Porovnanie mobilov

.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Porovnanie mobilov s cenou do 250 eur


Výber smartfónov v cenovej hranici do 250 eur je veru široký. Mnohé modely majú svoje pre a proti, ktorými si vytvárajú neúprosnú konkurenciu. Niektoré majú k pomyselnej dokonalosti v danej cene podstatne bližšie. Práve tie sme vybrali do tohto článku a povieme si niečo o ich plusoch a mínusoch. Na záver taktiež zistíte, pre ktorý model by sa rozhodli naši redaktori. Pozrite si naše porovnanie mobilov do 250 eur.

 

xiaomi mi a3 Xiaomi Mi A3 6,01″ displej (IPS), trojitý zadný fotoaparát s hlavným 48 MP snímačom, 32 MP selfie kamera, 4030 mAh batéria, čítačka odtlačkov v displeji, čistý Android
Huawei P30 Lite 6,15″ FullHD+ displej (IPS), rýchly procesor Kirin 710, trojitý zadný fotoaparát s hlavným 24 MP snímačom, 32 MP selfie kamera, NFC
xiaomi redmi note 8t Redmi Note 8T 6,3″ FullHD+ displej (IPS), zadný fotoaparát zložený zo 4 snímačov – 48 MP hlavný snímač, NFC, 4000 mAh batéria
Motorola moto g8 power 6,4″ FullHD+ displej (IPS), výkonný procesor Snapdragon 665, 4 GB operačnej pamäte (RAM), zadný fotoaparát zložený zo 4 snímačov – 16 MP hlavný snímač + tele-objektív, širokouhlý a makro snímač, 16 MP predná selfie kamera, výborná 5000 mAh batéria, stereo reproduktory
Samsung Galaxy A40 5,9″ FullHD+ displej (AMOLED), dvojitý zadný fotoaparát so 16 MP + 5 MP snímačom, 24 MP selfie kamera, NFC
nokia 6.2 Nokia 6.2 6,3″ FullHD+ displej (IPS), procesor Snapdragon 636, 4 GB operačnej pamäte (RAM), trojitý zadný fotoaparát s hlavným 16 MP snímačom, 8 MP selfie kamera, NFC
HONOR 9X fotoaparat Honor 9X 6,4″ FullHD+ displej (IPS), trojitý zadný fotoaparát s hlavným 48 MP snímačom, 16 MP vysúvacia selfie kamera, 4000 mAh batéria

 

Xiaomi Mi A3

Prvým zariadením zoznamu je Xiaomi Mi A3. Ide o tretiu generáciu modelového radu s čistým Androidom. Mnohí totiž preferujú predovšetkým Android bez nadstavby, čo program Android One zaručí. Frekventované by mali byť aj softvérové aktualizácie, no v prípade tohto modelu to až tak úplne nie je pravda.

Telefón má trochu menší, 6,01-palcový displej. Jeho rozlíšenie je iba HD+, za to ale nie je nijako drahý (stojí približne 180 €), má integrovaný skener odtlačkov v displeji a zvládne prakticky každodenné aktivity.

xiaomi mi a3

 

 

Z konektivity je tú prítomné GPS, 3,5 mm jack a USB-C, no chýba NFC. Na záver poteší trojica fotoaparátov, pričom ten hlavný má úctyhodných 48 MP. Predná kamera disponuje rozlíšením 32 MP. Batéria zvládne niekedy i dvojdňovú prevádzku, a to vďaka kapacite 4 030 mAh.

 


⇧ Na začiatok kategórie ⇧  |  ⇪ Na začiatok stránky ⇪


Huawei P30 Lite

Do zoznamu sme sa rozhodli zaradiť aj Huawei P30 Lite. Existuje síce už aj model P40 Lite (ktorý sa zatiaľ u nás nepredáva), no aj tento minuloročný za cenu do 250 € rozhodne nezradí. 6,15-palcový displej má Full HD+ rozlíšenie. Kirin 710 sa postará o plynulosť drvivej väčšiny vašich akcií. Vzadu nájdeme tri snímače, pričom ten primárny má 24 MP rozlíšenie. Predná kamera potom disponuje rozlíšením 32 MP. Pokiaľ ide o konektivitu, poteší GPS, NFC, 3,5 mm jack aj USB-C. Batéria má menšiu kapacitu 3 340 mAh.

