000/31/ES Európskeho parlamentu a Rady, ktorá sa označuje skrátenej aj smernica o elektronickom obchode. Jej súčasťou bol aj zámer rozvinúť okrem samotného on-line obchodu aj sprievodné služby, ktoré je možné nazývať ako služby informačnej spoločnosti, kde práve zaraďujeme populárne WiFi siete poskytované ako súčasť nejakej hlavnej obchodnej činnosti.

Otázka, ktorá sa momentálne rieši spočíva v posúdení, do akej miery nesie prevádzkovateľ tejto WiFi siete, ktorý ju vlastne ponúka ako pridanú hodnotu pre svojich zákazníkov, zodpovednosť za obsah, ktorý sa ňou prenáša. Predstavte si totiž, že vedľa vás v kaviarni sa posadí mladý muž, ktorý za hodinu svojho pobytu a jednej vypitej kávy, dokáže umiestniť na verejne dostupnú sieť niekoľko verzií plateného softvéru, aj s generátorom licenčných kódov, ktoré sám vytvoril. Majiteľ kaviarne nijako nesleduje a ani neobmedzuje komunikáciu na svojej WiFi sieti, no jedného dňa sa dozvie, že nelegálny obsah bol umiestnený na verejné šírenie práve z jeho siete.

Na úrovni európskej únie sú predmetom posudzovania práve povinnosti prevádzkovateľov takýchto WiFi sietí a tiež ich zodpovednosť za porušovanie práv (v našom prípade autorských práv). Posledné slovo bude mať Európsky súdny dvor, no už teraz prevládajú názory, že zodpovednosť prevádzkovateľov takýchto bezplatných a voľných WiFi sietí nie je možná. Dokonca, nebude zrejme ani možné súdom určiť povinnosť zabezpečiť takúto WiFi sieť heslom, prípadne zakázať pripojenie, ak sa preukázateľne cez túto sieť porušuje napríklad autorské právo. Všetko nakoniec ukáže rozhodnutie súdu a samozrejme aj prax našich štátnych orgánov.

Pre samotného užívateľa platí, že za každú aktivitu vykonávanú na takejto sieti nesie zodpovednosť prioritne sám, ak sa mu jeho konanie podarí preukázať. Čiže ani tvrdenie, že prevádzkovateľ siete mal sledovať komunikáciu a ak bola nebezpečná alebo bola protizákonná, mal ju zakázať, neobstojí.  Celé posudzovanie smeruje zrejme k záveru, že každý jednotlivec bude samostatne zodpovedný za konanie realizované cez tieto siete a nebude možné pričítať spoluzodpovednosť tým, ktorí tieto siete prevádzkujú. Dokonca, v prípade, ak sa ustáli, že ani k uloženiu povinnosti na zabezpečenie siete, sledovaniu komunikácie a jej limitácii sa nedá pristúpiť, budú tieto otvorené a verejné siete predstavovať do určitej miery anonymnú vstupnú bránu pre kohokoľvek, kto potrebuje takúto anonymitu dosiahnuť.

1.5.2016
 • martin

  Milujem ľudí, ktorí si kúpia drahý mobil a neostane im na kredit aby mohli mať mobilné dáta..

  Keď chceš koňa, musíš mať aj na seno :)

  • Seraphim

   alebo si u operátora vydupeš na tri mobily internet grátis s 2GB FUP (po dosiahnutí pomalý, ale funkčný net).

  • Tak ja sa vždy pripájam na wifi keď je možnosť a to mám aj mobilné dáta. Ide skôr o tú spotrebu batérie kedy hodina na wifi je úspornejšia ako hodina na LTE.

 • D-tox

  Pochybujem ze stupidne predstavy,uvahy EU ktora okrem obmedzovania uzivatelov a podpory vseliakych parazitov co akoze “ochranuju dusevne vlastnictvo”niekoho zaujimaju.
  Kazdeho je velke H do toho kto si co robi cez verejnu wi fi,co si posiela a uklada len banda debilov v Bruseli nema co na robote.
  Zasran 13 rocny co nema love urcite zaplati za album rapujuceho cigosa 8-10 eur ked na nete je 100 odkazov na download.Sadne na verejnu wi fi a tahaaaaa.Alebo si nasupe do fonu cracknuty spotify.
  Bezbreha naivita ze budu vsetci za vsetko platit a svet je spravodlivy a fer.Leda vo sne.

  • Rastislav Salamon

   mozno by aj platili, keby tu neboli 300€ platy

   • Qvas

    Tak tak. Podla mna mate pravdu obaja. Prve by mali eu buze…. riesit zamestnanost a platove rozdiely v EU. Ked bude u nas minimalka aspon 1200€ myslim ze viacej ludi by zakupilo. Lenze realita bola, je a asi aj ostane ina. Mna zas napadol iny priklad vyuzitia verejnej wifi – zly ujo terorista sa posadi a planuje utok s x dalsimi. Len neviem ako tomu zabranit, predist :))
    P.s. stym smradom a cigosom si zabil :))))))

 • SimSon

  To je zase vata…

+