MojAndroid

V najnovšom súboji generácií sme do porovnania zaradili nie tak veľmi odlišné smartfóny Sony Xperia Z2 a Xperia Z3. Vekový rozdiel medzi nimi činí približne len pol roka, o to viac nás však zaujímalo, čo nové novší model prináša a či sa oplatí priplatiť si zaň. Vyhrá oblejšia Xperia Z3 alebo o niečo menej komfortná, no stále rovnocenná Xperia Z2?

Konštrukcia: Oblejšia a komfortnejšia Z3

Sony Xperia Z2 aj Z3 prichádzajú vo vyhotovení, ktoré je už všetkým fanúšikom tejto značky veľmi dobre známe. OmniBalance dizajn, charakteristický svojím okrúhlym tlačidlom zapnutia a prednou či zadnou stranou pokrytou odolným sklom. Hoci sú obidva smartfóny veľmi podobné, isté viditeľné rozdiely tu sú. Nová Z3 je oblejšia a ľahšia, vďaka čomu sa lepšie ovláda a drží v ruke. Predné reproduktory sú taktiež umiestnené inak. Zatiaľ čo na predchodcovi sú ich otvory vyvedené do hrán zariadenia, na Xperii Z3 sú situované trochu nižšie. Osobne sa mi viac páči prevedenie reproduktorov na zet-dvojke. Taktiež signalizačná dióda je štýlovejšie vsadená do mriežky horného reproduktora. Navyše, na rozdiel od obyčajnej LED na Z3, je pri notifikáciach aj viditeľnejšia. Rozloženie prvkov je až na slot pre SIM karty, ktorý sa premiestnil pod krytku na pravú stranu, rovnaké. Zmenil sa tiež typ SIM karty, z micro na nanoSIM. Zmenou prešla tiež certifikácia odolnosti konštrukcie, ktorá je teraz odolnejšia voči prachu.

Porovnanie Sony Xperia Z2 vs Z3-2

Hodnotenie: Ktorá Xperia je teda lepšia, čo sa aspoň konštrukcie týka? Aj keď Z2 má v niektorých smeroch navrch, najmä v umiestnení reproduktorov, či lepšej notifikačnej diódy, stále by som šiel do Xperie Z3, ktorá vďaka oblým hranám pôsobí elegantnejším dojmom. Navyše, menšia hrúbka a hmotnosť sa podpísali aj pod lepšie ovládanie a držanie zariadenia v jednej ruke. Rozdiel nie je markantný, no určite citeľný. Aj preto by som v tejto kategórii bez váhania víťazstvo priradil Xperii Z3.

Porovnanie Sony Xperia Z2 vs Z3-5
Xperia Z2 vs Xperia Z3

Displej: Z3 s lepšími farbami aj jasom

Displej je jednou z oblastí, kde sa tieto zdanlivo veľmi podobne modely odlišujú najviac. Hoci obidva podľa výrobcu ponúkajú rovnakú technológiu, veľkosť aj rozlíšenie, tak novšia Xperia má v kvalite zobrazovania jasne navrch. Farby sú živšie a hodnovernejšie, čo pri položení obidvoch zariadení bok po boku môžete jasne vidieť. Spoločnosť Sony spravila veľký krok v kvalite zobrazenia bielej farby, no na druhej strane aj malý krok späť, keď sa úroveň čiernej oproti predchodcovi zhoršila a zmizla tiež podpora pre písanie ceruzkou či inými predmetmi.

sony-1 sonya-1

Horšie úrovne čiernej sú na Xperii Z3 pozorovateľné najmä pri pohľade z uhla

V čom Xperia Z3 skutočne vyniká, je jas displeja, ktorý podľa výrobcu dosahuje až 600 nitov, čo výrazne uľahčuje čitateľnosť na priamom slnku. Xperia Z2 disponuje zobrazovacím panelom so svietivosťou len 460 nitov. Pozorovacie uhly sú na oboch zariadeniach výborné.

Porovnanie Sony Xperia Z2 vs Z3-3

Hodnotenie: Tu nie je o čom premýšľať. Pokiaľ si skutočne nepotrpíte na dokonalejšej čiernej a nevadí vám ani absencia podpory ovládania displeja prostredníctvom ceruzky alebo iných predmetov, tak potom je jasnou voľbou Sony Xperia Z3. Táto ponúka lepšie farby aj čitateľnosť na priamom slnku, čo je aspoň pre mňa osobne dôležitejší parameter.