 

7.5

Huawei P30 Lite

Čínsky technologický gigant sa ani nemusel veľmi snažiť a aj tak sa mu podarilo vytvoriť telefón, ktorý sa s najväčšou pravdepodobnosťou stane predajným trhákom. Huawei P30 Lite sa ním však nestane ani tak kvôli svojim vlastnostiam, ale kvôli dobrému menu, ktoré medzi jeho cieľovou skupinou doteraz rezonuje najmä vďaka jeho predchodcom.

zobraziť celú recenziu
80 %
Konštrukcia a dizajn
70 %
Displej
70 %
Výkon
80 %
Výdrž batérie
70 %
Cena
80 %
Fotoaparát

 • Konštrukčné spracovanie a dizajn
 • Kvalitný fotoaparát
 • Širokouhlý snímač
 • Rýchle nabíjanie
 • Veľké interné úložisko

 • Pomalšie reakcie systému
 • Technológia displeja


⇧ Na začiatok kategórie ⇧  |  ⇪ Na začiatok stránky ⇪


Redmi Note 8T

Tretím smartfónom v článku je Redmi Note 8T. Ten prináša skutočne skvelý pomer ceny a výbavy. V prvom rade je tu 6,3-palcový IPS displej s rozlíšením Full HD+. Vzadu si miesto našli hneď štyri fotoaparáty, pričom prvý z nich má rozlíšenie hneď 48 MP. Predná kamera je v drobnom výreze a jej rozlíšenie činí 13 MP. Smartfón podporuje GPS, NFC, má 3,5 mm jack a taktiež aj USB-C konektor na nabíjanie a prenos dát. Batéria zaručí slušnú výdrž, vďaka svojej kapacite 4 000 mAh.

xiaomi redmi note 8t

 

 


⇧ Na začiatok kategórie ⇧  |  ⇪ Na začiatok stránky ⇪


Motorola moto g8 power

Jedným z najlepších pomerov ceny a výbavy sa vyznačuje nami nedávno testovaná Motorola moto g8 power. Tá je vcelku rozmerná, čomu značí aj uhlopriečka IPS displeja 6,4 palcov s rozlíšením Full HD+. Procesor vo vnútri je rovnaký ako v prípade Xiaomi Mi A3. Nájdeme tu tak Snapdragon 665, doplnený o 4 GB RAM. Telefón sa ďalej môže pochváliť skutočne komplexnou výbavou fotoaparátov.

 

 

Sú tu hneď štyri a primárny má rozlíšenie 16 MP. Ďalšie tri slúžia na vytváranie priblížených, ultra-širokouhlých a makro snímok. Predná kamera sa nachádza v takzvanom “hole-puch” a má rozlíšenie 16 MP.

Z konektivity je tu prítomné GPS, 3,5 mm jack na slúchadlá a USB-C. NFC tým pádom chýba. Najväčším “ťahákom” je však batéria s kapacitou 5 000 mAh, ktorá zaručí pokojne i trojdennú výdrž na jedno nabitie. Používateľ si však obľúbi aj integrované stereo reproduktory.

7.5

Motorola moto g8 power

Úprimne, už po samotnom rozbalení sme si novú Motorolu jednoducho zamilovali. Veľa robí hlavne moderne vyzerajúca predná strana či istý uchop smartfónu. Za priam smiešnu cenu 219 € je hrozne ľahké telefónu odpustiť viaceré neduhy, ktoré sa však tomuto telefónu hľadajú ťažko. Najviac si však povšimnete asi absenciu NFC, ktoré v dnešnej dobe bezkontaktných mobilných platieb bude s určitosťou veľmi mrzieť.

Áno, fotoaparáty síce ani zďaleka nedosahujú kvalít, ako vlajkové lode, no za túto sumu tu máme slušný primárny a skvelý teleobjektív, spolu s ultra širokouhlým a makro snímačom. Takúto komplexnú výbavu predsa nemá každý model. Ďalej poteší displej s minimálnymi rámčekmi a modernejšou "dierou" pre prednú kameru, ktorá je podľa nás podstatne viac nenápadná, ako bežný "teardrop" výrez.

Výkon síce spadá do priemeru, za to však moto g8 power ponúkne hneď 64 GB internej pamäte s možnosťou jej rozšírenia. Najlepšou vlastnosťou je však integrovaná batéria, ktorá na jeden "dych" zvládne vydržať krásne dlhú dobu. Sme veľmi radi, že sme mali čo dočinenia s tak dobre vybaveným smartfónom za super cenu.

Vzťah si k nemu vybuduje každý nenáročný používateľ, no aj tá náročnejší budú vedieť s týmto žiť, aj keď určite pocítia rozdiel vo výkone a kvalite fotiek medzi strednou a vysokou triedou. Za veľké plus potom pokladáme aj výborne hrajúce stereo reproduktory, ktoré sú totálnou raritou všeobecne pri smartfónoch.

zobraziť celú recenziu
60 %
Konštrukcia a dizajn
60 %
Displej
60 %
Výkon
100 %
Výdrž batérie
100 %
Cena
70 %
Fotoaparát

 • Skvelá výdrž batérie
 • Stereo reproduktory
 • Super cena
 • Pamäťová výbava

 • Pomalé nabíjanie
 • Chýba NFC
 • Konkurencia ponúkne lepší výkon
 • Väčšie rozmery


⇧ Na začiatok kategórie ⇧  |  ⇪ Na začiatok stránky ⇪


Samsung Galaxy A40

Ďalším zaujímavým kúskom je Samsung Galaxy A40. Reč je o pomerne malom telefóne s 5,9-palcovým AMOLED displejom s rozlíšením Full HD+. Na zadnej strane zariadenia si miesto našli dva fotoaparáty s rozlíšeniami 16 + 5 MP. Predná “selfie” kamera disponuje rozlíšením 24 MP.

