MojAndroid

HTC, Samsung alebo Sony? Túto otázku si kladie nejeden náš čitateľ. Všetky tri spoločnosti predstavili tento rok to najlepšie zo svojich dielní. HTC prišlo s hliníkovým HTC One, Samsung s perfektne vybaveným Galaxy S4 a Sony s vodeodolnou Xperiou Z. Každý z týchto smartfónov má čo ponúknuť. Ktorý z nich je však najlepší? Na túto otázku sa vám budeme snažiť odpovedať v novej sérii článkov s názvom Android súboj – porovnanie. V nej sa dozviete, ktorý zo smartfónov je najlepší v rôznych kategóriách, či už po stránke dizajnu a konštrukcie, alebo výkonu. V druhej časti sa zameriame na fotoaparát, ktorý je používateľmi smatfónov jednou z najčastejšie využívaných funkcií.

fotoaparat HTC One Galaxy S4 Xperia Z

Na úvod samotného súboja popisujeme fotoaparáty po teoretickej stránke a v krátkosti uvádzame aj ich parametre či funkcie. Na záver sme ich samozrejme podrobili fototestu, kde sme preverili ich skutočné možnosti.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

HTC One – Vsadil na Ultrapixel

HTC sa ako jediný výrobca v súboji rozhodol pre použitie nového typu snímača. Na rozdiel od smartfónov Xperia Z a Galaxy S4, sa totižto vydal cestou zníženia rozlíšenia snímača a zvýšenia jeho svetelnosti. Tzv. ultrapixelový senzor používa väčší rozmer pixelov s veľkosťou 2 mikrometrov, vďaka čomu si dokáže lepšie poradiť so snímkami v horšom osvetlení. Pre porovnanie, Xperia Z ponúka 1,3 mikrometra veľké pixely, Samsung Galaxy S4 disponuje 1.12 mikrometrovými snímacími bodmi. Objektív HTC One má svetelnosť F2.0 a ohnisková vzdialenosť je 28 mm.

One ultrapixel

Ako jeden z mála smartfónov na trhu a jediné zariadenie v našom teste, disponuje HTC One aj dvojosou optickou stabilizáciou obrazu. Vo výbave fotoaparátu sa nachádza druhá generácia softvérového vylepšenia fotoaparátu ImageSense 2, ktorá v kombinácii s výkonným procesorom umožňuje vytvárať HDR fotografie, spomalené video, či HDR video vo FullHD rozlíšení. Novinkou je HTC Zoe, ktorý umožňuje tvorbu trojsekundových útržkov, tzv. Zoes , pri ktorých sa vytvorí naraz 20 snímkov v plnom rozlíšení a jedno krátke 3 sekundové 1080p video.

Náš tip
Recenzia | HTC One
HTC Zoe - sekvenčné snímanie
HTC Zoe – sekvenčné snímanie

Samsung Galaxy S4 – 13Mpix s plnými detailami

Na rozdiel od HTC, Samsung stavil na staré dobré megapixely. Snímač v Galaxy S4 má teda pomerne vysoké rozlíšenie 13 Mpix, no ten si však v horších svetelných podmienkach nebude počínať až tak dobre ako HTC One. Tiež treba brať do úvahy, že v plnom rozlíšení je možné vytvárať zábery s pomerom strán 4:3. Pri formáte 16:9 sa rozlíšenie fotografií zníži na 9,6 Mpix. Vďaka vyššiemu rozlíšeniu sú fotografie detailnejšie aj po priblížení, čo môže byť pre niekoho rozhodujúci parameter. Podobne ako HTC One, aj Galaxy S4 pridáva v softvérovej výbave celý rad funkcií. Objektív Samsungu Galaxy S4 má svetelnosť F2.6 (čím väčšia hodnota, tým horšia svetelnosť).

Samsung Galaxy S4 recenzia_14

Novinkou je funkcia Dual Camera, ktorá pri stlačení spúšte fotoaparátu súčasne zaznamená fotografiu alebo video z prednej aj zadnej kamery. V ponuke je tiež 12 režimov snímania, vrátane režimu Dynamicky záber, ktorý umožňuje vytvoriť jeden kontinuálny časozberný záznam (počas 4 s sa zosníma 100 snímkov, z ktorých sa vyberie niekoľko tak, aby vytvorili požadovaný efekt), alebo režimu Ozvučená snímka, ktorý spoločne s fotografiou ukladá aj zvuky a hlasy sprevádzajúce daný okamih.

Náš tip
 Recenzia | Samsung Galaxy S4

samsung-galaxy-s4-dual-camera-demo-3

Sony Xperia Z 

Sony tento rok predstavil vlajkovú loď ako prvý. Podobne ako S4, aj Xperia Z je vybavená 13Mpix snímačom, ktorý podľa Sony dokáže lepšie pracovať aj v horších svetelných podmienkach. Umožňuje natáčať Full HD HDR videá, no neposkytuje také funkcie ako konkurencia. Nedokáže teda vytvárať ozvučené snímky ako Galaxy S4, alebo zábery podobne ZOE z HTC One. Ponúka niekoľko rôznych efektov a nastavení, to je však všetko. Teoreticky by však Xperia Z mala svojim snímačom konkurovať Galaxy S4, oproti ktorému ponúka aj väčšie rozmery pixelov a väčšiu svetelnosť objektívu  f/2.4.

Náš tip
 Recenzia | Sony Xperia Z

Sony Xperia Z  13

Funkcie a nastaveniaHTC OneSamsung Galaxy S4Sony Xperia Z
Rozlíšenie / objektív4Mpix / f2.013Mpix / f2,613Mpix / f2,4
ScényPomalé video/Fast HD (60FPS)/ Full HD HDR

Portrét, Krajina, Zadné svetlo, Text, Makro, Noc, HDR, Oblúková panoráma
Len nižšie uvedené režimyMäkký odtieň pokožky, zahmlenie, krajina, potlačenie rozmazania, nočný portrét, nočná scéna, Manuálny režim súmrak, vysoká citlivosť, Gurmán, Zviera ....
SamospúšťÁno (2,5,10s)Áno (2, 5, 10s)Áno (2,10s)
Kvalita videaMax Full HD, HDRMax Full HD, HDRmax Full HD, HDR
Nastavenie expozície, kontrastu, nasýtenia, ostrostiÁno, Áno, Áno, ÁnoÁno, Nie, Nie, NieÁno, Nie, Nie, Nie
ISO100/200/400/800/1600100/200/400/800100/200/400/800/1600
Súvislé snímanieÁno ÁnoAno
GeoznačkovanieÁnoÁnoÁno
Možnosti spúšteZisťovanie tvári, automatické zachytenie úsmevu, spúšť dotykom prsta na obrazovkeHlasové ovládanie, Zisťovanie tvári, sledovanie objektu, automatické zachytenie úsmevu, spúšť dotykom prsta na obrazovke
Efekty 11 obrazových efektov12 obrazových efektov9 obrazových efektov
Ďalšie funkcie vyhladenie pokožky, osvetlenie, obrys tváre, vylepšenie oka, odstránenie červených očí, jas oka, redukcia lesku, HDR

Rámy, sekvenčné zábery, odstránenie objektu, záber len s úsmevom
Krásna tvár, Najlepšia fotografia, Najlepšia tvár, Ozvučená snímka, Sekvenčné zábery, Animovaná fotografia, HDR, Odstránenie objektu, Panoráma, Šport, Noc, HDR, Odstránenie červených očí, žiara tváre, opálenie tváre, Zaostrenie, Prevrátenie, Otočenie, vyrovnanie obrazu

+ Ďalšie efekty a filtre

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

4.6.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+