Porovnanie Sony Xperia Z2 vs Z3-1
Farebné podanie na porovnávaných Xperiách je viditeľné odlišné

Výkon: Megahertze navyše

Po hardvérovej stránke sú Xperia Z3 a Xperia Z2 takmer totožné smartfóny. Majú rovnako veľkú pamäť RAM a procesor Snapdragon 801 od Qualcommu. Opäť je tu ale istý malý rozdiel v typovom označení procesora, ktorý je v novšom modeli taktovaný na vyššiu frekvenciu 2,5 GHz. Práve táto sa pravdepodobne zaslúžila o lepšie výsledky v niektorých benchmarkoch. Rozdiel však nie je dostatočný na to, aby som mohol povedať, že Z2 alebo Z3 je lepšia, či horšia. Obidve sú dostatočne výkonné a bez kompromisov si poradia so všetkými úlohami, aplikáciami, či hrami, ktoré na nich spustíte. Pamäťová konfigurácia Xperii je rovnaká. Nájdete teda v nich 16 GB interné úložisko s možnosťou rozšírenia prostredníctvom micro SD, či podporu USB host pre pripojenie externých zariadení a diskov.

Porovnanie Sony Xperia Z2 vs Z3-15

Benchmarky

Multimédiá: Vyrovnaný súboj

S multimédiami si obidva smartfóny poradia bez akýchkoľvek problémov a v tomto smere sú si rovnocennými súpermi. Väčšinu typov súborov teda Xperia Z3 aj Z2 prehrajú bez akýchkoľvek problémov, pričom rozdiel v podporovaných videách budete hľadať len veľmi ťažko. To isté platí aj o prehrávaní hudby, pri ktorej obidve zariadenia ponúkajú množstvo vylepšení zvuku a predovšetkým kvalitný audio výstup. Na prehrávanie hudby aj videa použijete natívne aplikácie od Sony, no v prípade absencie podpory niektorého z nahraných videí budete musieť siahnuť po aplikáciach tretích strán.

Porovnanie Sony Xperia Z2 vs Z3-8
Sony Xperia Z3 naľavo, Xperia Z2 napravo

A čo sa týka vlastnosti hlasitej reprodukcie predných stereoreproduktorov, tu veľké rozdiely tiež nehľadajte. Obidva modely ponúkajú dostatočnú hlasitosť a kvalitu, pričom rozdiel v priamom porovnaní medzi nimi pravdepodobne nepostrehnete. Sony však novšom modeli pridal niekoľko efektov navyše, ako napríklad podporu priestorového zvuku VPT a S-Force Front Surround. Ak teda plánujete Xperiu Z2 či Z3 používať práve na činnosti spojené s prehrávaním multimédií, tak vás ani jeden z testovaných smartfónov nesklame.

Operačný systém sa veľmi nemenil

Operačný systém je takmer rovnaký a zmeny v ňom nemusíte nájsť okamžite. Sony vylepšil najmä vzhľad niektorých elementov a zmenil umiestnenie či názvy niektorých položiek v menu nastavení. Samozrejmosťou sú aj niektoré nové funkcie, no tých je skutočne len minimum.  Spomenúť musím najmä nový šetriaci režim batérie Ultra STAMINA, ktorý má výrazným spôsobom prispieť k predĺženiu fungovania zariadenia na batériu. Na Z3 sa tiež nachádza novší Android 4.4.4 KitKat, zatiaľ čo na Z2 je ešte stále Android 4.4.2. Je však takmer isté, že Sony čoskoro aktualizuje aj Xperiu Z2, pričom obidva modely by časom mali získať aj najnovší Android 5.0 Lillipop. (operačný systém, Xperia Z2 (naľavo) vs Xperia Z3)

