Najlepšie Android mobily v roku 2024, ktoré si môžete kúpiť na Slovensku

Uvažujete nad kúpou nového mobilného telefónu, no zisťujete, že v dnešnej ponuke sa už akosi nedokážete orientovať? Zmenila sa snaha o výber toho najlepšieho smartfónu na nočnú moru? Nezúfajte. Nie ste v tom sami. Ponuka mobilných telefónov pre rok 2024 je skutočne rozsiahla a rôznorodá, čo je na jednej dobré, pretože si máte z čoho vyberať, no na druhej strane sa to príliš komplikuje.

Bežný človek nemusí stíhať držať krok s výrobcami smartfónov a ponukami e-shopov. Na základe dlhoročných skúseností z testovania produktov sme pre vás pripravili výber najlepších mobilov, ktoré si môžete zakúpiť. Nájdete ich roztriedené do jednotlivých cenových kategórií, no pozrieme sa aj na to, ktoré modely sú najlepšie v rôznych oblastiach, bez ohľadu na cenu. Vitajte v prehľade, ktorý vám ukáže tie najlepšie mobily pre rok 2024.

Aktuálne trendy v mobilných telefónoch

Mobily sa každým rokom posúvajú vpred, pričom aktuálne tempo a trendy zvyknú pomocou svojich produktov určovať najväčšie značky. Postupne narastá výkon modelov naprieč všetkými cenovými kategóriami a niekdajšie vychytávky, či prednosti, tých najdrahších mobilných telefónov pomaly prenikajú do lacnejších segmentov. Všimnúť si to môžeme napríklad na podpore 5G sietí, ktorá bola ešte prakticky pred pár rokmi výsadou, no dnes je už prakticky v každom, aj lacnejšom modeli. Zlepšujú sa aj schopnosti fotoaparátov, vďaka čomu aj dnešné cenovo dostupné smartfóny dokážu zachytiť niekedy až prekvapivé detaily.

Klasickým trendom moderných telefónov je veľký displej. Podpísala sa na tom hlavne skutočnosť, že cez mobilné telefóny zvykneme sledovať videá či čítať dlhšie texty. Už dávno to nie je len o telefonovaní a posielaní SMS správ. Smartfóny dnes majú omnoho širšie využitie. Samozrejmosťou sa stali platby mobilom, jednoduchá práca s dokumentami alebo nahrávanie videí.

Keď sa pozrieme na najnovšie inovácie, zistíme, že velikáni sa momentálne vydávajú úplne novým smerom – venujú sa ohybným, skladacím či rolovateľným displejom. S tým súvisia nové konštrukčné možnosti a spôsoby využívania smartfónov. V dnešnej dobe má už každý väčší výrobca aspoň jeden skladací model Veci, o ktorých sme pred pár rokmi mohli len snívať, sa dnes reálne dostávajú do predaja. Na trh sa zvyknú dostať v najdrahších modeloch, vlajkových lodiach, následne sa postupom času začnú dostávať do lacnejších modelov a v segmente toho najdrahšie sa zase objavia úplne novinky.

Postupná evolúcia prebieha v celom segmente. Zlepšujú sa aj možnosti práce so smartfónov napríklad s využitím dotykového pera a objavuje sa aj čoraz rýchlejšie nabíjanie. Normálom sa stáva aj zvýšená odolnosť voči prachu a vode. Každým rokom sa zvyšuje výkon používaných procesorov, zlepšuje sa rýchlosť aj veľkosť pamäte. Stenčujú sa rámiky okolo displejov, rastie rozlíšenie, rýchlosť odozvy aj kvalita panelov. Medzigeneračné zlepšenie síce môže často pôsobiť zanedbateľne, ale neustály posun vpred je neodškriepiteľný.