Z pohľadu na konektivity poteší GPS, NFC, 3,5 mm jack a aj moderné USB-C. Batéria je síce o čosi menšia a má kapacitu 3 100 mAh. Zlú výdrž od tohto modelu ale rozhodne nečakajte.

 

7.8

Samsung Galaxy A40

Samsung Galaxy A40 je jeden z telefónov, ktoré sa naozaj oplatia. Plastovú koštrukciu náchylnú na škrabance kompenzuje naozaj nádherný a jedinečný dizajn. Nesklame ani displej, AMOLED je v tejto cenovej kategórii ojedinelý. Výkonovo postačí na bežné používanie, zabrať mu dajú len náročnejšie hry. Systém One UI je na trhu asi jeden z najlepších a používa sa úplne úžasne. Fotoaparát nesklame za žiadnych okolností a pridáva aj širokouhlý snímač. Spoľahnúť sa môžete aj na NFC platby smartfónom. Nakoniec to ani s batériou nie je také zlé, s trochou šetrenia sa výdrž dostane na dva dni, takže za 249 eur je tento smartfón naozaj výborná voľba.

zobraziť celú recenziu
90 %
Konštrukcia a dizajn
80 %
Displej
70 %
Výkon
70 %
Výdrž batérie
80 %
Cena
80 %
Fotoaparát

 • nádherný dizajn
 • širokouhlý fotoaparát
 • kvalitný AMOLED displej
 • kompaktné rozmery

 • slabší reproduktor
 • chýbajúci Always On displej
 • plastová zadná stena sa ľahko poškriabe


⇧ Na začiatok kategórie ⇧  |  ⇪ Na začiatok stránky ⇪


Nokia 6.2

Mobilný telefón Nokia 6.2 je z prednej strany okupovaný 6,3-palcovým IPS displejom s Full HD+ rozlíšením. V jeho vnútri nájdeme procesor Snapdragon 636 a 4 GB operačnej pamäte. Vzadu si svoje miesto v kruhovom module našli tri snímače a LED blesk.

Ten primárny má 16 MP a predná kamera zas 8 MP. Z ohľadu na konektivitu tu je napríklad GPS, NFC, 3,5 mm jack a samozrejme aj nabíjací a dátový USB-C konektor. Batéria má potom kapacitu 3500 mAh.

nokia 6.2

 

 


⇧ Na začiatok kategórie ⇧  |  ⇪ Na začiatok stránky ⇪


HONOR 9X

Posledným, určite však nie najhorším smartfónom na zozname je HONOR 9X. Ten okrem skutočne atraktívneho, avšak pre niektorých až priam odvážneho dizajnu má telefón vcelku veľký, 6,59-palcový displej s Full HD+ rozlíšením. Vzadu má miesto hneď trojica kamier, pričom tá primárna sa vyznačuje vysokým rozlíšením 48 MP.

HONOR 9X fotoaparat

 

 

Špecialitou tohto modelu je modul s vysúvacou prednou kamerou. Tá má rozlíšenie 16 MP a rozhodne nezahanbí. Smartfón má samozrejme GPS, 3,5 mm audio jack či USB-C konektor, mnohých však zamrzí absencia dnes už veľmi často používaného NFC. Aspoň že batéria má kapacitu 4000 mAh a na jedno nabitie vydrží nejaký ten deň až dva.

7.8

HONOR 9X

HONOR 9X je smartfón, ktorý toho vzhľadom na cenu ponúkne celkom dosť. Hlavným lákadlom je kvalitný fotoaparát so špeciálnym nočným režimom a tiež ultra-širokouhlým objektívom. Okrem toho dostanete veľký displej bez výrezu na selfie fotoaparát. Ten je ukrytý vo vysúvacom mechanizme. Zamrzí použitie menej moderného procesora, poteší zase prítomnosť 3,5 mm audio jacku. Na lesklé plastové telo sa odtlačky prstov zachytávajú jedna radosť. HONOR 9X ponúka vďaka silnej batérii s kapacitou 4000 mAh naozaj nadštandardnú výdrž. Teší ma aj použitie klasického hardvérového skeneru odtlačkov na zadnej strane, ktorý je bleskovo rýchly a spoľahlivý.

