MojAndroid

Majitelia mobilných zariadení s operačnými systémami si už asi len ťažko vedia predstaviť život bez rôznych aplikácií. A to sme pred pár rokmi hrdo behali s dumb-fónmi a tešili sa z voľnosti pohybu a SMSkovania s priateľmi. Inteligentné operačné systémy priniesli so sebou nevídané možnosti a začal sa raj pre šikovných developerov. Vznikla potreba sústrediť aplikácie na určité miesta, a tak sa k slovu dostali aplikačné obchody. Najznámejšie platformy v rámci operačných systémov si vytvorili svoje vlastné obchody s aplikáciami, ktoré podporujú. Zo stoviek aplikácií sa však čísla už vyšplhali na milióny a dvaja giganti Apple a Google už majú podľa štatistík na svojom konte po jeden a pol milióna aplikácií.

Čísla však nie sú všetko a to, že platformy majú státisíce aplikácií zďaleka nezaručuje, že sú všetky výborné či nepostrádateľné. Nájde sa, samozrejme, medzi nimi množstvo menej vydarených titulov v každej jednej kategórii. Na druhej strane – bez aplikácii by bol náš smartfón veru oveľa menej smart a to je skrátka fakt. Aplikácie sa stali súčasťou života našich smartfónov.

Google_play_statistika_Aplikacie

Možno si ešte pamätáte na názov Android Market, ako sa v čase spustenia v decembri roku 2009 nazýval terajší Google Play. Prvé štatistiky tohto mesiaca vravia o 16,000 aplikáciách a odvtedy počet postupne rástol, až v júli roku 2013 dosiahol okrúhly jeden milión registrovaných aplikácií. V máji tohto roka tu už bolo zaregistrovaná spomínaných 1 a pol milióna aplikácií.

Apple_app_store_statistika

Spoločnosť Apple je na tom vlastne podobne, i keď tá začala s aplikáciami už v roku 2008. Informácie z júla toho roka vravia o 800 aplikáciách. Svoj milión dosiahli v októbri 2013 a v súčasnosti čerstvo ohlásili jeden a pol milióna appiek.

apple-app-store-aplikacie

Platforma Windows milión ešte nedosiahla, no i tak je jej obchod štvrtým najsilnejším zástupcom v oblasti aplikačných obchodov. Májové štatistiky vravia o 340,000 aplikáciách, ktoré tu môžete stiahnuť. Tento obchod sa, mimochodom, pri svojom spustení v októbri 2010 nazýval ešte Windows Phone Marketplace.

windows_phone_statistika
(UPOZORNENIE: Graf pochádza z mája 2015, odvtedy už Apple dosiahol 1,500,000 aplikácií

Zdroj: statista.com

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+