Z pohľadu spotrebiteľa je stále dôležitý pohľad na porovnanie parametrov, funkcií a možností vzhľadom na predajnú cenu zariadenia. To platilo pred rokmi a platiť to bude aj v budúcnosti. Výnimku predstavujú smartfóny kupované na paušál, kedy zákazník dokáže za veľmi príjemných platobných podmienok nadobudnúť aj tie najprémiovejšie telefóny. Úplne inak sa na kúpu nového telefónu pozeráme v prípade, že ho musíme zaplatiť jednorazovo. V tomto prípade je rozdiel medzi 200-eurovým, 400-eurovým a prémiovým 1000-eurovým smartfónom extrémne citeľný a pomer cena/výkon sa stáva najlepším priateľom.

Ako vyzerajú smartfóny nabité najnovšími technológiami?

Ktoré smartfóny môžeme aktuálne považovať za tie určujúce trendy pre celý segment? Ak na to pôjdeme z pohľadu najnovších technológií a skutočnej snahy o posunutie mobilných telefónov do novej roviny, tak pôjde o horúce novinky etablovaných výrobcov zo samotnej špičky pomyselného reťazca. Pozrime sa v skratke na niekoľko takýchto modelov. Niektoré z nich sa snažia zmeniť celý základ toho, ako vnímame mobilný telefón, iné na to idú nasadením skutočne špičkových technológií, ktoré dobre poznáme. Podrobne sa im budeme venovať v príslušných kategóriách.

Samsung Galaxy S24 Ultra

Najhorúcejšia novinka od Samsungu a zároveň najvybavenejší model výrobcu. Chváli sa v prvom rade pokročilou umelou inteligenciou, ale aj extra dlhou softvérovou podprou, ktorá činí až 7 rokov. Samsung Galaxy S24 Ultra je absolútnym vrcholom toho, čo je možné do smartfónu dostať. Veľkou novinkou je v tomto prípade aj displej, ktorý je po dlhých rokoch úplne rovný.

Samsung Galaxy S24 Ultra
Samsung Galaxy S24 Ultra

Nechýba rýchle a spoľahlivé pero S Pen a výrobca nenechal nič na náhodu ani v súvislosti s výkonom. Vo vnútri sa nachádza to najlepšie na trhu – Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3. Čipset je doplnený o 12 GB RAM už v základe a ak k tomu pridáme veľkú batériu s kapacitou 5000 mAh, samozrejmosťou je aj veľmi dobrá výdrž na jedno nabitie.

Zmeny sa udiali aj vo fotoaparáte. Hlavný snímač zostal 200-megapixelový, no výrobca zapracoval na približovaní. Periskopický objektív s 10-násobným optickým priblížením a rozlíšením 10 megapixelov bol nahradený kvalitnejším a väčším periskopickým fotoaparátom so 6-násobným priblížením a rozlíšením 50 MP. 10-megapixelový teleobjektív s trojnásobným optickým priblížením zostal nezmenený a ultra-širokouhlý fotoaparát vie aj zaostrovať.

Displej je tiež špičkou na trhu. Konkrétne má uhlopriečku 6,8 palca, rozlíšenie 3120 x 1440 pixelov a vysoký jas 2600 nitov. Nechýba obnovovacia frekvencia 120 Hz a LTPO technológia, ktorá ju vie dynamicky meniť v závislosti od toho, čo so smartfónom robíte, čím šetrí batériu.

HONOR Magic V2

Smartfón, ktorý by mohol poriadne zamávať trhom so skladacími modelmi. Čo sa týka výbavy, v niektorých smeroch je bezkonkurenčná. Napríklad jeho hrúbka činí len 9,9 milimetra, čo je naozaj skvelé. Vonkajší aj vnútorný displej podporujú dotykové pero a časť, kde sa displej ohýba, je viditeľná menej ako pri najbližšej konkurencii.

HONOR Magic V2 predstavenie titulka
HONOR Magic V2

O výkon sa stará čipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, ktorý je doplnený o 16 GB RAM a 512 GB úložisko. Opäť bez kompromisov. A rovnako je na tom aj batéria, ktorej kapacita je rovných 5000 mAh. Takto veľkú batériu nemá žiadny iný skladací smartfón na trhu. Nabíjať ju je možné pomocou kábla výkonom až 66 W, no bezdrôtové nabíjanie tu bohužiaľ chýba.