zobraziť celú recenziu
70 %
Konštrukcia a dizajn
80 %
Displej
70 %
Výkon
90 %
Výdrž batérie
80 %
Cena
80 %
Fotoaparát

 • Veľký displej bez výrezu
 • Výborný skener odtlačkov
 • Nadštandardná výdrž
 • Kvalitný fotoaparát
 • Priaznivá cena
 • 3,5 mm audio jack

 • Plastová konštrukcia zachytáva odtlačky prstov
 • Strohé balenie
 • Nemá notifikačnú diódu ani always on displej
 • Hodil by sa modernejší procesor


⇧ Na začiatok kategórie ⇧  |  ⇪ Na začiatok stránky ⇪


Aký je názor redakcie?

Tomáš Kanálik:

Každý model z tohto výberu má niečo do seba. Samozrejme, preto som sa ich rozhodol zaradiť do zoznamu. Môj užší výber by pozostával zo Xiaomi Redmi Note 8T, Motoroly moto g8 power a Nokie 6.2. EMUI od Huawei nejako nemusím a najradšej mám buď čistý Android alebo niečo od Xiaomi s ich celkom podareným MIUI.

Samsung Galaxy A40 je veľmi sympatický taktiež, no uprednostnil by som túto trojicu. Ak by však nastal moment rozhodnúť sa pre jeden jediný z nich, určite by som šiel do Motoroly moto g8 power. Naše nedávne testy odhalili jej takmer bezkonkurenčný pomer výbavy a ceny.

Má štyri fotoaparáty, ak teda nerátame ten predný. Je tu primárny, ultra-širokouhlý, teleobjektív a ešte aj makro senzor. Každý z nich je schopný vyhotoviť pomerne slušné obrázky. Najväčším prekvapením je však 5 000 mAh batéria, ktorá vydržala väčšinou tri dni bez nabíjania. Tomu hovorím elita strednej triedy. Navyše, čo osobne hodnotím ako výborný extra dodatok – stereo reproduktory. Tie hrajú dokonca až prekvapivo dobre. Samozrejme, nejde o dokonalý telefón a občas si všimnete rezervu vo výkone a veľmi zamrzí absencia NFC na bezkontaktné platby mobilom.

Miroslav Schwamberg:

Osobne by som siahol po Motorole moto g8 power. Presvedčili by ma najmä skvelá výdrž, čistý Android a stereo reproduktory. Najviac by mi vadila absencia NFC.

Martin Minka:

Spomedzi týchto vybraných smartfónov by som si pravdepodobne vybral Samsung, i keď nepopieram, že každý z nich má čo ponúknuť. Taký Huawei môže byť zlatou strednou cestou, pričom HONOR 9X považujem za jeho štýlovejšiu verziu. Nokia 6.2 by ma pravdepodobne oslovila vďaka čistému Androidu, ale ten ponúka aj moto g8 power a pridáva ohromnú výdrž. Tam mi ale vadí trochu prestrelený dizajn.

Redmi Note 8T má podľa mňa podarenejší dizajn z kategórie “odvážny”. Xiaomi Mi A3 spája konzervatívnejší dizajn a čistý Android, ale HD rozlíšenie displeja je pre mňa naozaj málo. Aj preto je mojou voľbou Galaxy A40: parádny dizajn kompaktného tela, intuitívne prostredie One UI, podarené fotoaparáty, aj všetko ostatné z tohto Samsungu robia kúpu, ktorú neoľutujete.

Jakub Marcin:

Ja osobne by som z týchto všetkých vybral práve Huawei P30 Lite. Čierny variant pôsobí výhradne luxusným dojmom a spomedzi všetkých spomenutých má najmenšiu hrúbku 7,4 mm. Síce je v ňom starší Kirin, no v kombinácii so 4 GB RAM a príjemným EMUI je to podľa mňa jednoznačná voľba. Možno trošku zamrzí menšia batéria, no mne by to v tomto prípade úplne vyhovovalo.

Prevláda osobná preferencia

Ako vidíte, rozličné názory kolujú aj u nás v redakcii. Je tak samozrejme iba na vás, pre ktorý smartfón do 250 eur by ste sa rozhodli vy. Myslíme si, že sa však budete rozhodovať práve medzi týmito siedmimi modelmi. Nižšie v ankete môžete hlasovať, do ktorého modelu by ste sa rozhodli investovať vaše peniaze. Ak by sa v ankete ten váš vysnívaný nenachádzal, pokojne nám napíšte do komentárov, ktorý telefón vám tu ešte chýba.

Pre ktorý model by ste a rozhodli vy?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

⇧ Na začiatok kategórie ⇧  |  ⇪ Na začiatok stránky ⇪