Xperia Z2 screen-2 Xperia Z3 screen-1

Xperia Z2 screen-12 Xperia Z3 screen-11

Xperia Z2 screen-9 Xperia Z3 screen-8

Xperia Z2 screen-8 Xperia Z3 screen-7

Xperia Z2 screen-6 Xperia Z3 screen-5

Xperia Z2 screen-3 Xperia Z3 screen-2

Xperia Z2 screen-4 Xperia Z3 screen-3

Fotoaparát má širokouhlejšiu optiku

Porovnanie Sony Xperia Z2 vs Z3-11

Sony si vo svojich vlajkových lodiach dáva na kvalite fotoaparátu veľmi záležať a výnimkou nie je ani Xperia Z3 či Z2. Obidve obsahujú obrazový snímač 1/2.3” Exmor RS s rozlíšením 20,7 Mpix a obrazovým procesorom BIONZ pre mobilné zariadenia. Sony však v novinke použil širokouhlejšiu optiku (25 mm) Sony G Lens (pôvodne 27 mm), ktorá do záberu dokáže vtesnať viac zo snímanej scény. Rozdiel nie je veľký, no pri porovnaní viditeľný. Čo sa týka kvality vyhotovených fotografií, tá je porovnateľná a obidva smartfóny podávajú v tých istých svetelných podmienkach približne rovnaké výsledky. To isté platí aj o videu. Ak by ste rozmýšľali nad prechodom zo Z2 na Z3 len kvôli fotoaparátu, takúto výmenu by som vám neodporúčal. Porovnanie kvality snímkov jednotlivých zariadení nájdete nižšie – Z2 naľavo a Z3 napravo. Fotografie v originálnom rozlíšení môžete stiahnuť z tohto odkazu.

Porovnanie Z2 vs Z3 foto- 1 Porovnanie Z3 foto- 1

Porovnanie Z2 vs Z3 foto- 2 Porovnanie Z3 foto- 2

Porovnanie Z2 vs Z3 foto- 3 Porovnanie Z3 foto- 3

Porovnanie Z2 vs Z3 foto- 4 Porovnanie Z3 foto- 4

Porovnanie Z2 vs Z3 foto- 5 Porovnanie Z3 foto- 5

Porovnanie Z2 vs Z3 foto- 6 Porovnanie Z3 foto- 6

Porovnanie Z2 vs Z3 foto- 7 Porovnanie Z3 foto- 7

Porovnanie Z2 vs Z3 foto- 8 Porovnanie Z3 foto- 8

Porovnanie Z2 vs Z3 foto- 9 Porovnanie Z3 foto- 9

Porovnanie Z2 vs Z3 foto- 10 Porovnanie Z3 foto- 10

Porovnanie Z2 vs Z3 foto- 11 Porovnanie Z3 foto- 11

Porovnanie Z2 vs Z3 foto- 12 Porovnanie Z3 foto- 12

Porovnanie Z2 vs Z3 foto- 13 Porovnanie Z3 foto- 14

Porovnanie Z2 vs Z3 foto- 14 Porovnanie Z3 foto- 15

Porovnanie Z2 vs Z3 foto- 18 Porovnanie Z3 foto- 19

VIDEO

Konektivita

V tejto oblasti nie je veľmi o čom písať. Sony konektivitu necháva v novom modeli bezo zmien. V obidvoch modeloch nájdete rýchle WiFi 802.11 ac, či Bluetooth vo verzii 4.0. Samozrejmosťou je aj NFC a GPS, ktoré taktiež fungujú spoľahlivo. Prítomné je aj LTE kategórie 4 s rýchlosťami do 150 Mbps. Telefón inak pripojíte k PC prostredníctvom micro USB portu s podporou video výstupu MHL 3.0. Citlivosť príjmu je pri WiFi v zanedbateľnej miere lepšia na Xperii Z3.

Xperia Z2 screen-1 Screenshot_2014-10-24-13-18-34

Citlivosť príjmu WiFi je o zanedbateľný kúsok lepšia na Xperii Z3

Batéria

Sony Xperia Z3 aj Z2 excelujú vo výdrži na jedno nabitie. Ide o zariadenia, ktoré vydržia skutočne dlho a patria medzi smartfóny s najdlhšou výdržou. Viaceré testy ukázali, že obidva smartfóny dokážu po odpojení z nabíjačky fungovať pomerne dlhú dobu. My sme v redakcii vyskúšali výdrž pri prehrávaní 720p videa s jasom nastaveným približne na polovicu, zapnutým WiFi a synchronizáciou Google účtu (keďže Z3 ma jasnejší displej, snažil som sa nastaviť podsvietenie na približne rovnakú úroveň). Dosiahnuté časy sa líšia, zatiaľ čo Z2 vydržala pri prehrávaní rovnakého videa 10 hodín a 6 minút, Xperia Z3 posunula túto hranicu o viac ako dve hodiny.

Xperia Z2 Z3

Výdrž pri prehrávaní videa, Sony Xperia Z2 vs. Xperia Z3

Xperia Z3 má ale navyše aj nový režim Ultra STAMINA, ktorý výrazne predlžuje výdrž tým, že k dispozícii sú len niektoré základné funkcie, ako telefonovanie a posielanie správ. Túto funkciu by však v najbližšej aktualizácii mohla dostať aj Xperia Z2 a ja osobne som práve tento režim nikdy nepotreboval ani nepoužil. Verím však tomu, že v prípade núdze môže skutočne pomôcť a z takmer vybitého telefónu dostať maximum času, počas ktorého budete môcť ešte aspoň telefonovať a posielať SMS.