Nešetrilo sa ani na fotoaparátoch. Hlavnou hviezdou je tu 50-megapixelový snímač so svetelnosťou f/1.9 a optickou stabilizáciou obrazu. Nechýba ani 20 MP teleobjektív s 2,5-násobným optickým priblížením a OIS či 50 MP ultra-širokouhlý fotoaparát.

Vonkajší displej je pekne natiahnutý až po okraje a je pohodlný aj na bežné používanie v zatvorenom stave. Ide o LTPO displej s frekvenciou 120 Hz a uhlopriečkou 6,43 palca. Vnútorný skladací LTPO OLED panel má obnovovaciu frekvenciu 120 Hz, maximálny jas 1600 nitov, rozlíšenie 2344 x 2156 pixelov a uhlopriečku 7,92″.

Xiaomi 13 Pro

Ultra variant vlajkovej lode od Xiaomi sa k nám nedostal, no aj ten s prívlastkom Pro má určite čo ponúknuť a na slovenskom trhu patrí medzi to najlepšie. Z výbavy mu nechýba prakticky nič. Vo vnútri sa nachádza čipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 a kompromisy sa nerobili ani v prípade displeja.

Xiaomi 13 Pro
Xiaomi 13 Pro

Ten má uhlopriečku 6,73 palca, rozlíšenie 3200 x 1440 pixelov a obnovovaciu frekvenciu 120 Hz. Samozrejme, nechýba ani technológia LTPO či maximálny jas na úrovni 1900 nitov. Displej je chránený krycím sklom Corning Gorilla Glass Victus.

Výborné je to aj v súvislosti s fotoaparátom. Na zadnej strane sa nachádza obrovský 1-palcový 50-megapixelový hlavný snímač so svetelnosťou f/1.9 a optickou stabilizáciou obrazu. Ten je doplnený o 50 MP ultra-širokouhlý objektív a 50 MP teleobjektív s 3,2-násobným optickým priblížením.

Batéria dostala kapacitu 4820 mAh, čo je vzhľadom na dnešný štandard v podobe 5000 mAh trochu menej, no v slabšej výdrži sa to neprejavuje. Výhodou je aj extra rýchle nabíjanie s výkonom 120 W, vďaka čomu sa zariadenie z 0 na 100 % nabije len za 19 minút.

OnePlus Open

OnePlus Open je konečne poriadnou odpoveďou na dominanciu Samsungu na trhu s ohybnými smartfónmi. Minimálne na Slovensku. Tento smartfón robí viacero vecí lepšie ako najbližšia konkurencia a získava jedno ocenenie za druhým. vyzerá to tak, že OnePlus trafil klinec po hlavičke a uviedol takmer dokonalý telefón.

OnePlus Open
OnePlus Open | Zdroj: OnePlus

Pri pohľade na parametre nenájdete žiadnu oblasť, v ktorej by bol tento smartfón slabý. Oba displeje sú špičkové. Ten vonkajší má uhlopriečku 6,31″, nechýba LTPO technológia či extrémny maximálny jas na úrovni 2800 nitov. Rovnaký jas má aj vnútorný displej, ktorý má byť hlavným lákadlom.

Výrobca zapracoval na ohybe, ktorý je takmer neviditeľný. Jeho uhlopriečka je 7,82 palca, má rozlíšenie 2440 x 2268 pixelov a samozrejme aj LTPO technológiu. Kompromisy sa nerobili ani pri výkone a zariadenie ponúka čipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 v kombinácii so 16 GB RAM a 512 GB úložiskom.

Sony Xperia 1 V

Sony síce veľa zariadení nepredáva, no Xperia 1 V právom patrí medzi najlepšie Android telefóny na slovenskom trhu. Ponúka všetko to, čo by mala mať poriadna vlajková loď. Na čele je displej s pomerom strán 21:9, frekvenciou 120 Hz a obrovským 4K rozlíšením. Takúto kombináciu neponúka žiadny iný smartfón na trhu.

Sony Xperia 1 V
Sony Xperia 1 V

Výkon zabezpečuje Snapdragon 8 Gen 2 v kombinácii s 12 GB RAM a 256 GB úlližskom v základe. Batéria má kapacitu rovných 5000 mAh a káblom ju je možné nabíjať výkonom 30 W. Nechýba však ani bezdrôtové nabíjanie.

Fotoaparát zase zaujme možnosťou natáčať 4K video pri 120 snímkach za sekundu pre všetky tri objektívy. Hviezdou tu je ten približovací, ktorý vie priblížiť v rozsahu od 3,5x do 5,2x absolútne plynule a bezstratovo.

Motorola razr 40 Ultra

Skladacia Motorola razr 40 Ultra si získala aj nás. Ide o klasické skladacie “véčko,” ktoré nadväzuje na prvý razr a výbava je veľmi zaujímavá. Tento model v prvom rade poriadne vylepšil vonkajší displej, ktorý je teraz plnohodnotný. Dá sa pomocou neho ovládať všetko, vôbec nie je potrebné smartfón otvárať. Samozrejme, s limitmi jeho uhlopriečky, keďže je pomerne malý.

Motorola razr 40 Ultra
Motorola razr 40 Ultra

Avšak má obnovovaciu frekvenciu 144 Hz a chráni ho sklo Corning Gorilla Glass Victus. Vnútorný displej je LTPO s maximálnou obnovoacou frekvenciou 165 Hz, čím na trhu nemá absolútne žiadnu konkurenciu. Má uhlopriečku 6,9″, FullHD+ rozlíšenie a jas 1400 nitov. Batéria má kapacitu 3800 mAh a v ponuke je káblové nabíjanie s výkonom 30 W, prípadne bezdrôtové nabíjanie.

V rámci čipsetu Motorola siahla po overenom a výkonnom Snapdragone 8+ Gen 1, ktorý bol skvelou stávkou na istotu. Zariadenie sa neprehrieva, no zároveň ponúka vysoký výkon. Hlavný fotoaparát tohto smartfónu ponúka rozlíšenie 12 MP, svetelnosť f/1.5 a optickú stabilizáciu obrazu. Doplnený je o ultra-širokouhlý fotoaparát s rozlíšením 12 megapixelov, svetelnosťou f/2.2 a uhlom záberu 108 stupňov.

Google Pixel 8 Pro

Google tento smartfón síce oficiálne na Slovensku nepredáva, no kúpiť sa dá v overených e-shopoch. Čo je však vítanou novinkou, je spustenie podpory 5G aj na Slovensku. Konečne si tak kúpite plnohodnotné a funkčné zariadenie. Pixel 8 Pro sa chváli v prvom rade extra dlhou 7-ročnou softvérovou podporou. A ako už isto viete, Pixely dostávajú všetky aktualizácie absolútne prvé.

recenzia Google Pixel 8 Pro
Google Pixel 8 Pro

Zariadenie obsahuje po novom úplne rovný displej s vysokým rozlíšením 2992 x 1344 pixelov, 120 Hz obnovoacou frekvenciou, LTPO technológiou a maximálnym jasom 2400 nitov. Najlepší Pixel je vybavený čipsetom Google Tensor 3. generácie, ktorý sa vyznačuje pokročilou umelou inteligenciou, no v hrubom výkone za konkurenciou trochu zaostáva.

Veľkým lákadlom je fotoaparát. Nielen jeho hardvér, ale aj softvér. Pixely patria medzi absolútne najlepšie fotomobily na trhu a Pixel 8 Pro nie je žiadnou výnimkou. Ponúka 50 MP hlavný fotoaprát a 48 MP periskopický fotoaparát, oba s optickou stabilizáciou obrazu. Tretím je 48 MP ultra-širokouhlý fotoaparát s uhlom záberu 126 stupňov.