Xperia Z2 screen-11 Xperia Z3 screen-10

Režim Ultra Stamina sa nachádza zatiaľ len na Xperii Z3

Záverečné hodnotenie

Sony tento rok prišiel na trh s dvomi modelmi, ktoré svojimi funkciami a spracovaním jednoznačne patria ku špičke. Hoci novší model bol na trh uvedený len pol roka po Xperii Z2, myslím, že Sony odviedol výbornú prácu a vylepšil presne to, čo bolo potrebné. Konštrukcia Z3 oproti Z2 pôsobí elegantnejším dojmom, nehovoriac o tom, že sa lepšie drží v ruke či nosí vo vrecku nohavíc. Vylepšeniami prešiel aj displej, ktorý je lepšie čitateľný vo vonkajších prostrediach a pochváliť sa môže aj lepším farebným podaním. Naopak, Xperia Z2 zobrazuje lepšie čiernu a podporuje aj písanie ceruzkou či inými predmetmi. V ostatných smeroch sú však Xperia Z2 aj Z3 veľmi rovnocennými súpermi a zmeny sú skôr len minimálne. Týka sa to napríklad fotoaparátu, operačného systému, či výkonu. Kúpil by som si teda Xperiu Z2 alebo Z3? Pri pohľade na cenový rozdiel, ktorý sa pohybuje na úrovni približne od 100 do 200 eur, by som asi z čisto racionálneho dôvodu šiel do Xperie Z2. Ak však chcete to najlepšie na trhu a nevadí vám priplatiť si, tak potom by som si jednoznačne vybral Xperiu Z3. Dôvody, pre ktoré by ste sa tak mali rozhodnúť som popisoval už vyššie. Podrobné recenzie nájdete na odkazoch.

Náš tip
RECENZIA | Sony Xperia Z3 – vítaná zmena

Náš tip
RECENZIA | Sony Xperia Z2 je o detailoch

Výhody Xperie Z2 Výhody Xperie Z3
  • Lepšia notifikačná LED
  • Krajšie integrované reproduktory
  • Cena
  • Kvalitnejší a jasnejší displej
  • Elegantnejšia a komfortnejšia konštrukcia
  • Fotoaparát je širokouhlejší
  • Krajšie spracovaná nadstavba TimeScape
  • Lepšia výdrž na batériu

Ktorý zo smartfónov by ste si vybrali?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Porovnanie parametrov

Sony Xperia Z3Sony Xperia Z2
OSAndroid (4.4.4), Timescape UIAndroid (4.4.2) Timescape UI
Rozmery146 x 72 x 7.3 mm146.8 x 73.3 x 8.2 mm
Váha152 g163 g
IP certifikáciaIP68IP58
Displej5,2", IPS LCD5,2", IPS LCD
Displej - ochranaVlastné odolné skloVlastné odolné sklo
Displej - rozlíšenie1080 x 1920 pixelov1080 x 1920 pixelov
Displej - ppi424 ppi424 ppi
Fotoaparát20.7 MPx, LED blesk, 2160p@30fps, ISO 1280020.7 MPx, LED blesk, 2160p@30fps
Predný fotoaprát2,2 MPx, 1080p@30fps2,2 MPx, 1080p@30fps
CPU4-jadrový, Qualcomm Snapdragon 801, 2,5 GHz4-jadrový, Qualcomm Snapdragon 801, 2,3 GHz
GPUAdreno 330Adreno 330
RAM3 GB 3 GB
Vnútorná pamäť16/32 GB16 GB
microSDÁno (128 GB)Áno (128 GB)
Kapacita batérie3100 mAh3200 mAh
Dátová sieťLTE cat4, HSDPA 42.2 Mbit/sLTE cat4, HSDPA 42.2 Mbps
microUSB v2.0, MHL, USB On-The-Go, USB Hostv2.0, MHL, USB On-The-Go, USB Host
IRNieNie
Bluetooth4.04.0
NFCÁnoÁno
Wi-FiWi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2.4 & 5 GHz)Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2.4 & 5 GHz)
SenzoryAkcelerometer, gyro, proximity, kompas, barometer, počítadlo krokov, detektor krokovAkcelerometer, gyro, proximity, kompas, barometer
InéTriluminos displej, X-Reality Engine, Pure Color Engine, HDR, Podpora pre PS4 Remote Play2Triluminos displej, X-Reality Engine, HDR
28.10.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+